لوستر و انواع آن

لوسترها انواع مختلفی دارند که بعضی از آن ها بزرگ تر و پرجلوه تر و برخی کوچک تر و ظریف تر هستند. هنگام انتخاب انواع لوستر باید به عوامل مختلفی توجه کرد ازجمله ارتفاع سقف خانه یا محلی که قصد نصب لوستر را داریم، نوع و جنس وسایل استفاده شده در چیدمان، کاربردی که لوستر برای هر محیط دارد و همچنین نوع دکوراسیونی که می خواهیم مناسب با آن محصول را خریداری کنیم. با یک شناخت کلی راجع به انواع لوسترها و کارایی آن ها می توان به بهترین انتخاب برای زیباسازی مکان موردنظر دست پیدا کرد.

کاربرد مناسب لوسترها در دکوراسیون

لوسترها انواع مختلفی دارند که مدل آن ها در طول زمان با توجه به نیازها و نوع دکوراسیون و سلیقه افراد تغییر کرده است. معمولاً لوسترها پس از چیدمان کامل دکوراسیون یک مکان باتوجه به کارکردشان انتخاب می شوند. یک انتخاب مناسب در بین انواع لوستر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آن ها سلیقه شخصی افراد است. هرکس می تواند باتوجه به علاقه خود و همچنین کارکردی که برای مکان موردنظر خودش در نظر دارد لوستر مناسب را انتخاب کند؛ اما باید توجه داشت که نقص یا عیبی برای فضایی که در نظر داریم به وجود نیاورد.

به همین منظور در کنار سلیقه باید به استانداردهای طراحی داخلی هم توجه داشت. به عنوان مثال اگر در خانه ای که سقف کم ارتفاع دارد لوستر بزرگ و پرحجم قرار دهیم خانه را از آن چیزی که هست کوچک تر و دلگیرتر نشان می دهد. یا اگر در مکان هایی که نیاز بیشتری به نور وجود دارد مانند لابی ساختمان های بزرگ و هتل ها لوستر کوچک و ظریف قرار دهیم ممکن است محیط جلوه کمتری داشته باشد.

همچنین توجه به انتخاب لوستر برای محیط باز یا بسته هم حائز اهمیت است. مثلاً برای محیطی که سرپوشیده نیست حتماً باید از لوسترهای چوبی استفاده شود زیرا لوستر کریستالی برای محیط باز مناسب نیست؛ اما بازهم باتوجه به دکوراسیون و محیط انتخابی موردنظر می توانیم تنوع و خلاقیت بیشتری برای طراحی و قراردادن لوستر خرج کنیم.

اگر با شناخت کافی و مشورت با افرادی که در این زمینه تخصص دارند لوستر مکان موردنظر را انتخاب کنیم می توانیم از بسیاری از ایرادهایی که باعث می شود محیط عیبناک به نظر برسید جلوگیری کنیم. از نکات ریز اما قابل توجه در هماهنگی لوستر با محیط نیز می توان به انتخاب رنگ نور لامپ درون لوسترها اشاره کرد که باید با رنگ های دیوارها و دکوراسیون محیط هماهنگ شود و به گونه ای نباشد که به مرورزمان چشم را بزند یا باعث خسته شدن چشم و ذهن از محیط اطراف شود.

کاربرد مناسب لوسترها

جذابیت لوسترها بر اساس هماهنگی با محیط

علاوه بر اینکه انتخاب انواع لوستر کمک می کند شما به محیط زیباتر و سرزنده تری دست پیدا کنید، لوستری که در محیط مناسب تر قرار می گیرد نیز به درخشش دوچندان می رسد. لوسترها به طورکلی برای روشنایی و ایجاد نور کافی برای محیط قرار داده می شوند اما گاهاً بعضی از لوسترها نور خیلی زیادی برای محیط ایجاد نمی کنند و صرفاً برای تزیینات به کاربرده می شوند که البته همین نوع از لوسترها هم جذابیت متنوعی برای دکوراسیون های خاص دارند. به طورکلی لوسترها ازلحاظ نوری و برق کشی به دودسته تقسیم می شوند، یکی لوسترهای لامپی حبابی و دیگری لوسترهای ال ای دی که باتوجه به میزان نور لازم یکی از آن ها انتخاب می شود.

باید توجه داشت که لوسترهای زیادی با توجه به مدهای مختلف وارد بازار می شوند اما لوسترهای قدیمی نیز از رده خارج نمی شوند و می توان آن ها را با منازلی که با سبک لوستر هارمونی دارند ست کرد. برای مثال می توان برای خانه هایی که دکوراسیون مدرن و مینیمال دارند از لوسترهایی با بدنه فلزی و ساده استفاده کرد و لوسترهای برنزی و برنجی برای خانه های کلاسیک مناسب ­تر است.

تنوع لوستر و انتخاب مناسب برای محیط داخلی

لوسترها دسته بندی های زیادی دارند اما دسته بندی آن ها بر اساس شکل ظاهری به دودسته کلی تقسیم می شوند یکی لوسترهای آویز و حبابی شکل و دیگری لوسترهای سقفی. با توجه به چینش دکوراسیون داخلی و همچنین ارتفاع سقف و دیوارها انتخاب این لوسترها نیز تفاوت دارند. انتخاب این دو نوع به جای هم ممکن است ایراداتی را به دکوراسیون اضافه کند.

امروزه لوسترهای سقفی در بین انواع لوستر طرفداران بیشتری دارند زیرا این نوع لوسترها برای خانه های مدرن که دارای سقف و دیوارهای کوتاه یا سالن های بزرگ است بسیار مناسب است همچنین در طراحی این نوع لوستر نور از بالا می تابد و چشم را اذیت نخواهد کرد. لوسترهای سقفی با ظاهر متفاوت کارکردهای متنوعی دارد مثلاً برای سالن می توان از انواع مجلل تر آن و برای آشپزخانه از سبک چوبی آن ها استفاده کرد.

ازجمله انواع لوستر سقفی می توان به سقفی برنزی، سقفی دایکاست، سقفی چوبی و کریستالی اشاره کرد. لوسترهای سقفی چوبی معمولاً برای فضاهای داخلی تر که سقف کوچکی دارند مانند آشپزخانه و اتاق خواب استفاده می شود که با توجه به شکل حباب و تعداد شعله و متریالی که با چوب ترکیب شده مورداستفاده قرار می گیرند. لوستر سقفی دایکاست با جنس طلایی، برنز و کرومی که دارند برای دکوراسیون های متفاوت و کلاسیک تر استفاده می شود.

مشاهده کنید: قیمت آجر و سفال

لوسترهای سقفی کریستال محبوب ترین و پرفروش ترین نوع است. سایز بزرگ این لوسترها برای مکان هایی به کار می رود که دارای فضای گسترده و یک سالن عظیم است و به تجلل و درخشندگی محیط کمک می کند مانند امام زاده یا مسجدها، همچنین مدل های ظریف تر این محصول ممکن است برای مکان های کوچک تر و منازل هم مورداستفاده قرار گیرد و همواره در بازار موردتوجه بوده است. انواع مدرن آن به صورت لامپ های LED و SMD وجود دارد که از ویژگی های نوع LED آن ها این است که می توان با ریموت نور آن ها را کنترل کرد.

به طورکلی لوسترهای سقفی برای دکوراسیون های مدرن تر بکار می رود. مثلاً اگر یک خانه دارای سقف کوچک است می توان برای تزیین آن از یک لوستر سقفی فانتزی یا چراغ های بدون پوشش استفاده کنید. همچنین برای آشپزخانه ها نیز لوسترهای سقفی کوچک تر و ساده تر یا با بافت های چوبی بکار می رود. این نوع لوسترها جنس های متفاوتی دارند که نوع برنزی و آنتیک آن برای مکان های مجلل تر استفاده می شود. همچنین این لوسترها در اندازه های بزرگ­تر برای سالن های وسیع و مجلل­تر موردتوجه قرار می گیرد.

تنوع لوستر و انتخاب مناسب برای محیط داخلی

شناخت لوسترها برای کارایی مناسب

لوسترهای مدرن یکی از انواع لوسترها است که کاربردهای مختلفی دارد که علاوه بر نور و زیبایی می تواند به راحتی با محیط موردنظر ما هماهنگ شود و جلوه بخش باشد. این نوع از لوسترها ممکن است برای محیط های کلاسیک و ساده چندان مناسب نباشد و در دکوراسیون به عنوان یک عامل ناهماهنگ شناخته شود که به بقیه ساختار خانه ارتباطی ندارد اما به دلیل زیبایی که دارد برخی از آن ها برای استفاده در داخل خانه در سایزهای کوچک موردتوجه قرار می گیرد.

لوسترهای مدرن با توجه به ساختار آن ها به صورت ساده و تجملاتی در مکان های مختلف استفاده می شود اما به طورکلی کارکرد این لوسترها بیشتر در مکان هایی شبیه به هتل و محیط های اداری یا محیط هایی که دارای لابی و سالن است استفاده گردد. همچنین کافه ها و رستوران های مجلل نیز می توانند دست به انتخاب بزنند. این نوع لوسترها دارای ویژگی ها و قابلیت های متنوعی نیز خواهد بود.

لوستر آویز حلقه ای از انواع لوسترهای مدرن است. در این طرح از لوستر، حلقه هایی به صورت واحد کنار یکدیگر قرار داده می شود که به شکل خلاقانه ای نور و زیبایی را منعکس می کند. این نوع از لوستر معمولاً دارای حجم بزرگی است و برای سالن های وسیع مناسب تر است اما ممکن است در سایزهای کوچک تر برای متراژهای کمتر نیز بکار روند.

تنوع جنس در انتخاب لوسترها

در دنیای طراحی مدرن تنوع جنسی زیادی برای محصولات وجود دارد، یکی از محصولات پرطرفدار در میان انواع لوسترها، محصولات چوبی است. لوسترهای چوبی علاوه بر زیبایی و ظرافت خاصی که دارد و به راحتی با بسیاری از محیط ها هماهنگ می شود و سادگی و زیبایی چشمگیری پیدا می کنند. همچنین این جنس از محصولات دارای کیفیت خوب همراه با تنوع بسیار است که در کنار قیمت مناسبی که دارد می تواند یک گزینه همیشگی و خوب برای مصرف کنندگان باشد.

در این نوع، معمولاً از چوب برای ساخت بدنه استفاده می شود. کاربرد لوسترهای چوبی با توجه به دکوراسیون محیط و میزان نوری که ما نیاز داریم متنوع است. لوسترهای چند شاخه برای پذیرایی مناسب است و لوسترهای تک شاخه و دوشاخه نیز معمولاً برای آشپزخانه، اتاق خواب، راهرو و فضاهای کوچک مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین برخی از این لوسترها به دلیل اینکه نور کمتری نسبت به سایر انواع آن تولید می کنند می توانند در کافه ها استفاده شوند.

برای سالن، اگر دکوراسیون و مبلمان چوبی باشد به راحتی می توان لوسترهای چوبی را با آن ست کرد اما باید به رنگ چوبی که انتخاب می کنیم توجه داشته باشیم. بعلاوه به دلیل تنوع رنگی که این لوسترها دارند می توانیم برای فضای آشپزخانه لوستر را با رنگ کابینت ها هماهنگ کنیم و هارمونی زیبایی ایجاد کنیم. برنز به دلیل رنگی که دارد در پذیرایی بسیار خیره کننده است، همچنین به ایده ای برای ترکیب سبک مدرن و کلاسیک در دکوراسیون داخلی بدل شده است.

لوسترهای برنزی نیز ازجمله لوسترهای پرکاربرد است که بسیاری تصور می کنند این محصول برای خانه هایی با چیدمان سلطنتی و کلاسیک مناسب است اما این تصور غلط است زیرا امروزه این جنس از لوسترها با طرح های جدید و متنوع وارد بازار شده است. برنز آلیاژی از مس و قلع است که مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت دارد که همین باعث کیفیت بخشیدن به این جنس از لوسترها شده. این لوستر از تنوع طرح زیادی برخوردار است که در سایز کوچک و بزرگ در پذیرایی و اتاق خواب قرار داده می شود.

تنوع جنس در انتخاب لوسترها

اهمیت رنگ نور لوسترها

در ساخت لوسترهای کلاسیک چراغ های زرد و قرمز بکار برده شده اما امروزه با طرح های نوین لوسترهای برق کشی و نور آن ها هم مدرن شده است. یکی از ملاک های مهم انتخاب لوستر میزان نوری است که در آن بکار رفته. لامپ های LED و CMF یا کم مصرف در لوسترها تعبیه شده. مهم ترین مزیت لامپ های LED طول عمر آن هاست، همچنین خاموش و روشن کردن این لامپ ها برخلاف لامپ های رشته ای تأثیری روی طول عمر آن ها ندارد، پر نورتر است اما اگر اشکالی در یکی از آن ها رخ دهد سایر لامپ ها نیز کارایی خود را از دست می دهند.

نوع دیگر این لامپ­ها، لامپ شاخه­ای است که در لوسترهای ال ای دی و برخی از لوسترهای شاخه­ای سوزنی مورداستفاده قرار می­گیرد که به دلیل قابلیت تعویض آسان بیشتر موردتوجه قرار می­گیرند. لامپ های کم­مصرف نیز ازجمله لامپ های پرتولید هستند که به شکل های متفاوت مانند سرپیچ شمعی و سرپیچ معمولی تولید می­شوند، نور درخشان­تر و همچنین طول عمر بیشتری نسب به لامپ­های رشته ای دارند.

ازجمله فاکتورهای مهم لوستر انتخاب رنگ نور است. استانداردترین حالت برای انتخاب رنگ نور ترکیب رنگ زرد و سفید است که باعث می شود چشم خسته نشود همچنین برای زیبایی بخشی دکوراسیون استفاده می شود و باعث می شود به وسایل نور متمرکز زرد یا سفید نتابد. همچنین برای کنترل میزان و شدت نور می توان از دستگاه Dimmerکه مخصوص لوستر است استفاده کرد. باید توجه داشت که لوستر محصولی تزیینی است و نور آن با نور لامپ بدون سرپوش متفاوت است. همچنین لوسترهایی که دارای لامپ همراه با سرپوش هستند برای فضای اتاق خواب مناسب تر می باشند.

همچنین مشاهده کنید: بانک اطلاعات ساختمان های درحال ساخت پرشین سازه

در پایان

لوسترها به دلیل روشنایی ای که دارند و اینکه در مرکز خانه قرار می گیرند بسیار چشمگیر هستند. در اصل این محصولات تزیینی هستند و وظیفه تولید نور هم به عهده دارند. از عوامل مهمی که باید در انتخاب لوستر توجه کرد ابتدا چیدمانی است که منزل ما دارد. لوسترهای خیلی بزرگ، خیلی کوچک، لوسترهایی که در تضاد با سبک دکوراسیون محیط است ممکن است باعث به وجود آمدن عیب و نقص در چیدمان داخلی شود؛ بنابراین اگر تخصصی در این حوزه ندارید یا نمی توانید سبک دکوراسیون منزل، محیط کار، لابی ساختمان، کافه و… خود را به درستی انتخاب کنید لازم است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا با تنظیم شکل و فرم و رنگ لوستر با محیط داخل فضایی زیبا و آرام بخش فراهم کنید. همچنین جنس لوسترها فاکتور مهمی است که باید در نظر داشت.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11412

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان