۷ نکته‌ای که باید درباره مجوزهای کسب و کار بدانید

برای صدور و دریافت مجوز الکترونیکی ۷ نکته مهم وجود دارد که باید متقاضی جهت بهره مند شدن از حقوق خود نسبت به آنها آگاه باشد.

به گزارش خبرنگار مهر برای صدور و دریافت مجوز الکترونیکی ۷ نکته مهم وجود دارد که باید متقاضی جهت بهره مند شدن از حقوق خود نسبت به آنها آگاه باشد. به گزارش دبیرخانه مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار این ۷ مرحله عبارتند از:

۱. درگاه ملی مجوزها
شرایط، مدارک، هزینه و زمان صدور ۴۲۰۰ مجوز کسب‌وکار در درگاه ملی مجوزها (mojavez.ir) اعلام شده است.
کل فرایند ثبت درخواست تا صدور مجوز هم الکترونیکی و تحت نظارت هوشمند درگاه قرار دارد تا مجوز هر متقاضی واجد شرایط، به موقع صادر شود. خدمات درگاه ملی مجوزها، کاملاً غیرحضوری است و هیچ مدرک کاغذی با عکس، نیاز ندارد.

۲. مجوز چطور صادر می‌شود؟
پس از ثبت درخواست متقاضیان مجوز، درگاه ملی مجوزها، استعلام‌های اولیه را به طور خودکار و هوشمند دریافت و پرونده متقاضی را با این پیام به درگاه تخصصی صدور مجوز ارسال می‌کند: پاسخ استعلام‌های اولیه این متقاضی مثبت است. در زمان اعلام شده چک کنید اگر شرایط تخصصی اعلام شده در درگاه ملی را هم دارد، خبر دهید تا مجوزش صادر شود.

۳. حق متقاضی مجوز
هر متقاضی مجوز اگر همه شرایط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را داشته باشد باید در زمان مقرر مجوزش صادر شود.
مراجع صدور مجوز برای رد درخواست یک متقاضی، باید کتباً ابلاغ کنند که متقاضی کدام شرط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را نداشته است. با این روش، متقاضی واجد شرایط به راحتی می‌تواند حقش را اثبات کند و بگیرد.

۴. شرایط مخالفت با صدور مجوز
مراجع صدور مجوز حق ندارند از متقاضی مجوز، شرط یا مدرکی که در درگاه ملی مجوزها اعلام نشده مطالبه کنند این کار جرم است و ۶ ماه تا ۲ سال حبس دارد.
درگاه ملی مجوزها به صورت پیامکی از هر متقاضی قبل و پس از صدور مجوز رعایت این حکم را می‌پرسد و به طور هوشمند تخلف مراجع صدور مجوز را کشف و به دادگاه اعلام می‌کند.
.
۵. مجوزهای جدید
مجوزهای جدید، شناسه یکتا (الکترونیکی) هستند. مجوزی که خارج از درگاه ملی مجوزها صادر شود و در qr.mojavez.ir نباشد، قانوناً مجوز نیست و در ادارات دولتی، مراجع انتظامی، بانک‌ها و… اعتبار ندارد.
تا پایان ۱۴۰۲ همه مجوزهای کاغذی باید تبدیل به شناسه یکتا شوند. درگاه ملی مجوزها با دریافت کد ملی و کد پستی، غیرحضوری و رایگان برای دارندگان مجوزهای معتبر کاغذی، شناسه یکتا صادر می‌کند.

۶. مجوزهای ثبت محور و تاییدمحور
۸۰ درصد مجوزها، ثبت محور هستند. یعنی پس از ثبت درخواست و اخذ استعلامات پایه، حداکثر ۳ روزه صادر می‌شوند.
همه مجوزهای خانگی و ۹۰ درصد مجوزهای صنفی، ثبت محور هستند.
مجوزهای تأیید محور، پس از اخذ پاسخ استعلامات تخصصی (مثل آزمون، تغییر کاربری زمین، ساخت بنا، محیط زیست، استاندارد، حرایم برق، راه، آب و…) صادر می‌شود و صدور آنها بسته به تعداد و دشواری استعلام‌های آنها بین ۴ تا حدود ۱۰۰ روز طول می‌کشد.

۷. استعلام برای صدور مجوز
صدور برخی مجوزها به پاسخ مثبت استعلام‌هایی نیاز دارد. شرایط و مدارک لازم برای پاسخ استعلام‌ها هم در صفحات جداگانه‌ای در درگاه ملی مجوزها وجود دارد و بسیاری از آنها (نظیر نظام وظیفه، بدهی مالیاتی، اساسنامه شرکت و…) خودکار و غیرحضوری برای متقاضی دریافت می‌شود.استعلام‌ها و تاییدیه های لازم برای دریافت هر مجوز در صفحه راهنمای دریافت آن مجوز نوشته شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12273

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان