سرگرمی‌هایی که با فناوری متحول شده‌اند

در سال‌های نه چندان دور سرگرمی در میان مردم بسیار محدود بود. به جز چند کانال در تلویزیون و رادیو، کارهای بسیار کمی برای سرگرمی وجود داشت. با این حال وقتی ماهواره‌ آمد، وضعیت تا حدودی تغییر کرد و بسیاری از مردم از دسترسی به طیف وسیعی از کانال‌ها لذت بردند.

علاوه بر این‌، کنسول‌های جدید بازی، فناوری رایانه و پهنای باند پر سرعت به قابلیت لذت بردن از طیف گسترده‌ای از سرگرمی‌ها افزود. در حقیقت، در سال‌های اخیر فناوری منجربه تغییرات عظیمی در دنیای سرگرمی‌های خانگی شده است. مردم اکنون می‌توانند از همه نوع فعالیت‌ها در خانه لذت ببرند و بدون نیاز به مقادیر زیاد پول و هزینه‌های هنگفت، از آن استفاده کنند. این تغییرات طیف وسیعی از سرگرمی‌ها را شامل می‌شود که ما در این نوشته به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم.

برخی از سرگرمی‌های مهمی که با پیشرفت فناوری تغییر کرده‌اند، عبارتند از دنیای بازی‌ها، فیلم، موسیقی و مطالعه

تغییر در دنیای بازی‌ها

بازی‌های یکی از مهمترین سرگرمی‌هایی هستند که با فناوری‌های نوین دچار تغییرات بزرگ شده‌اند. در گذشته دنیای بازی کودکان، نوجوانان و حتی جوانان به بازی‌های خاصی محدود بود. لی‌لی‌، منچ، هفت‌سنگ، نقطه‌بازی و… بعضی از بازی‌های سنتی بودند که توسط کودکان یا نوجوانان انجام می‌شدند. اما امروزه بسیاری از این بازی‌ها منسوخ شده و یا به ندرت انجام می‌شوند. اما صنعت بازی بسیار بزرگ است و به دلیل پیشرفت فناوری، این روزها مردم می‌توانند از بازی‌های مورد علاقه خود به طرق مختلف لذت ببرند.

حتی بسیاری از بازی‌های سنتی نیز به شکل برنامه یا آنلاین در گوشی‌ها، پلی‌استیشن‌ها، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و… طراحی شده‌اند و افراد ترجیح می‌دهند به جای اجرای آنها در دنیای واقعی، با هزینه و زمانی کمتر در دنیای مجازی آنها را اجرا و بازی کنند. چرا که به لطف پهنای باند سریع و طیف وسیعی از سایت‌های بازی آنلاین و همچنین کنسول‌های بازی عالی، اکنون می‌توان از همه نوع بازی در خانه لذت برد.

رشد صنعت بازی را می توان تقریباً در هر سطحی احساس کرد. البته برخی به فناوری و تاثیر آن بر دنیای سرگرمی نگاه چندان مثبتی ندارند و معتقدند جدا از برخی تأثیرات نامطلوب ذهنی، انجام برخی از بازی‌های مجازی به دلیل دستگاه‌های گران‌قیمت آن هزینه‌بر است.

اما در پاسخ به این انتقاد باید گفت با تسهیلات و اعتبارات خوبی که در زمینه خرید قسطی برای دستگاه‌های مختلف اعم از پلی‌استیشن‌‌ها، گوشی‌ها، تبلت‌ها و… در نظر گرفته شده است، دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد و به راحتی می‌توان دستگاه موردنظر را تهیه کرد. باید توجه داشت که فناوری واقعیت دنیای امروزی است و نمی‌توان از آن اجتناب کرد. به خصوص آنکه رابطه بین فناوری و سرگرمی هنوز به پایان نرسیده است.

تغییر در صنعت فیلم

دنیای فیلم و سینما از دیگر سرگرمی‌هایی است که به دلیل رشد فناوری با تحولات متفاوتی مواجه شده است. همه ما می‌دانیم رفتن به سینما و تماشای جدیدترین فیلم‌ها چقدر گران تمام می‌شود. علاوه بر هزینه، باید زمان‌های خاصی را مطابق با سانس‌های سینما تعیین کرد و به سینما رفت.

اما دیگر این شرایط به کلی تغییر کرده و نیاز نیست به مانند گذشته صبر کرد و به سینما رفت تا بتوانیم فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنیم. به لطف پخش وب سایت‌های فیلم و پهنای باند سریع، اکنون می‌توانید در خانه بنشینید و از دسترسی به مجموعه وسیعی از فیلم‌ها و همچنین برنامه‌‌ای تلویزیونی لذت ببرید.

علاوه بر این، فناوری، حتی تماشای فیلم‌ها را نیز بهبود بخشیده است. کیفیت تولید و مشاهده پیشرفت چشمگیری داشته است. می‌توان تصور کرد که به لطف تکنولوژی، فیلم‌های مختلف در چند سال آینده چگونه خواهند بود. البته سینماها هنوز هم به مانند گذشته فعالیت زیادی دارند؛ اما آن محدودیت‌های سابق برای تماشای فیلم وجود ندارد. تأثیر مثبت فناوری در عرصه فیلم شاید در این ایام کرونایی بیشتر از سایر زمان‌ها احساس کرد، چرا که با اعمال شرایط قرنطینه و تعطیلی سینماها، می‌توان بدون آنکه منتظر باز شدن درب سینماها باشیم، فیلم‌های مورد علاقه خود را تماشا کنیم.

تغییر در دنیای موسیقی

موسیقی یکی از زمینه‌هایی است که فناوری به طور کامل بر آن تسلط یافته است. در گذشته بسیاری از آهنگ‌ها با کمک دستگاه‌های مخصوص پخش کننده آهنگ قابل دسترسی بود. از طرفی دسترسی به بسیاری از آهنگ‌ها از مکان‌های خاص قابل دسترسی بود.

اما امروزه همه چیز به لطف فناوری تغییر کرده است. تا جایی که مقایسه صنعت موسیقی ۳۰ یا ۴۰ سال پیش با امروز دشوار است. اگر سن شما به اندازه کافی بالا باشد، به یاد می‌آورید که برای تهیه موسیقی، باید نوار کاست و سی دی تهیه می‌شد، اما امروزه به راحتی می‌توانید موسیقی را با کمک پیشرفت تکنولوژی پخش کنید.

در حال حاضر، با تنوع زیاد سایت‌ها و برنامه‌های بارگیری موسیقی که در دسترس بیشتر عموم قرار دارند، افراد آهنگ‌های خود را بارگیری کرده و به جای خرید سی دی، لیست پخش خود را ایجاد می‌کنند.

البته بسیاری از این آهنگ‌ها هم باید خریداری شوند؛ اما با این حال سایت‌های زیادی هم وجود دارد که بارگیری موسیقی را به صورت رایگان ارائه می‌دهند، که راهی عالی برای دوستداران موسیقی است تا از برخی سرگرمی‌ها لذت ببرند. فناوری همچنین به تولید انواع ژانرهای موسیقی نیز کمک زیادی کرده است.

تغییر در نحوه مطالعه

بسیاری از مردم دوست دارند با یک کتاب، مجله یا روزنامه خوب، بخشی از اوقات خود را سپری کنند. در گذشته مطالعه کتاب یا روزنامه از طریق تهیه نسخه کاغذی آن امکان‌پذیر بود.
یعنی شما باید به محل فروش کتاب یا کتابخانه‌ها مراجعه می‌کردید و بعد از تهیه کتاب، به مطالعه آن می‌پرداختید. اما امروزه دیگر مجبور نیستید بیرون بروید و کتاب موردنظر خود را خریداری کنید زیرا باز هم به لطف فناوری می‌توانید به همه این منابع به صورت آنلاین دسترسی داشته باشید.

از کتاب‌های الکترونیکی و مجلات آنلاین یا الکترونیکی گرفته تا گزارش‌های خبری آنلاین و پخش مستقیم اخبار و هر آنچه را که نیاز دارید می‌توانید در دنیای فناوری دریافت کنید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10836

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان