جایگاه زن در اسلام را نمی‌توان در هیچ تمدن و اندیشه‌ای پیدا کرد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جایگاه زن در اسلام را نمی‌توان در هیچ تمدن و اندیشه‌ای دیگر پیدا کرد، در جای جای کلام حضرت حق سخن از زن، حقوق و جایگاه او است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت مقام زن و روز مادر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال امروز با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

طهرانچی در این مراسم با تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و امام خمینی (ره)، یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامیداشت و گفت: به دلیل نقش آفرینی های موثر حاج قاسم در صحنه بین المللی از سوی غرب به عنوان فرشته عدالت و انتقام و از سوی ما سردار دلها نام گرفت.

وی به ارائه سخنرانی در زمینه فرد، خانواده و جامعه، مبانی نظام اجتماعی اسلام و تاملاتی در سوره نسا پرداخت و گفت: در قرآن سوره ای به نام رجال نداریم، اما سوره نسا داریم. واقعیت این است که هم عرب جاهلی و هم غرب زنان را حقیر و کالا می پنداشتند و برای زنان هویتی قائل نبودند. در دنیای غرب اگر زن زینت باشد، گرامی داشته می شود.

طهرانچی با بیان اینکه جایگاه زن در اسلام را نمی توان در هیچ تمدن و اندیشه ای دیگر پیدا کرد، اظهار کرد: در جای جای کلام حضرت حق سخن از زن، حقوق و جایگاه او است. سوره نسا، سوره زنان است. شاید زیباترین نگاه در روز بزرگداشت مقام زنان، تدبر در این سوره باشد.

وی به طرح موضوع «برابری زن و مرد» از سوی غرب اشاره و تصریح کرد: متاسفانه آنان به اصول خود نیز پایبند نیستند. زنی در سیاست نماینده کنگره می شود و زنانی در جایگاه علمی، رییس دانشگاه های برتر می شوند، اما وقتی که پای منافع پیش می آید، آن زن کنگره ای، این زنان دانشگاهی را به محاکمه می کشند! چرا؟ برای اینکه دانشجویان به کشته شدن کودکان و زنان در غزه اعتراض کردند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره سوره نسا گفت: آیه اول این سوره درخصوص ارکان اجتماع و تاکید بر رکن خانواده است. خانواده محوری ترین عنصر در اجتماع است. خالق رب العالمین نظام اجتماعی اسلام را بر سه محور فرد، خانواده و جامعه بنا نهاده است. عالم هستی زوج آفریده شده است. جاذبه و دافعه در زوج باعث مودت می شود. محور شکل گیری خانواده، اجتماع و جامعه مودت است. اگر در جامعه ای مودت نباشد، آن جامعه شکل نمی گیرد.

طهرانچی با بیان اینکه اسلام همه سنت های بشری را قبول یا رد نمی کند، گفت: خداوند علیم و حکیم است. خداوند در آیات ۲ الی ۳۵ سوره نسا روابط درون خانوادگی را در قالب حدود الهی و سنن حاکم مطرح می کند. زن و مرد درون خانواده هستند، اما هیچ کس فدای دیگری نیست و هویت هر دو حفظ می شود. این نگاه زیبا به زن و مرد را در هیچ جا سراغ نداریم.

وی ادامه داد: هر جامعه ای حتی دو نفره نیاز به رهبر دارد. خانواده نیاز به رهبر دارد. یکی از زوجین باید رهبری خانواده را به دست بگیرد. اما هرکس سهم و جایگاه خودش را دارد. رهبری خاص هر اجتماعی است.

طهرانچی با اشاره به آیات ۳۶ تا ۵۷ سوره نسا خاطر نشان کرد: در این آیات لزوم توجه انسان به گروه های اجتماعی مورد تاکید قرار می گیرد. همچنین با نقد حکمرانی یهود، حکمرانی آل ابراهیم مبتنی بر علم و حکمت بیان می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: علم دو منظر راهبری دارد، یکی سیاست علم و دیگری علم است. اینکه در علم به چه موضوعاتی پرداخته شود یا نشود، جز سیاست علم است.

به گفته وی رفتار درون جامعه باید توجه به عدالت و موضوع رهبری باشد.

طهرانچی به آیات ۵۸ تا ۱۷۶ سوره نسا اشاره کرد و گفت: در آیات ۵۸ تا ۱۲۶ به موضوعاتی همچون جامعه، مولفه های جامعه و رفتار درون اجتماع پرداخته شده است. همچنین در آیات ۱۲۷ تا ۱۳۲ سوره نسا شاهد توضیحاتی درخصوص روابط خانواده بزرگتر و عدالت به عنوان رکن مجوز هستیم. در آیات ۱۳۳ تا ۱۷۵ به جامعه و در آیه ۱۷۶ به خانواده بدون دنباله پرداخته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سؤال که آیا حضرت فاطمه زهرا(س) صرفاً به وابسته نسب به این جایگاه عظیم دست یافته است؟ یا دلایل دیگری دارد؟، اظهار کرد: در خیلی از موارد فرزندان پیامبران اهل آنها نیستند، به عنوان مثال می توانیم از فرزند حضرت نوح (ع) یاد کنیم. در قرآن کریم هم سوره کوثر داریم و هم سوره مسد. در سوره مسد عملکرد عمو و زن عمو پیامبر ختمی مرتبت مورد نقد قرار می گیرد. دین اسلام با کسی تعارف ندارد و افراد با تلاش و کوشش خود به جایگاه برتر و عالی دست پیدا می کنند.

طهرانچی با بیان اینکه خلیفه اول کاملاً به عقیله بودن حضرت فاطمه زهرا (س) تأکید داشت، گفت: در سوره شعری آمده است که پیامبران مختلف می فرمودند که ما اجر نمی خواهیم. اما پیامبر گرامی اسلام نگفت من اجر نمی خواهم، بلکه گفت من خواهان انسجام اجتماعی بعد خود هستم. محور اجتماع مودت است. مودت فی القربی باید باشد. کسی نمی تواند بگوید حضرت صدیقه طاهره قربی نیست. همان مودتی که اساس خانواده و اجتماعی است، پیامبر اجتماع با اهل بیت (ع) را خواست که باعث بقای اجتماع می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم کسی را بشناسیم باید به سراغ کلام او برویم، به قرائت برخی از فرازهای خطبه فدکیه پرداخت و گفت: مفاهیم معرفتی بسیار زیادی در این خطبه وجود دارد. کلام به کلام رأفت گوینده را در این خطبه می بینیم.

وی با اشاره به فراز دیگری از خطبه فدکیه مبنی بر اینکه «موجودات را خلق فرمود بدون اینکه از ماده ای موجود شوند و آنها را پدید آورد بدون آنکه از قالبی تبعیت کنند»، خاطرنشان کرد: سال ۲۰۰۱ انقلابی در علم اتفاق افتاد و آن این بود که غرب به این واقعیت رسید که تا کنون در طبیعت به دنبال ساختن علم و الگوگیری از طبیعت بوده، اما باید انسان واره بسازد، چرا که انسان برترین موجود است. هیچ الگوی برای انسان در نظام خلقت وجود ندارد.

طهرانچی با اشاره به اتفاقات پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام گفت: خیلی ها آن اتفاقات را عاطفی جلوه دادند و گفتند که دختری که صبر بر رفتن پدر نکرد. اما حضرت در جواب می گوید: «تا هنگامی که خداوند او را به سوی خود فراخواند، فراخواندنی از روی مهربانی و آزادی و رغبت و میل، پس آن حضرت از رنج این دنیا در آسایش بوده، و فرشتگان نیکوکار در گرداگرد او قرار داشته، و خشنودی پروردگار آمرزنده او را فراگرفته، و در جوار رحمت او قرار دارد، پس درود خدا بر پدرم، پیامبر و امینش و بهترین خلق و برگزیده‏‌اش باد، و سلام و رحمت و برکات الهی بر او باد.» آن گاه حضرت فاطمه علیهاالسلام رو به مردم کرده و فرمود: «شما ای بندگان خدا پرچمداران امر و نهی او، و حاملان دین و وحی او، و امین‌های خدا بر یکدیگر، و مبلّغان او بسوی امّت‌هایید، زمامدار حق در میان شما بوده، و پیمانی است که از پیشاپیش بسوی تو فرستاده، و باقیمانده‏‌ای است که برای شما باقی گذارده، و آن کتاب گویای الهی و قرآن راستگو و نور فروزان و شعاع درخشان است» بلاشک اگر جنگی می شد، همه کسانی که کلام وحی درون سینه خود جای داده بودند، بدون شک توسط دشمنان دین کشته می شدند. آنها از امیرالمومنین (ع) شروع کردند که همه حافظان وحی را بکشند، اما صدیقه طاهره با نقش آفرینی مؤثر این بساط را جمع و مدیریت و هدایت کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه کلام بشری عاقلانه تر و حکیم تر از خطبه فدکیه نمی توانیم پیدا کنیم، گفت: در فراز دیگری از این خطبه آمده است: «امر به معروف را برای مصلحت جامعه، و نیکی به پدر و مادر را برای رهایی از غضب الهی، و صله ارحام را برای طولانی شدن عمر و افزایش جمعیت، و قصاص ….» مسائل جمعیتی به شدت در جامعه امروز مسأله است. صله ارحام متأسفانه از بین رفته است. افزایش جمعیت نیازمند ترویج فرهنگ فرزند آوری است.

وی همچنین با اشاره به فراز دیگری از این خطبه افزود: برای هر امتی و ملتی این فرازها درس است. هر امت و ملتی که دارای یک رهبر برجسته باشند، می توانند چنین یکباره تغییر جهت بدهند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه بر اساس این خطبه « برای فریب خوردن آماده‌اید، آنگاه از شما خواست که قیام کنید، و مشاهده کرد که به آسانی این کار را انجام می‌‏دهید، شما را به غضب واداشت، و دید غضبناک هستید، پس بر شتران دیگران نشان زدید، و بر آبی که سهم شما نبود وارد شدید» گفت: با شعار زن، زندگی و آزادی می خواستند سر خانم ها کلاه بگذارند، به تعبیر حضرت امام ملت ما از ملت صدر اسلام جلوتر است، چون در مواقع بحرانی هوشیارانه عمل می کنند.

طهرانچی خطاب حاضران در مراسم تأکید کرد: خطبه فدکیه را با دقت بخوانید و سرلوحه زندگی تان قرار دهید. انسان صالح و انسان مصلح هر چقدر بزرگتر باشد، دغدغه اش از ضلالت مردم بیشتر می شود. خدا را شاکریم که مودت حضرت فاطمه زهرا(س)، فرزندانش و پدرش را در دل داریم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13261

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان