ماده واحده تدریس درس «علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت» در دانشگاه‌ها ابلاغ شد

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «پیش‌بینی و اختصاص درس علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت برای تدریس در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» که در جلسه ۸۹۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد.

به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت‌‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «پیش‌بینی و اختصاص درس علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت برای تدریس در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور»  که در جلسه ۸۹۰ مورخ ۱۶ آبان ۱۴۰۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد.

متن کامل ماده واحده به شرح ذیل است:

«ماده واحده- «درس علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت» بر اساس بندها و شرایط ذیل برای تدریس در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور، پیش‌بینی می‌شود:

۱- درس دو واحدی «علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت» به جمع واحدهای دروس عمومی الزامی، اضافه و در تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تدریس؛ و دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی‌ارشد پیوسته، دکتری حرفه­ای و دکتری تخصصی پیوسته، یکبار در طول دوره تحصیل ملزم به گذراندن این درس هستند.

۲- پیش ­بینی مباحث مربوط به دفاع مقدس و مقاومت متناسب با تحولات نسلی در مفاد و محتوای آموزشی کتاب‌های درسی مرتبط در مقاطع مختلف مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، علاوه بر مباحث عمومی دفاع مقدس در بخش‌های تخصصی نیز بایستی با لحاظ تناسب میان دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و رشته‌های تحصیلی صورت پذیرد.

۳- شناسایی، آموزش و معرفی اعضای هیأت علمی و اساتید واجد شرایط برای ارائه دروس و ارزیابی آنها از طرف بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با هماهنگی و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و معاونین آموزشی و فرهنگی آنها انجام می‌شود و مراحل صدور و تمدید مجوز تدریس نیز مطابق آیین‌نامه ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی دفاع مقدس (مصوب هیأت امنای این بنیاد)، صورت می‌پذیرد.

تبصره ۱- اعضاء هیأت علمی و اساتید دارای مجوز با محوریت معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به منظور برنامه‌ریزی، اجرا و انجام امور آموزشی فعالیت می‌کنند.

تبصره ۲- به منظور انجام کارشناسی‌های لازم، ظرفیت ­شناسی، راهبری، تقسیم­ کار و نظارت بر اجرای صحیح مصوبات به ویژه درس دو واحدی علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و درس آمادگی دفاعی در آموزش و پرورش؛ «کارگروه دفاع مقدس و مقاومت» تحت نظارت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و با ترکیب ذیل تشکیل می‌‎‌شود:

۱- رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (رئیس کارگروه)

۲- نماینده تام‌الاختیار دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی (دبیر کارگروه)

۳- معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

۴- معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۵- نماینده تام‌الاختیار وزیر آموزش و پرورش

۶- نماینده تام‌الاختیار وزیر ورزش و جوانان

۷- نماینده تام‌الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی

۸- نماینده تام‌الاختیار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران

۹- نماینده تام‌الاختیار معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده

۱۰- نماینده تام‌الاختیار معاونت تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح

۱۱- نماینده تام‌الاختیار رئیس جهاد دانشگاهی

۱۲- رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش‌های دفاع مقدس

۱۳- رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی

تبصره ۳- نظر به الزامی شدن تدریس دو واحد درسی «علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت» به عنوان درس عمومی و به منظور رعایت سقف مجاز واحدهای درسی؛ به انتخاب شورای برنامه‌ریزی درسی وزارتین، از مجموع واحدهای دروس اختیاری یا سایر دروس دانشجویان، دو واحد کاهش پیدا می‌کند.

تبصره ۴- بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مؤظف است کتاب درسی و محتوای آموزشی مناسب را با تکیه بر مقاومت برای دانشجویان غیر ایرانی تدوین و آموزش دهد.

تبصره ۵- این ماده واحده از تاریخ ابلاغ، جایگزین مصوبه «پیش‌بینی و اختصاص درس آشنایی با فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس برای تدریس در دانشگاه‌ها و مدارس» مصوب جلسه ۶۴۶ مورخ ۳۰ تیر ۱۳۸۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی می­‌شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11366

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان