هوش مصنوعی چیست و چه کاربردهایی در زندگی روزمره دارد؟

کاربرد هوش مصنوعی در کامپیوتر | بازاریابی | بانک داری | کشاورزی | صنعت پزشکی | اقتصاد | هوا و فضا | موسیقی | آموزش | معماری


به نقل از کوکا_هوش مصنوعی
 (artificial intelligence) به شبیه سازی پردازش های انجام شده توسط هوش انسانی گفته می شود که توسط ماشین ها و به خصوص سیستم های کامپیوتری انجام می شود.

این پردازش ها شامل یادگیری، استدلال و خود تصحیحی است که از آن در برخی دستگاه ها و کاربردهای مختلف استفاده می شود.

هوش مصنوعی اولین بار در سال ۱۹۵۶ توسط جان مک کارتی – دانشمند آمریکایی در زمینه سیستم های کامپیوتری – در کنفرانس دارتموث ارائه شد و امروزه به اصطلاح گسترده ای تبدیل شده که طیف عظیمی از کاربردها از علم رباتیک گرفته تا کاربردهای آن در پزشکی، کشاورزی، بانکداری و غیره را در بر می گیرد.

کاربرد هوش مصنوعی در کامپیوتر

هوش مصنوعی شاخه ای از علم کامپیوتر است که از آن برای هر چه بهتر کردن عملکرد دستگاه های کامپیوتری و تعامل هر چه بیشتر دستگاه و انسان استفاده می شود. به عنوان مثال:

در حال حاضر هوش مصنوعی برای ایجاد گروه های خود اصلاح کننده ای از کدها در زبان های برنامه نویسی کاربرد دارد. در حالت ایده آل یک برنامه هوشمند به مرور و با یادگیری می تواند به روزرسانی های خاص را در خود انجام داده یا خطاهای خود را برطرف کند.

علم رباتیک نمونه بارز دیگری از کاربردهای هوش مصنوعی است، ربات ها اغلب برنامه های مشترکی دارند که به آن ها امکان عملکرد و برقراری ارتباط می دهد. این دستگاه های هوشمند برای تصمیم گیری و داوری های مهم در تغییر محیط های خود به دستوراتی نیاز دارند که به هوش مصنوعی موجود در آن ها وابسته است.

امروزه صحبت کردن با کامپیوتر به یک رخداد رایج تبدیل شده و اکثر کامپیوترها قادر به تعامل با انسان ها، دریافت دستورات گفتاری و پاسخ به آن ها هستند. برای این که این تعامل بسیار طبیعی و کامل تر از تعامل با یک دستگاه به نظر برسد به هوش مصنوعی نیاز است.

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در علم کامپیوتر می توان به داده کاوی، پردازش ابری، تشخیص تصویری و غیره اشاره کرد.

کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی

بازاریاب ها می توانند از هوش مصنوعی برای دریافت درک عمیق تر نسبت به مشتریان خود استفاده کنند، هوش مصنوعی به آن ها کمک می کند تا بدانند مشتریان در چه فکری هستند و چه احساسی درباره کالاهای ارائه شده دارند.

هوش مصنوعی برای تبلیغات دیجیتالی موثر و هوشمندانه از فراوانی داده های پنهان شده در کلمات کلیدی سرچ شده، پروفایل های اجتماعی و سایر داده های آنلاین استفاده می کند و باعث می شود بازاریاب در زمان مناسب، پیام تبلیغاتی موثر به شخص مناسب ارسال کند.

هوش مصنوعی در تجارت و بازاریابی آنلاین تاثیر شگرفی داشته است، به عنوان مثال در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی جستجوی یک کالا یا محصول در فروشگاه اینترنتی بدون این که نام کالا را بدانیم کار بسیار سخت و زمان بری بود در حالی که امروزه به راحتی و در چند ثانیه می توانیم کالای مورد نظر و تمام نتایج مشابه آن را مشاهده کنیم.

گویی موتور جستجوی مورد نظر، ذهن ما را می خواند که در عرض چند ثانیه لیستی از کلیه موارد مرتبط را در اختیار ما قرار می دهد.

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

هوش مصنوعی سریع تر از آن چه فکرش را بکنید در بانکداری رشد کرده است و بسیاری از بانک ها در سراسر دنیا از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی برای پشتیبانی از مشتریان، تشخیص اختلالات و جلوگیری از تقلب های کارت اعتباری استفاده می کنند.

هوش مصنوعی برای بهبود امنیت تراکنش های بانکی در واحدهای مختلف به کار گرفته شده است و با ردیابی استفاده از کارت ها و دسترسی به نقاط انتهایی آن ها می توانند کلاه برداران را شناسایی کنند.

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

طبق گفته برخی منابع، دنیا تا سال ۲۰۵۰ به ۵۰ درصد بیشتر مواد غذایی احتیاج دارد و این مسئله تنها در صورتی امکان پذیر است که انسان ها بتوانند از منابع موجود با دقت بیشتری استفاده کنند.

هوش مصنوعی در این زمینه به کمک کشاورزان آمده تا ضمن استفاده بهینه از منابع زمین های زراعی، محصولات بیشتری تولید کنند.

امروزه از هوش مصنوعی برای کشف روش های کارامدتر برای مقابله با آفات و علف های هرز، پیش بینی زمان دقیق برداشت محصولات و تجزیه و تحلیل آن ها، نظارت بر محصولات و خاک و به کارگیری ربات های کشاورزی استفاده می شود.

از دیگر موارد استفاده هوش مصنوعی می توان به اتوماسیون گلخانه ای، به دست آوردن داده های هواشناسی، دما، بارش، سرعت باد و میزان تابش خورشید، شناسایی آفات، ساده تر کردن کارهای تولید، برداشت و فروش محصولات اشاره کرد.

به عنوان مثال به تازگی رباتی طراحی شده که از توانایی ردیابی اشیا برای نظارات و اسپری کردن دقیق آفت کش ها روی گیاهان پنبه استفاده می کند، اسپری دقیق از مقاوم شدن آفات در برابر علف کش ها جلوگیری می کند.

یا در سیستم هوش مصنوعی دیگر می توان نقص های احتمالی خاک و کمبود مواد مغذی موجود در آن را با استفاده از تصاویر شناسایی کرد.

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در زمینه پزشکی نیز دستاوردهای فراوانی داشته و امروزه بسیاری از سازمان ها و مراکز مراقبت های پزشکی برای نجات جان انسان ها به هوش مصنوعی اعتماد کرده اند.

از نمونه های به کارگیری هوش مصنوعی در پزشکی می توان به ساخت سیستمی اشاره کرد که با هشدار دادن درباره خطر بروز سکته مغزی، احتمال آن را کاهش می دهد یا دستگاه دیجیتالی دیگری که برای تشخیص بیماری های قلبی ابداع شده است.

در حال حاضر از هوش مصنوعی در عمل های جراحی، دستیارهای مجازی، تجزیه و تحلیل ها، پیش بینی خطر بیماری ها، پرستاری از راه دور، کمک به مشکلات حرکتی بیماران و هزاران کاربرد دیگر استفاده می شود و دانشمندان در تلاش هستند تا از این علم هرچه بیشتر در آماده سازی آزمایشگاه مورد نیاز پزشکان برای معاینه، ارائه و فهرست بندی اطلاعات پزشکی، بهبود تشخیص، تصمیم گیری ها و سایر موارد مهم پزشکی بهره ببرند.

کاربرد هوش مصنوعی در امور مالی و اقتصاد

در سرمایه گذاری های مالی قدرت پیش بینی و تعیین الگوهای آینده بازار بسیار مهم است و به طور کلی پیشرفت در تجارت، رابطه نزدیکی با پیش بینی دقیق آینده دارد.

از آن جا که سیستم های هوش مصنوعی قادر هستند حجم وسیعی از داده ها را در زمانی کوتاه جمع آوری کرده و با بررسی الگوهای موجود در داده های قبلی به پیشگویی الگوی های آینده دست بزنند امروزه سازمان های مالی برای بهبود معاملات و افزایش سود و بهره وری خود به سمت هوش مصنوعی روی آورده اند.

کاربرد هوش مصنوعی در هوا و فضا

سفرها و اکتشافات فضایی بدون هوش مصنوعی امکان پذیر نمی شود، این موارد همیشه نیاز به تجزیه و تحلیل تعداد زیادی داده دارند و هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ها بهترین راه برای پردازش داده ها در این مقیاس است.

داده های دریافتی از تلسکوپ های فضایی توسط سیستم های هوش مصنوعی بررسی شده و از آن ها برای کشف سیارات و ستاره های جدید استفاده می شود.

علاوه بر این در کاوش های فضایی مبتنی بر ربات ها هوش مصنوعی نقش اصلی را بر عهده دارد.

کاربرد هوش مصنوعی در موسیقی

شاید عجیب باشد اما از ماشین های هوشمند می توان برای خلق موسیقی و هنر استفاده کرد و امروزه هوش مصنوعی از طریق یادگیری و کشف الگوهای هارمونی، ریتم و سبک توانسته آهنگ های موسیقی جدید خلق کند.

به عنوان مثال یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی به تازگی موفق به ساخت موسیقی کلاسیک شده است که از افسانه های کلاسیک، باخ و موزارت الهام گرفته است.

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی با سیستم نمره دهی به صرفه جویی در زمان معلمان کمک زیادی می کند. همچنین با توجه به مدل یادگیری، ضریب هوشی و توانایی های دانشجویان به آن ها کمک می کند تا منابع مورد نیاز خود را دریافت کرده و اساتید خود را انتخاب کنند.

علاوه بر این از هوش مصنوعی در پاسخ دهی آنلاین به سوالات دانش آموزان و دانشجویان و آموزش برخی دروس خاص استفاده می شود.

کاربرد هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در معماری مدرن با در دسترسی به داده های فراوان در کسری از ثانیه از انجام کارهای تکراری توسط معماران و طراحان جلوگیری می کند.

معماران به خصوص در مرحله شروع یک پروژه می توانند از توانایی هوش مصنوعی در استفاده از این داده ها برای تصمیم گیری بهره ببرند. از آن جا که در حالت سنتی، برای یک معمار شروع یک پروژه به مدت زمان زیادی برای تحقیق، درک هدف طراحی و همچنین مرور پروژه های گذشته نیاز دارد، با توانایی هوش مصنوعی در دسترسی سریع به اطلاعات نامحدود، می توان به راحتی و همزمان چند ایده را بررسی کرد.

معماران از هوش مصنوعی در ابزارهای CAD برای طراحی پارامتری استفاده می کنند، سیستمی که به فرد امکان می دهد با ایجاد پارامترهای خاص خروجی های مختلف به دست آورده و ساختارهایی ایجاد کند. در این ابزارها معمار امکان ساخت مجازی ساختمان، تغییر شکل و بهینه سازی آن را دارد.

ساخت سازه ها و خانه های هوشمند براساس هوش مصنوعی و توانایی آن بنا شده است و تاثیر بسزایی در بهبود امنیت و راحتی افراد داشته است.

در ادامه بخوانید : کاربرد خاک رس چیست؟

منابع: edureka – valluriorg

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12990

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان