در هنگام خرید میلگرد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید انواع آهن‌آلات و محصولات فولادی، فرآیندی دقیق و پیچیده دارد. شما باید به نکته‌های بسیاری توجه کنید؛ به عنوان نمونه برای خرید یک میلگرد، باید بدانید که دقیقا چه نوع میلگردی نیاز دارید، میلگرد مورد نیاز چه وزنی باید داشته باشد، به میلگرد آجدار نیاز دارید یا ساده، میلگرد انتخابی مطابق با کدام استاندارد تولیدشده باشد و چندین نکته مهم دیگر.

در این مقاله، تلاش می‌کنیم تا نکاتی را به شما بیاموزیم که در هنگام خرید میلگرد بسیار مهم و حیاتی هستند و قیمت آهن آلات نیز مهم است.

میلگرد چیست و چه انواعی دارد؟

خرید میلگرد

دنیای مقاطع فولادی را بدون وجود میلگرد نمی‌توان متصور شد؛ اهمیت این محصول در سازه‌های فولادی و صنایع مختلف به اندازه‌ای است که بدون وجود آن هیچ پروژه‌ای را به اتمام نمی‌توان رساند. حجم استفاده از میلگرد در سازه‌های فولادی بالاست و عوامل مختلفی در قیمت نهایی آن تاثیرگذار هستند.

میلگرد یک میله فولادی انعطاف‌پذیر است که در دو شکل ساده و آجدار تولید می‌شود. این محصول فولادی، مقطعی دایره‌شکل است که طولی بسیار بیشتر از قطر خود دارد. میلگردها در بتن‌ریزی قسمت‌های متعدد ساختمان به‌کار می‌روند.

مهم‌ترین دلیل استفاده از میلگرد در بتن، افزایش استحکام کششی بتن است. بتن بسیار قدرتمند است و فشارهای زیادی را تحمل می‌کند، اما مقاومت کششی آن پایین است؛ در نتیجه، بوسیله انواع میلگرد مقاومت بتن را افزایش می‌دهند.

از آنجایی که خرید میلگرد در هر حجم و اندازه‌ای جزو خریدهای گران‌قیمت محسوب می‌شود، بنابراین قبل از اقدام به خرید و در عین خرید، لازم است در مورد میلگرد اطلاعاتی داشته باشید. مشاوران مطمئن و کارآزموده می‌توانند به شما برای یک خرید آگاهانه کمک بسزایی کنند تا از بروز ضرر مالی و زمانی جلوگیری شود.

انتخاب بهترین برند میلگرد برای بسیاری از افراد و مصرف‌کنندگان، اهمیت زیادی دارد. قبل از خرید میلگرد، بهتر است اطلاعاتی در مورد هرکدام از پارامترهای گفته‌شده کسب کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

جدول استاندارد میلگرد

میلگرد در ابعاد و سایزهای متفاوتی تولید می‌شود و هر نوع آن، کاربرد خاصی دارد؛ این محصول فولادی، مطابق با چندین استاندارد بین‌المللی تولید و عرضه می‌شود.
رایج‌ترین استاندارد میلگرد به استاندارد روسی معروف است که مطابق با آن، چهار نوع میلگرد تولید می‌شود؛ از میان این چهار نوع، نوع اول مربوط به میلگرد ساده و نوع دوم تا چهارم مربوط به انواع میلگرد آجدار است. در ادامه سه جدول استاندارد رایج برای میلگرد را بررسی می‌کنیم.

⦁ جدول استاندارد میلگرد روسی:

جدول استاندارد میلگرد روسی

⦁ جدول استاندارد میلگرد اروپا:
جدول استاندارد میلگرد اروپا

⦁ جدول استاندارد میلگرد ASTM:
جدول استاندارد میلگرد ASTM

در هنگام خرید میلگرد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید میلگرد

میلگرد یکی از محصولات فولادی است که نکات و زوایای پنهان بسیاری دارد. برای یک خرید مطمئن و دقیق، باید مسائل بسیار زیادی را بررسی کنید. در ادامه این بخش، تلاش می‌کنیم تا مهم‌ترین معیارها برای خرید میلگرد را به شما معرفی کنیم.

نکته اول: کاربرد میلگرد

پیش از آنکه هر تصمیمی برای خرید میلگرد بگیرید، باید این مسئله را مشخص کنید که دقیقا میلگرد را برای چه استفاده‌ای نیاز دارید. میلگردها در انواع و ابعاد متعددی تولید می‌شوند و هر مدل، کارایی متفاوتی دارد.

مثلا، مطابق با استاندارد روسی میلگرد، مدل A1 معمولا برای استفاده‌های صنعتی خریده می‌شود؛ در مقابل، مدل‌های A3 و A4 برای مستحکم‌سازی بتن و استفاده‌های دیگر در ساختمان به‌کار می‌روند. پس قدم اول در خرید میلگرد، پیدا کردن بهترین نوع این محصول برای نیاز شماست.

نکته دوم: سایز و ابعاد میلگرد

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که حتما باید به آن توجه کنید، مشخصات مربوط به سایز و وزن میلگرد است. تصور کنید که قصد دارید برای پیشبرد ساختمان خود، مقداری میلگرد بخرید و آن‌ها را در اختیار پیمان‌کار قرار دهید. در چنین زمانی، پیمان‌کار باید با فرمول‌ها و روش‌های متفاوت، وزن و ابعاد میلگرد مورد نیاز را در اختیار شما بگذارد، تا بتوانید آن را خریداری کنید.

همچنین ممکن است که شما ابعاد میلگرد مورد نیاز را داشته باشید، اما ندانید که میلگردی با این ابعاد، با چه وزنی تولید می‌شود. در ادامه این بخش، جدول وزنی رایج‌ترین میلگردها را قرار داده‌ایم تا شما به‌راحتی وزن محصول مورد نیاز خود را پیدا کنید.

جدول وزنی رایج‌ترین میلگردها

نکته سوم: دقت به جدول استاندارد میلگرد

هر کارخانه براساس یک استاندارد خاص محصولات خود را سایزبندی و تولید می‌کند. شما باید حتما پیش از خرید محصول، نام کارخانه تولیدکننده و استاندارد محصولات آن کارخانه را بررسی کنید؛ اگر به جدول استاندارد محصول دسترسی پیدا کنید (معمولا بر روی وبسایت کارخانه قرار دارد.) اطلاعات بسیار مهمی مانند سطح تسیلم و سطح مقاومت کششی هر میلگرد قابل‌بررسی خواهند بود. در بخش‌های قبلی این مقاله، سه جدول استاندارد رایج برای میلگردهای موجود در بازار را قرار داده‌ایم.

نکته چهارم: نوع میلگرد مورد نیاز

خرید میلگرد

ممکن است که شما به یک خاموت یا یک سنجاقک فولادی نیاز داشته باشید. در چنین مواردی، بهترین راه این است که میلگرد مورد نیاز خود را بصورت دقیق انتخاب کنید و پس از انتخاب، به سمت فروشگاه‌های حقیقی یا مجازی بروید.

البته از طرف دیگر، ممکن است شما ندانید که دقیقا به چه میلگردی نیاز دارید؛ به طور مثال، برای جبران ضعف کششی در بتن ساختمان نیاز به یک میلگرد دارید اما نمی‌دانید که از میان انواع میلگرد، کدام‌یک چنین کاربردی دارند. در ادامه، مهم‌ترین انواع میلگرد و کاربرد آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

⦁ خرک:
این نوع از میلگرد در فوندانسیون، سقف‌های بتنی و کف سازه به کار می‌رود؛ کاربرد دقیق آن، نگهداری میلگردهای شبکه بالایی با یک فاصله مشخص از میلگردهای شبکه پایینی است.
⦁ سیتکا (راستا) :
این نوع از محصولات فولادی برای افزایش استحکام کششی بتن به کار می‌روند.
⦁ میلگرد رکابی:
میلگردهای صاف با دو شبکه متفاوت در دیوار قرار می‌گیرند؛ از رکابی برای تنظیم و نگهداری این میلگردها استفاده می‌شود.
⦁ خاموت:
خاموت نیروی برشی سازه را افزایش می‌دهد و از هرگونه ترک برشی در ساختمان، پیشگیری می‌کند؛ این میلگرد پرکاربرد، معمولا از میگلردهای A1 ساخته می‌شود و فرایند جوشکاری و برش آن هم آسان است. از خاموت برای نگهداری و تنظیم میلگردهای راستا در یک موقعیت و مکان دقیق نیز استفاده می‌شود.
⦁ سنجاقک:
سنجقاک در اصل مانند خاموت برای افزایش استحکام قسمت‌های بتنی سازه در برابر شکاف‌های برشی استفاده می‌شود. نکته اینجاست که در برخی موارد، استفاده از خاموت امکان‌پذیر نیست یا نمی‌توانیم بیشتر از چند خاموت در بتن کار کنیم؛ در چنین زمان‌هایی از سنجاقک استفاده می‌شود.
⦁ میلگرد ادکا:
برای افزایش مقاومت تیرهای سراسری در سازه، از میلگرد ادکا استفاده می‌شود. این میلگرد برای افزایش تحمل نیروی برشی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته پنجم: کارخانه تولیدکننده میلگرد

خرید میلگرد

تولید میلگرد در ایران در حجم بالایی صورت میگیرد و بنابراین کارخانه ‌های تولید کننده‌ی میلگرد بسیاری در ایران وجود دارند که با کیفیت و استاندارد بالایی با هم رقابت میکنند. از سویی سرعت بالای تولید میلگرد و پیشرفت دستاورد های متخصصین باعث شده است که امروزه کارخانه‌ های تولید میلگرد در ایران همتراز برترین تولیدکنندگان جهانی قرار گیرند.

در حال حاضر، علاوه بر محصولات تولیدکننده‌های داخلی، محصولات بسیاری از شرکت‌های چینی، هندی و اروپایی هم در بازار آهن ایران عرضه می‌شود. مطمئنا بخشی از این شرکت‌ها محصولات باکیفیت‌تری نسبت به گروه دیگر تولید می‌کنند. بهتر است در هنگام خرید میلگرد، تا حدودی به شرکت تولیدکننده آن نیز دقت کنید. بعضی از میلگردهای موجود در بازار، کیفیت ساخت و مواد اولیه مطلوبی ندارند، در نتیجه ضایعات آن‌ها بسیار زیاد خواهد بود؛ پس با انتخاب یک کارخانه مورد اعتماد و خوش‌نام، از چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.

سایر نکات در هنگام خرید میلگرد

در بخش‌های قبلی، مهم‌ترین نکته‌ها برای خرید میلگرد را معرفی کردیم؛ در این بخش، نکته‌های دیگر و مسائل کم‌اهمیت‌تر را بصورت تیتروار بررسی خواهیم کرد:

⦁ پیش از خرید میلگرد، از چند فروشنده قیمت را استعلام کنید.
⦁ فاکتور خرید محصول را بصورت دقیق از فروشنده دریافت کنید.
⦁ گواهی‌نامه‌های همراه محصول را حتما از فروشنده بگیرید.
⦁ پیش از ترخیص بار از کارخانه، وزن آن را چک کنید.

سخن پایانی

میلگرد در مدل‌ها و ابعاد متعددی تولید می‌شود و معمولا خریداران را سردرگم می‌کند. نکته‌ها و مسائل تکمیلی بسیاری وجود دارد که خریداران میلگرد حتما باید به آن‌ها توجه کنند؛ دقت به سایز میلگرد، توجه به نوع کارآیی میلگرد و بررسی جدول استاندارد محصول، جزو مهم‌ترین نکات مربوط به خرید میلگرد است

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10930

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان