جشنواره شانزدهم نواحی نوا سازِ وحدت در عین کثرت است

مدیرکل دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز مرحله ملی شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران پیامی را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی همزمان با آغاز مرحله ملی شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران پیامی را منتشر کرد.

در متن پیام امیرحسین سمیعی آمده است:

«اگر فرهنگ و هنر دیرینه ترین عامل همگرایی مردمی و توانمندترین مولفه هویت ملی وشخصیت ایمانی مردمان این سرزمین سربلند باشد؛ بی تردید باید از موسیقی به عنوان فراگیرترین مولفه این هویت اجتماعی در تاریخ فرهنگی پرفراز و نشیب این سامان یاد کرد.

از این منظر شناسایی درست وارزشمند این عرصه و تبیین ارزش های واقعی موسیقی نواحی و جان مایه های مکتبی این گونه هنری از جمله نیایش ها و ستایش های خدا محور و مدح خالصانه فضایل انسان ساز اولیا الهی و شرح اموزه های روحبخش اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در کنار بازشناسی ظرفیت ها و قابلیت های این حوزه قوام یافته در پهنه فرهنگی ایران اسلامی ، ضرورتی فراتر از یادآوری‌های فصلی و سلیقه های فردی و دغدغه های گروهی است.

این مهم علاوه براهمیت و اعتبار ذاتی، از آن روی تاملی مضاعف می خواهد که توانسته است نگرش محوری نوبت شانزدهم برگزاری جشنواره موسیقی نواحی کشور، یعنی تحقق راهبرد اصولی دولت مستقر، مبنی برعدالت فرهنگی و مردمی شدن هنر و گسترش اقلیمی مخاطبان و استعدادهای پیدا و پنهان این حوزه و نهایتا حرکت در مسیر ضروری «بازسازی فرهنگی» از طریق ذائقه شنیداری مخاطبان تشنه تماشای این هنر، از لایه تفوق موسیقی روزمره به مرتبه تامل در موسیقی ناب را سامان بخشد.

نگرشی که خود را پس از شناسایی برگزیدگان منطقه ای خود، اینک در گستره ملی و در رنگین کمانی گوش نواز از تنوع ریتم و ساز و کلام و پوشش و کسوت، به مشتاقان صمیمی خود می نمایاند.

نکته ضروری بررسی نتایج تغییر رویکردهای این نوبت از این جشنواره و کیفیت هنری اجراهای صحنه ای وغنای پژوهش های ارایه شده و همچنین دستاوردهای پایدار یا مقطعی آن را به فرصتی پس از برگزاری و صد البته نگاه اندیشه ورز و نقدهای منصفانه و گشایشگر کارشناسان این حوزه باید سپرد. اما آنچه هم اینک در پیش روی همگان مرور می شود، گستره ای شریف و شوق پرطنینی است که از تداوم و پویایی موسیقی نواحی، به عنوان مقوله ای زنده و جریان ساز، روایت هایی گرم و نزدیک دارد و در فواصل رنگارنگ تار و پود موسیقایی خود، یکپارچگی «ایران فرهنگی» از روزگاران دیرین تا امروز این سرزمین را در نهایت اصالت و شکوه، به گوش جان می رساند و به روشنی می توان شایستگی و زیبایی ظرفیت های این حوزه، برای گسترش مرزهای فرهنگی مان و عمق بخشی هنرمندانه به مولفه های آیینی و ارزش های آرمانی و عقیدتی مردم این کشور را به گونه ای روز افزون، شاهد و ناظر بود.

با تمامی ایمان، توفیق تمامی همراهان و همدلان این رویداد صمیمی و مغتنم را از درگاه ایزد متعال ، امید برده و فردایی بهتربرای افق های رو به روی موسیقی این مرز پرگهر را آرزومندم.»

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=14111

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان