معرفی ۱۰ مورد از خارق العاده ترین صخره های دنیا

به نقل از توریستگاه:

یکی از شگفت انگیزترین مناظر دنیا، نمایی است که از بالای صخره ها مشاهده می کنید. در این بخش ۱۰ مورد از خارق العاده ترین صخره های دنیا را نام می بریم.
۱- آکانتیلادوس د لاس جایگنتز (Acantilados de Los Gigantes)، در تنریف (Tenerife)
این صخره های دریایی در طول ساحل غربی جزایر قناری بصورت دیوارهای عمودی قرار دارند که ارتفاعشان در بعضی از قسمتها به ۵۰۰ متر نیز می رسد و نمایانگر مرتفع ترین صخره های این جزایر هستند. صخره های مذکور در عرض خلیج کوچک، یک بندر و شهر تفریحی لاس جایگنتز قرار دارد که ساحلی از ماسه سیاه و یک تفرجگاه ساحلی دارد.
۲- روندا (Ronda) در اسپانیا
روندا در منطقه مالاگا در اسپانیا قرار دارد و بخاطر صخره هایش، یکی از آخرین شهرهای مسلمان نشینی بود که در دوره تسخیر اسپانیا توسط پادشاهان کاتولیک، سقوط کرد. این شهر بدلیل بودن محل تولد گاوبازی و دارا بودن قدیمی ترین زمین گاوبازی اسپانیا که هنوز هم وجود دارد، متمایز می باشد.
روندا (Ronda) در اسپانیا
۳- سانتورینی (Santorini) در یونان
سانتورینی در دریای اژه و در یک مجمع الجزایر قرار دارد که محل وقوع یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی در دنیا بوده ولی امروزه در زیر آب است. دهکده های جالبی بر روی لبه دهانه این آتشفشان، با نمای بی نظیری از دریا و معماری خاص این مجمع الجزایر ساخته شده.
سانتورینی (Santorini) در یونان
۴- صخره های اترتا (Étretat Cliffs) در فرانسه
اترتا یک دهکده ساحلی کوچک درغرب فرانسه، در نورماندی است که به صخره هایش شناخته شده می باشد. این صخره ها دارای قوسهای طبیعی معروفی هستند. دو قوس، از شهر قابل رویت است اما برای دیدن سومین قوس باید در هنگام جزر قدم زد. منظره دیدنی صخره های دریا، هنرمندان مشهوری چون گوستاو کوربت (Gustave Courbet) و کلاد مونه (Claude Monet) را به خود جذب کرده است.
صخره های اترتا (Étretat Cliffs) در فرانسه
۵- صخره های کالائوپاپا (Kalaupapa Cliffs) در هاوایی
این صخره ها  که با ارتفاع ۱۰۱۰ متر بلندترین صخره های دریایی دنیا هستند، در کرانه اقیانوس آرام و جزیره مولوکای در هاوایی قرار دارند. دسترسی به این صخره ها با ماشین امکان پذیر نیست و بازدید کنندگان از مسیرهای ناهموار در طول صخره ها به سمت پایین و دهکده کالائوپاپا برده می شوند.
صخره های کالائوپاپا (Kalaupapa Cliffs) در هاوایی
 اعجاب انگیزترین بیابان های جهان
۶- صخره های سفید دوور (White Cliffs of Dover) در انگلیس
این صخره ها در شرق و غرب شهر دوور در بخش انگلیسی کنت گسترده شده اند. با ارتفاع ۱۰۶ متر، نمای صخره در عرض کانال انگلیس از فرانسه به وضوح قابل رویت است.
صخره های سفید دوور (White Cliffs of Dover) در انگلیس
۷- صخره پریکستولن (Preikestolen Cliff) در نروژ
هیچ ضعفی در ایمنی نرده ها و حصارهای پریکستولن وجود ندارد، اما تصمیم با بازدیدکنندگان است که چگونه می خواهند به لبه نزدیک شوند. همچنین این صخره  با سطح ۲۵ در ۲۵ و ارتفاع ۶۱۰ متر در بالای لایسفجورد (Lysefjord)، با نام پالپیت راک (Pulpit Rock) نیزشناخته شده اند. اگرچه نوک صخره صاف است اما مسیر بالا رفتن از آن شیبدار بوده و بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می انجامد.
صخره پریکستولن (Preikestolen Cliff) در نروژ
۸- صخره موهر (Cliffs Of Moher) در ایرلند
صخره موهر در میانه ترین نقطه زیباترین سواحل دنیا قرار دارد و با یک میلیون بازدید کننده در سال یکی از پربازدیدترین جاذبه های طبیعی ایرلند به حساب می آید. این صخره در اقیانوس آتلانتیک در هاگز هد (Hag’s Head) تا ارتفاع ۱۲۰ متر بالا می رود و ۸ متر دورتر در اوبرینز تاور (O’Brien’s Tower) به بیشترین ارتفاع خود یعنی ۲۱۴ متر می رسد. حیوانات زیادی بر روی این صخره زندگی می کنند که اکثرا پرنده ها و با تخمین ۳۰ هزار پرنده و بیش از ۲۰ گونه هستند.
8- صخره موهر (Cliffs Of Moher) در ایرلند
۹- لاترابجارگ (Látrabjarg) در ایسلند
لاترابجارگ، غربی ترین نقطه اروپا را نشان می دهد. صخره های بزرگ محل سکونت میلیون ها پرنده از جمله طوطی دریایی، سفید غاز شمالی، نوعی ماهی گیرک به نام گویلِموت (Guillemot) و تیغ منقار می باشد. این صخره برای بقای آنها حیاتی است زیرا میزبان ۴۰ درصد از جمعیت برخی گونه های دنیا می باشد. بزرگترین صخره پرنده ای با مساحت ۱۴ کیلومتر و ارتفاع ۴۴۰ متر است.
9- لاترابجارگ (Látrabjarg) در ایسلند
۱۰- صخره های بوندا (Bunda Cliffs) در استرالیا
این صخره های باشکوه در حدود ۱۰۰ کیلومتر در طول خلیج بزرگ استرالیا (Great Australian Bight) از بوردر ویلیج (Border Village) تا شرق هد آف بایت (Head of Bight) گسترانیده شده است. این صخره ها در حدود ۶۵ میلیون سال پیش شکل گرفتنه اند، زمانی که استرالیا از آنتارکتیکا (جنوبگان) جدا و فسیلهای سنگ آهکی بنام ویلسون (Wilson Limestone) ساخته شد. این سنگ آهکی از مواد گچی سفید تا ضخامت ۳۰۰ متر درست شده اند و زمانی بستر دریا بوده است.
10- صخره های بوندا (Bunda Cliffs) در استرالیا
منبع: wowtravel
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=14203

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان