سیره و سنت علما باید آموزنده باشد

قم- مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر اینکه سیره و سنت علما باید آموزنده باشد، گفت: صرف اینکه روحانی انسان خوبی باشد، مشکلی را حل نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضور در بیت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی با این مرجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کردند.

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در این دیدار ضمن تشکر از زحمات مجمع نمایندگان برای طلاب و روحانیون بیان کرد: محور اصلی وظیفه حوزه که به منزله رکن است، دو چیز است، همان دو موردی که ذات اقدس اله نیز برنامه انبیا قرار داده است، یکی «محقق شدن» است و دیگری «متحقق شدن»!

وی بیان کرد: محقق، کارهای علمی حوزه را انجام می‌دهد، خوب درس می‌دهد، تألیف می‌کند، اما از محقق به تنهایی کاری ساخته نیست که بتواند نظام را مستقر کند و پیوند بین نظام و مردم برقرار کرده تا جامعه نلغزد و هیچ دشمنی نتواند جامعه و مردم را متزلزل کند، بلکه باید علاوه بر محقق شدن، متحقق نیز بشویم. برنامه اصلی حوزه، هم تربیت محقق است که اساتید خوب داشته باشد و هم تربیت متحقق است که مردان بزرگ و وارسته ای داشته باشد.

جوادی آملی تصریح کرد: قرآن کریم نیز بر این دو مورد تاکید می‌فرماید ﴿یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَهَ﴾ محقق شدن در مباحث علمی است، متحقق شدن در مباحث عملی که مربوط به بزرگواری، کرامت و ادب در رفتار و گفتار است، اینکه در آیه نَفر نیز در کنار تفقه، انذار هم آمده است ﴿لِّیتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِینذِرُوا قَوْمَهُمْ﴾ به همین اشاره دارد که باید هم فقیهانه و هم پاکباز زندگی کرد.

وی ادامه داد: طلاب و روحانیون باید به گونه‌ای رفتار کنند که سیره و سنت و کردار و گفتار و طرز حرف زدن و راه رفتن آنها آموزنده باشد، باید هم معلم بود و هم مزکّی، هم محقق بود و هم متحقق، هم عالم بود و هم معلم اخلاق.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: ما در زیارت آل یاسین می‌خوانیم که «السَّلاَمُ عَلَیْکَ حِینَ تَقُومُ السَّلاَمُ عَلَیْکَ حِینَ تَقْعُدُ السَّلاَمُ عَلَیْکَ حِینَ تَقْرَأُ وَ تُبَیِّنُ‏» اگر ما چنین امامی داریم که به قیام و قعود او سلام می‌فرستیم نه اینکه مثلاً به نماز شب تو سلام! این یک بحث تربیتی هم دارد که باید خودمان نیز اینگونه باشیم، یعنی اینقدر پاک و پاکیزه هستی که راه رفتن و ایستادن و حرف زدن تو، برای ما درس است و به آن صلوات می‌فرستیم.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه سیره و سنت علما باید آموزنده باشد، اظهار کرد: صرف اینکه روحانی انسان خوبی باشد، مشکلی را حل نمی‌کند، بزرگان گفته‌اند «مَنْ لا یَنفَعُکَ لَحظُهُ لا یَنفَعُکَ لَفظُه»؛ عالمی که دیدن او انسان را عوض نکند و به حال انسان نافع نباشد، لفظ و سخن او هم اثرگذار نیست، روحانیون باید هم عالم باشند و هم عامل تا حرفشان در جامعه اثر بگذارد، باید آنها ستون طیب و طهارت باشند تا جامعه تکان نخورد و در خطرات و فتنه‌ها به آنها مراجعه کنند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10301

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان