طرز تهیه روغن سیر خانگی در منزل

روغن سیر یکی از محبوب ترین روغن های طعم دهنده است که به دلیل خواص فوق العاده سیر شناخته شده است، اگر به رستوران های ایتالیایی سری زده باشید حتما متوجه شده اید این روغن افراد زیادی را جذب غذاهای ایتالیایی کرده است.

خوشبختانه طرز تهیه روغن سیر برای افرادی که ترجیح می دهند از روغن های گیاهی طبیعی و خانگی استفاده کنند بسیار ساده است و شما به راحتی می توانید روغن سیر خانگی خودتان را در کمترین زمان ممکن درست کنید.

در ادامه طرز تهیه روغن سیر در منزل را آموزش داده ایم. همراه باشید.

روش اول: طرز تهیه روغن سیر اجاقی

مواد لازم

  • سیر تازه: ۴ حبه
  • روغن زیتون: نصف فنجان (۱۲۰ میلی لیتر)

طرز تهیه

۱. چهار حبه سیر را در سیر خرد کن خرد کرده، آن را داخل تابه بریزید و روغن زیتون را به آن اضافه کنید. تابه را روی اجاق گاز قرار دهید. نیازی نیست از قبل پوست سیر را جدا کنید زیرا پوست در سیر خرد کن باقی می ماند.

روغن زیتون و سیر را داخل تابه بریزید
روغن زیتون و سیر را داخل تابه بریزید

۲. تابه را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی حرارت متوسط قرار دهید. گرما به انتقال بهتر عطر و طعم سیر به روغن کمک می کند. در این مدت گاه به گاه مواد را هم بزنید تا زمانی که رنگ سیر به رنگ قهوه ای روشن تغییر کرده و کمی ترد شود.

مخلوط روغن زیتون و سیر را حرارت دهید
مخلوط روغن زیتون و سیر را حرارت دهید

نکته ۱: از جوشیدن روغن جلوگیری کنید زیرا داغ شدن بیش از حد روغن ممکن است طعم و کیفیت روغن سیر را کاهش دهد، حرارت ملایم برای این منظور کافی است.

نکته ۲: از پختن بیش از حد سیر اجتناب کنید، اگر رنگ سیر خیلی تیره شود یعنی آن را زیاد پخته اید و روغن تلخ می شود.

۳. تابه را از روی حرارت برداشته و بگذارید خنک شود، سپس مواد را به ظرف با درب محکم انتقال دهید. خنک کردن از جمع شدن رطوبت اضافی در ظرف و خراب شدن روغن جلوگیری می کند.

روغن سیر را داخل ظرف درب دار بریزید
روغن سیر را داخل ظرف درب دار بریزید

۴. در صورتی که دوست ندارید روغن سیر شما حاوی قطعات ریز سیر باشد می توانید آن را از صافی عبور دهید اما دقت داشته باشید باقی ماندن سیر در روغن به تقویت طعم روغن حاصل کمک می کند زیرا در طول زمان طعمش را بیشتر و بیشتر به روغن انتقال خواهد داد.

۵. روغن را به مدت ۵ روز داخل یخچال قرار دهید. برای بهبود طعم توصیه می شود هر چند وقت یک بار ظرف را تکان دهید.

نکته ۳: اگر در طول این مدت از روغن سیر استفاده نکردید آن را دور بریزید تا از خطرات ناشی از باکتری ها در امان باشید.

نکته ۴: هرگز روغن سیر را در دمای اتاق نگهداری نکنید زیرا مصرف آن می تواند به بیماری بوتولیسم – نوعی مسمومیت کشنده ناشی از مواد غذایی – منجر شود.

۶. برای افزایش ماندگاری روغن سیر به مدت یک سال، می توانید آن را فریز کنید.

روش دوم: طرز تهیه روغن سیر بدون نیاز به پختن

مواد لازم

  • سیر تازه: ۸ حبه
  • روغن زیتون: ۲ فنجان (۴۷۰ میلی لیتر)

طرز تهیه

۱. تعداد ۸ حبه سیر را روی تخته برش پلاستیکی، سرامیکی یا شیشه ای قرار دهید، سطح صاف چاقو را روی هر یک از سیرها گذاشته و با کف دست به چاقو بکوبید تا سیر خرد شود.

سیرها را با کمک چاقو و کف دست خرد کنید
سیرها را با کمک چاقو و کف دست خرد کنید

۲. بعد از خرد کردن سیرها، پوست آن ها را جدا کنید، اگر این کار را قبل از خرد کردن انجام دهید باعث لیز شدن سیرها شده و ممکن است چاقو به دست آسیب برساند. در صورتی که جدا کردن پوست سیر سخت است شاید لازم است آن را کمی بیشتر خرد کنید.

نکته ۱: از تخته برش چوبی استفاده نکنید زیرا طعم سیر را به خودش جذب می کند.

۳. سیر خرد شده را با روغن زیتون مخلوط کرده و داخل ظرف درب دار بریزید. بعد از بستن درب، ظرف آن را چند بار تکان دهید تا سیر و روغن خوب با هم مخلوط شوند.

طرز تهیه روغن سیر خانگی
طرز تهیه روغن سیر خانگی

نکته ۲: با توجه به طعم مورد علاقه خود یا آن چه در دسترس دارید می توانید به جای روغن زیتون از روغن دیگری همچون روغن آووکادو یا روغن هسته انگور استفاده کنید و در صورت تمایل از ادویه جات مورد علاقه خود برای طعم دادن به روغن بهره ببرید.

۴. ظرف را به مدت ۲ روز در یخچال نگهداری کنید. در این مدت طعم سیر با روغن به خوبی ادغام می شود، مطمئن شوید در کاملا بسته باشد تا روغن تازه بماند.

نکته ۳: اگر قبل از ۲ روز از این روغن استفاده کنید طعم آن چندان قوی نخواهد بود.

۵. در صورتی که بعد از ۵ روز از روغن سیر استفاده نکردید آن را دور بریزید تا از بیماری بوتولیسم جلوگیری شود، برای افزایش ماندگاری روغن سیر تا یک سال توصیه می شود آن را فریز کنید.

در ادامه بخوانید : خواص سیر

منبع: wikihow

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11257

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان