نمی‌توانیم ادعا کنیم جامعه قرآنی داریم / همه مبلغ انتخابات باشیم

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اهمیت توجه زنان به قرآن گفت: زنان نیمی از جامعه اند ولی تربیت کننده همه جامعه هستند؛ بنابراین گسترش فرهنگ قرآنی نوید تربیت نسل قرآنی می دهد. ما در جامعه از قرآن فاصله داریم و نمی توانیم ادعا کنیم جامعه قرآنی است.

به گزارش ایسنا، غلامعلی حداد عادل -رییس فرهنگستان زبان وادب فارسی- بعداظهر امروز پنج‌شنبه(۱۴دی‌ماه) در همایش «شمیم بهشت» آئین نکوداشت و تکریم از بانوان و رهروان حضرت فاطمه زهرا(ص)» که در تالار ایوان شمس برگزار شد خطاب به بانوان قرآنی اظهار کرد: حضور شما زنان برای جمهوری اسلامی پشتوانه، عظمت و کرامت است.

وی با اشاره به اهانت قرآن سوزی طی سالها و ماه های گذشته در اروپا عنوان کرد: این اتفاقی دور از تمدن و انسانیت بود. ما با اینکه اعتقادی به ادیان دیگر نداریم احترام به آن را واجب می دانیم و به مقدسات آنها بی‌احترامی نمی کنیم. اما اروپایی که دم از انسانیت و حقوق بشر می زند حیرت‌آور است که در میدان بزرگش قرآن و دل بیش از یک میلیارد مسلمان را آتش بزنند.

حداد عادل افزود: آن هم در اروپایی که اگر کسی در هولوکاست شک کند او را از دانشگاه اخراج می کنند و اخیرا هم رییس دو دانشگاه پنسیلوانیا و هاروارد را به دلیل اینکه مانع‌ اعتراض دانشجویان به کشتار صهیونیست ها نشدند برکنار کردند.

وی با طرح این سوال که مگر در قرآن چیست که آن را آتش می زنید و خشم شما را بر می انگیزد؟ تاکید کرد: سرفصل های مفاهیم قرآنی را مرور کنید ببینید قرآن به ما می آموزد که این جهان خالق و خدایی دارد و انسان به باطل آفریده نشده است. پس از مرگ هم هستی دیگری در انتظار اوست این انسان باید زندگی هدفمند داشته باشد و رفتار ما باید روی حساب باشد. ما این خدا را که سرچشمه هستی است می پرستیم و همه چیز ما و آغاز و فرجام ما به سوی اوست و این هستی شناسی و معرفت ماست.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه قرآن برای انسان شرافت و کمال قایل است عنوان کرد: خدا ‌روح خود را به امانت به انسان داده و آن را چنان بزرگ می داند که می گوید امانتی را که کوه ها و دریاها تحملش را ندارند به آن سپردیم. قرآن می گوید اگر کسی یک انسان را بکشد گویی هزاران انسان را کشته است. این قرآن اجازه غیبت انسانی را بدون حضور او نمی‌دهد و جز گناهان کبیره است.

حداد عادل با تاکید بر اینکه تمام بخش های قرآن عقلانی و پذیرفتنی است و زن و ‌مرد را برابر می داند افزود: در تربیت قرآنی زنی چون حضرت فاطمه(س) پدید می آید که تمام ائمه در برابر او کرنش می کنند. این قرآنی است که می گوید پیامبر مبعوث شده تا انسان را از کشیدن بارهای سنگین آزاد کند. این قرآن آمده تا ما را از خباثت‌ دور کرده و به مسئولیت اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر فرا می خواند. این قرآن برای آزادی آمده و به ما درس استقلال می دهد و اجازه سلطه استکبار نمی دهد. ما باید سوال کنیم و بپرسیم چرا قرآن را آتش می زنید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: خشم کور دشمنان قرآن در این است که می بینند در دنیایی که ادعا می کردند بعد از فروپاشی شوروی نظم‌نوین جهانی پدید آمده، بیداری اسلامی با انقلاب پدیدار شده و در منطقه مقاومت شکل گرفته است. طرح خاورمیانه جدید هم با مقاومت رو به رو شده است. قرآن در برابر سلطه آمریکا مقاومت ایجاد کرده است.

حداد عادل با اشاره به اهمیت توجه زنان به قرآن بیان کرد: زنان نیمی از جامعه اند ولی تربیت کننده همه جامعه هستند بنابراین گسترش فرهنگ قرآنی نوید تربیت نسل قرآنی می دهد. ما در جامعه از قرآن فاصله داریم و نمی توانیم ادعا کنیم جامعه قرآنی است.

وی با بیان اینکه دانشجویان و جوانان باید قرآن را بفهمند و بشناسند و فکر و جهان بینی‌شان قرآنی باشند، تاکید کرد: بستر این موضوع در خانواده است. جایی که افراد در آن دیندار می شوند خانواده است. غربی ها در همه جای دنیا درصدد متزلزل ساختن مبانی خانواده‌اند.

وی ابراز کرد: به فهم قرآن اهمیت بدهید. قرائت قرآن مقدمه توجه به معانی آن است. نباید در مرحله قرائت متوقف شویم و به حقیقت قرآن راه یابید.

حداد عادل ادامه داد: قرآن را با ترجمه بخوانید. توفیق داشتم که قرآن را در زمان مسئولیتم در مجلس ترجمه کردم چون می خواستم ترجمه قابل خواندن در محافل ارائه شود.

وی با بیان اینکه باید برای جوانان ترجمه قرآن را بخوانید یادآور شد: الان در مجلس در کنار قرائت ترجمه آن را بخوانید. این قرآن درس پیوند دین‌ و سیاست است و قایل به جدایی این دو نیست.

وی در پایان گفت: مبادا نوعی از دین داری به ما تلقین شود که حساب قرآن را از دین و سیاست جدا کنیم. انتخابات میدان آزمایش بزرگ است امیدواریم مبلغ برای انتخابات باشید که چشم دشمنان کور شده و مجلس انقلابی و کارامد تشکیل شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13803

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان