علت بوی خوش نم باران از چیست؟

به نقل از کوکا_همه ما بوی باران و خاک نم زده بعد از بارش باران را دوست داریم و از استشمام عطر خاکی و تازه آن، به خصوص زمانی که اولین قطرات باران تابستانی روی زمین داغ می نشیند لذت می بریم.

حتما متوجه شده اید که باران به خودی خود عطر و بوی خاصی ندارد و در برخورد با خاک است که رایحه آن در فضا می پیچد اما آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که دلیل این رایحه خوشایند چیست و چرا انسان ها تا این حد آن را دوست دارند؟

در ادامه قصد داریم به بررسی علت های این مسئله بپردازیم. با کوکا همراه باشید.

علت بوی باران چیست؟

بوی باران که تاثیر روحی و روانی فوق العاده ای روی افراد می گذارد در واقع حاصل یک سری فرایندهای کاملا علمی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

۱. باکتری های خاک

باکتری هایی که در خاک زندگی می کنند مواد آلی مرده یا پوسیده را به ترکیبات ساده شیمیایی تجزیه می کنند که به عنوان مواد مغذی برای رشد گیاهان و سایر ارگانیسم ها استفاده می شوند.

یکی از محصولات جانبی این باکتری ها ترکیبات ارگانیکی به نام ژئوسمین می باشد که نقش مهمی در تولید رایحه باران دارد.

ژئوسمین نوعی الکل است و مولکول های الکل معمولا رایحه قوی دارند، اگرچه ساختار شیمیایی پیچیده ژئوسمین باعث شده افراد حتی در سطح بسیار پایین نیز آن را حس کنند.

زمانی که خاک برای مدت طولانی خشک است، میزان فعالیت تجزیه باکتری ها کند می شود در حالی که درست قبل از بارش باران، هوا رطوبت بیشتری پیدا می کند و باعث مرطوب شدن زمین می شود که در نتیجه آن فعالیت باکتری ها افزایش یافته و ژئوسمین بیشتری تولید می کنند.

هنگام بارش باران و برخورد آن با خاک ژئوسمین به صورت ذرات معلق آزاد شده و توسط باد به این سو و آن سو می روند، به این ترتیب رایحه خوش ژئوسمین در هوا پخش می شود و ما می توانیم آن را حس کنیم.

جالب است بدانید بینی انسان به این عطر بسیار حساس است و می تواند حضور تعداد کمی ژئوسمین در هر میلیارد مولکول هوا را تشخیص دهد.

۲. روغن های گیاهی

یکی دیگر از عوامل موثر در تولید عطر خاک باران زده روغن های گیاهی هستند.

برخی از گیاهان در دورانی که باران نمی بارد روغن هایی را در خود ذخیره می کنند و با بارش باران این روغن ها همانند ژئوسمین وارد هوا شده و بوی خوش آن ها در فضا می پیچد.

۳. رعد و برق

اگر این رایحه بعد از طوفان رعد و برق و به طور ناگهانی قوی شده است علت آن لایه اوزن می باشد.

رعد و برق می تواند اکسیژن و نیتروژن را از هم جدا کند که طی فرایندی دوباره با هم ترکیب شده و اکسید نیتروژن – از ترکیبات مورد نیاز برای ایجاد اوزن – را تشکیل می دهند، این مولکول معطر است و بوی شبیه کلر می دهد.

دانلود کنید : آهنگ بی کلام صدای باران جنگل

منبع: rd – earthsky

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12998

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان