۸۰۰۰ خودرو وارد کشور شد/ نصف خودروهای ترخیصی پلاک شده اما مهلت تحویل به پایان نرسیده است

مهدی ضیغمی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه از اواخر سال گذشته حدود ۳۴ هزار نفر در سامانه مرتبط با فروش خودرو وارداتی ثبت نام کرده بودند که پس از مدتی تعدادی از این متقاضیان انصراف دادند‌،گفت: ۳۵۰۰ نفر از متقاضیان در این مدت از دریافت خودرو خارجی انصراف داده اند و مبالغ واریزی نیز به حساب آنها عودت داده شده است.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، هم اکنون حدود ۲۲ هزار نفر در سامانه فروش خودرو وارداتی همچنان به عنوان متقاضی خرید این خودروها حضور دارند. حدودد ۷۵۰۰ متقاضی نیز به صورت قطعی خودروی واراتی خود را از طریق سامانه انتخاب کرده اند.

ماندگاری ۳۵۰۰ دستگاه خودرو در بنادر

وی افزود: تا کنون بیش از ۸۴۰۰ دستگاه خودرو از برندهای مختلف در سامانه مذکور عرضه شده است. این درحالی است که در مجموع بیش از ۸۰۰۰ دستگاه خودرو وارد بنادر کشور شده است. همچنین باید تاکید کرد که از این تعداد حدود ۴۵۰۰ دستگاه خودرو نیز از گمرکات مختلف ترخیص شده است.

همراهی با واردکنندگان معتبر برای عرضه خودروهای روی آب در سامانه فروش

این مقام مسئول در واکنش به برخی حواشی در خصوص عدم تامین خودرو از سوی برخی واردکنندگان با وجود دریافت مجوز گفت: ثت سفارش، تخصیص و تامین ارز از مراحل اصلی پروسه واردات خوردو محسوب می شود اما تا زمان عدم ورود خودرو به کشور عرضه ای روی سامانه فروش صورت نمی گیرد. بر این اساس تمامی عرضه ها متناسب با خودروهای موجود در بنادر و گمرکات است. این درحالی است که به تازگی در بخشی از این فرایند تسهیلاتی ارائه شده که خودروهای مرتبط با برندهای معتبر که در مسیر دریایی ورود به کشور هستند نیز در سامانه فروش عرضه شود.

مسیر نسبتا طولانی شماره گذاری خودرو

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به برخی ابهامات در خصوص طولانی شدن مرحله شماره‌گذاری تأکید کرد، در این مرحله موضوعاتی مثل ارائه مجوز اسقاط، مجوز محیط زیست در حوزه رده انرژی و در نهایت بازدید فیزیکی بایستی طی شود. برخی واردکنندگان معتقدند این مرحله حداقل به یک ماه زمان نیاز دارد. این درحالی است که برای برخی واردکنندگان این مرحله طرف مدت دو هفته نیز به اتمام رسیده است.

چه تعداد خودرو پلاک شده است؟

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰۰ دستگاه خودرو عمدتاً متعلق به یکی از شرکتهای اصلی واردکننده خودرو تا هفته گذشته پلاک شده است‌، گفت: حدود نیمی از خودروهای ترخیص شده از گمرکات، شماره‌گذاری و اصطلاحاً پلاک شده است.

ضیغمی همچنین با اشاره به اینکه هنوز مهلت قانونی اولیه تحویل خودرو به متقاضیان به پایان نرسیده است گفت: در خصوص نحوه و شرایط نهایی تحویل این خودروها به افرادی که تکمیل وجه کرده‌اند اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12739

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان