شهاب سنگ چیست و چگونه به وجود می آید؟

شهاب سنگ چیست؟ | شهاب سنگ از چه چیزی ساخته شده است؟ | شهاب سنگ از کجا می آید؟

علم نجوم یکی از شگفت انگیزترین علوم طبیعت است که از هزاران سال پیش نظر توجه انسان ها را به خود جلب کرده و با تلاش دانشمندان و محققان، هر روز دانش و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست می آید.

یکی از موضوعات جالب در نجوم شهاب سنگ ها هستند. پیشینه برخورد شهاب سنگ ها به زمین با عمر زمین برابری می کند و موجودات کره زمین از جمله دایناسورها در دوره های مختلف شاهد سقوط آن ها به زمین بوده اند که گاه به ویرانی های جبران ناپذیر روی کره زمین منجر شده است.

اگر به موضوع شهاب سنگ ها علاقه دارید در ادامه مطلب کوکا را همراهی کنید.

شهاب سنگ چیست؟

شهاب سنگ نوعی سنگ فضایی است که هنگام سقوط با سرعت صد برابر بیشتر از سرعا یک هواپیما حرکت می کند. این سنگ مانند ستاره می درخشد زیرا سرعت بالا باعث گرم شدن بیش از حد آن (بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد) شده و ظاهری درخشنده به آن می بخشد.

اکثر شهاب سنگ ها کوچک هستند و در حین سقوط به سمت زمین می سوزند اما برخی دیگر بزرگ تر بوده و منفجر می شوند. به عنوان مثال سال ۲۰۱۳ شهاب سنگی به اندازه یک خانه بزرگ بر فراز شهری در روسیه با بیش از یک میلیون نفر جمعیت منفجر شد.

برخی شهاب سنگ ها پس از برخورد با زمین یک سوراخ بسیار بزرگ به نام دهانه ایجاد می کنند. حتما در عکس های ماه دیده اید که سطح آن پوشیده از دهانه هایی است که شهاب سنگ ها ایجاد کرده اند اما وقتی به عکس های کره زمین نگاه می کنیم این طور نیست.

علت این است که دهانه هایی که توسط شهاب سنگ ها روی کره زمین ایجاد می شوند معمولا با باران ها از بین رفته، توسط پوشش های گیاهی پوشیده می شوند یا با رشد کوه ها ناپدید می شوند. اگرچه هنوز دهانه های بزرگی روی زمین وجود دارد که از جمله آن ها می توان به دهانه بارینگر در آریزونای ایالات متحده اشاره کرد.

آیا می دانستید حدود ۶۵ میلیون سال پیش شهاب سنگ بزرگی به اندازه شهر لندن به زمین برخورد و یک دهانه غول پیکر به نام چیکشلوب ایجاد کرد که باعث تشکیل یک موج سونامی بزرگ شده و از دلایل اصلی انقراض دایناسورها بوده است؟!

شهاب سنگ از چه چیزی ساخته شده است؟

احتمالا شما هم فکر می کنید شهاب سنگ نمی تواند دقیقا شبیه سنگ های معمولی روی کره زمین باشد، این حدس هم درست است و هم نادرست!

شهاب سنگ ها دو نوع مختلف دارند: یک سری از آن ها تا حدی شبیه سنگ های معمولی هستند و تشخیص شهاب سنگ بودن آن ها دشوار می باشد اما یک سری دیگر از فلز ساخته شده اند که بسیار سنگین تر از سنگ معمولی بوده و تشخیص آن راحت تر است.

هر دو نوع شهاب سنگ سطح سوخته دارند، گویی داخل یک اجاق گاز بسیار داغ قرار داشته و سوخته اند.

شهاب سنگ از کجا می آید؟

همه ما می دانیم سنگ های فضایی فراوانی به دور خورشید می چرخند که برخی از آن ها سرعت مشابه زمین دارند و مدت زمان یک دور کامل آن ها به دور خورشید یک سال طول می کشد.

پهنای بزرگ ترین شهاب سنگ ها تقریبا هزار کیلومتر است، به عنوان مثال سیارک سرس حدود ۹۴۰ کیلومتر پهنا دارد اما بسیاری از آن ها به قدری کوچک هستند که تا زمانی که به زمین برخورد نکنند نمی توانیم آن ها را ببینیم.

برخی از این سنگ ها سیارک نامیده می شوند زیرا مانند ستاره می درخشند و بعضی دیگر دنباله دار نامیده می شوند زیرا بیشتر شبیه گلوله های برفی کثیف هستند که دنباله ای از خود به جا می گذارند.

برخی سیارک ها و ستاره های دنباله دار همان تکه سنگ هایی هستند که پس از ایجاد سیاره هایی همچون زمین از حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش باقی مانده اند، برخی دیگر نیز از برخورد دو سیاره به هم به وجود آمده اند.

بسیاری از سیارات از جمله زمین دارای سطح سنگی هستند در حالی که بخش داخلی آن ها را فلز تشکیل داده است، به همین دلیل است که شهاب سنگ ها دو نوع هستند، در واقع شهاب سنگ های سنگی از سطح سیارات جدا شده اند در حالی که شهاب سنگ های فلزی تکه ای از داخل سیارات هستند.

هنگامی که یک شهاب سنگ بزرگ دهانه ای روی سطح یک سیاره یا ماه ایجاد می کند سنگ هایی به فضا پرتاب می شود که ممکن است به زمین برخورد کنند.

امروزه دانشمندان می دانند برخی شهاب سنگ هایی که به زمین می رسند از ماه و برخی دیگر از مریخ می آیند زیرا داخل شهاب سنگ ها حباب های کوچکی از هوا وجود دارد، از آن جا که هوای مریخ با هوای کره زمین بسیار متفاوت است با بررسی حباب هوای داخل شهاب سنگ ها می توان فهمید شهاب سنگ از مریخ آمده است یا خیر.

منبع: theconversation

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12382

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان