بهترین جاهای دیدنی بندر لافت و فاصله تا قشم

بندر لافت یکی از قدیمی ترین روستاهای تاریخی ایران است که در خلیج فارس قرار دارد و فاصله کمی تا قشم دارد. این روستا نزدیک به ۳۰۰۰ سال قدمت دارد، این روستا بخشی از روستای سلخ است. همچنین این روستا در شمال غربی یکی از دیدنی ترین جزایر ایران یعنی شهر قشم واقع شده و دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی است.
لافت روستایی کوچک و زیبا در جزیره قشم ایران است. این روستای ساحلی که در شمال غربی قشم و شرق جنگل‌ های حرا قرار دارد در سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسید. جنگل‌ های حرا، دارای کارگاه‌ های سنتی قایق ‌سازی و چاه آب طلا است. درختان سرسبز گرمسیری، نخل های بلند و بادگیر در انواع و اندازه های مختلف زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است.
لافت به لطف جاذبه های معماری خود یکی از ده روستای برتر ایران است، بندر لافت با اسکله باستانی خود در جزیره قشم در خلیج فارس واقع شده است روستای بندری به خاطر چاه ها و بادگیرهایش نیز شهرت دارد. درختان سرسبز گرمسیری، نخل های بلند و بادگیر در انواع و اندازه های مختلف زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است.

تاریخچه بندر لافت

بندر لافت یکی از زیبا ترین بنادر قدیمی در حاشیه خلیج فارس است که در ضلع شمالی جزیره قشم و در ۶۰ کیلومتری غرب شهر قشم قرار دارد. روستای لافت از زمان های بسیار دور مرکز جزیره قشم به شمار می رفت. مردم این روستا از طریق قایق های بادبانی به کشورهای مختلف سفر می کردند.

از جمله جاهایی که از این بندر سفر می کردند هند و کشورهای آفریقایی بود و با آنها تجارت و داد و ستد می کرد. بیشتر پیرمردهای این روستا به زبان های عربی، انگلیسی، هندی و ین تسلط دارند. حتی در نتیجه این رفت و آمد، بسیاری از آنها با دختران این روستا ازدواج کردند. برای اطلاع از بلیط هواپیما تهران قشم می توانید به سایت تریپ مراجعه کنید.

دیدنی های جزیره لافت

بندر لافت در کنار جنگل حرا واقع شده است، در این بندر تعداد کمی از آب انبار باقی مانده است که امروزه توسط مردم محلی مورد استفاده قرار می گیرد. این روستا دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است، باعث شده تا گردشگران زیادی برای گذراندن اوقات خود و لذت بردن از جاذبه های تاریخی به این روستا سفر کنند.

بهتر است بدانید که فضای روستا کاملا سنتی و بومی است. دهکده ماهیگیری سنتی برای قرن ها، مکانی است که حفظ شده ترین فرهنگ سنتی خلیج فارس را تا به حال داشته است. این شهر ماهیگیری حدود ۴۵۰۰ نفر جمعیت دارد، و دارای چاه ‌های آبی است که آب تمیز را ذخیره می ‌کنند.

جاذبه های تاریخی دیگر مانند چاه های قدیمی به نام چاه طلا و بقایای قلعه های تاریخی مانند قلعه نادری از دیگر جاذبه های تاریخی بندر لافت است. بافت قدیمی و کوچه های باریک لافت نیز دیدنی است. اگرچه در گذشته تعداد چاه ها برابر با تعداد روزهای یک سال کبیسه بود، اما به کمتر از ۱۰۰ حلقه کاهش یافته است و هر یک نام منحصر به فردی دارند.

ویژگی اصلی این روستا دریچه های هوا یا هواکش های سنتی در اندازه های مختلف است. خانه ها نزدیک به هم ساخته شده اند و خیابان ها نیز بسیار باریک هستند. در لافت هفت مسجد قدیمی و جامع وجود دارد، نام این مساجد عبارتند از عمر بن خطالب، ابوبکر صدیق، امیرالمومنین و … است.

این مساجد تک مناره هستند، و زمان اذان جمعیت زیادی به این مساجد می روند. علاوه بر این مساجد مهم ‌ترین مراکز فرهنگی روستا هم به شمار می ‌آیند و اعیاد مذهبی در این مساجد برگزار می شود. زنان روستا فقط در ایام تعطیل و اعیاد مذهبی به مساجد می ‌آیند. زنان روستا با پوشش های رنگی خود و برقع هایی که بر صورت دارند زیبایی و سر زندگی را به روستا می بخشند.

از دیگر جاذبه ‌های تاریخی روستا می توان به قلعه‌ ی پرتغالی ‌ها و قلعه ‌ی نادری و همچنین چاه‌ های طلا اشاره کرد که مهم ‌ترین و معروف ‌ترین آن‌ ها هستند. چاه های طلا یک سیستم آب رسانی است که با جمع شدن آب باران در طول سال ها مورد استفاده قرار می گیرد. آب انبار تاریخی در کنار این چاه ها قرار دارد که عمر آن ها به هزار سال می رسد.

این روستا همچنین دارای گورستان تاریخی، امام ‌زاده های قدیمی مانند امام زاده شیخ اندرابی و شیخ سید حسن منصور است که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. مناره های بلند و رنگارنگ چندین مسجد اهل سنت روستای لافت از جمله بادگیرهای این شهر بر زیبایی چشم انداز این شهرک افزوده است.

جاهای دیدنی قشم
جاهای دیدنی قشم

بافت روستای لافت

بافت روستای لافت از چند قسمت مختلف تقسیم شده است یکی از این نوع بافت ها، بافت اصیل و قدیمی روستا است. در واقع بخش قدیمی روستا از هسته اولیه در بخش مرکزی بنای فعلی تشکیل شده است. بافت اصلی روستا شامل خانه‌ هایی باستانی است که هر کدام حیاط بزرگی دارند و از طریق کوچه ‌ها و معبرهای تنگ به هم وصل می ‌شوند.

قدم زدن در کوچه ها باریک و خانه های رنگارنگ حس روستایی را به شما منتقل می کند.در بالای هر کدام از این خانه های روستایی بادگیرهایی با ظرافت و زبایی طراحی شده است. این بادگیرها کمک بسیار زیادی در خنک کردن خانه ها در فصل های گرم می کند، یکی دیگر از جاذبه های وستای لاف مساجد قدیمی این روستا است.

با ساخت سازها بخش جنوب شرقی روستا از انواع بافت های دیگر، زیر شیروانی روستایی است که در دامنه تپه های پراکنده با جمعیت کم، تراکم ساخت و ساز شکل گرفته است. این نوع بافت در زمین های هموار اطراف با فاصله از دریا انجام می شود. به طور کلی بافت قدیمی روستا در کنار چاه های آب و آب انبار قرار گرفته و بافت جدید در کنار ساحل گسترش یافته است. همین امر باعث ایجاد دو دنیای متفاوت در روستا شده و بر زیبایی و جذابیت آن افزوده است.

شغل مردم بندر لافت

بهتر است بدانید که مردم روستای لافت با گویش زبان بندری فارسی که گویش آنها بسیار نزدیک به مردم جزیره قشم است. همچنین از نظر پوشش، برخی از مردان لباس های سنتی مانند عمامه سفید و برخی دیگر از لباس های معمولی استفاده می کنند. زنان نیز برقع روی صورت خود دارند و از نوعی روسری به نام آری یا لیو برای پوشاندن خود استفاده می کنند.

با توجه به اینکه امروزه زندگی مردم روستای لافت دستخوش تغییرات زیادی شده است، صیادی و آواربرداری شغل و حرفه اصلی امرار معاش آنها می باشد. و همچنین به دلیل کمبود منابع آب شیرین، افراد کمی به کار کشاورزی مشغول هستند. از دیگر کارهایی که اهالی روستای لافت به آن مشغول هستند، ترکه چینی، چمن چینی و دامداری است.

به جرات می توان گفت در این روستا از صحبت با مردمان خون گرم لذت خواهید برد. لازم به ذکر است که در سال های اخیر صنعت و ماهیگیری رونق زیادی گرفته است و افراد از این صنایع برای مصارف روزانه خود برای صید ماهی استفاده می کنند. بلیط قشم تهران ارزان قیمت را از سایت تریپ خریداری کنید.

دسترسی به بندر لافت

بهتر است بدانید که دسترسی اصلی به روستا از از قسمت شمالی جزیره قشم است. به طوری که در بافت باستانی روستا مسیرهای اصلی آن از شمال و جنوب تشکیل می شود این مسیرها به خوبی مساجد روستا را به هم متصل می کنند. بهتر است بدانید که امروزه راه آسفالته کنار ساحل، راه اصلی دسترسی سواره نظام در کل روستا است. در واقع در این روستا فضاهای بین بافت های پراکنده نقش گذر را ایفا می کنند. به طور کلی وقتی به جزیره قشم رسیدید، می توانید از پل تا اسکله لافت بروید.

ورود به روستای لافت به معنای حضور در دنیایی شگفت انگیز و متفاوت است. همچنین این منطقه روستایی با آثار نه چندان چشمگیر خود از زیبایی تاریخی بر جذابیت و زیبایی این روستا افزوده است و این امر باعث شده هر ساله گردشگران و مسافران زیادی به این روستا سفر کنند. از جمله آثار تاریخی روستا می توان به قلعه، پرتغالی، قلعه به ندرت، گنبدی، مدور و … اشاره کرد.

شرایط آب و هوایی بندر لافت

بهتر است بدانید روستای لافت از نظر آب و هوایی در فصل تابستان در منطقه مرطوب و بسیار گرم واقع شده است. همچنین در فصل زمستانی در منطقه ای مرطوب و گرم قرار دارد. بهتر است حداکثر دمای روستا ۴۶ درجه سانتی گراد و کمترین آن صفر درجه سانتی گراد است، لازم به ذکر است که جریان هوای مرطوب غرب و شمال است. اگر قصد سفر به روستای لافت را دارید، بهترین فصل سفر به لافت، جاهای دیدنی قشم در پاییز و جاهای دیدنی قشم در بهار
و جاهای دیدنی قشم در تابستان بسیار جذاب است. زیرا آب و هوای روستای لافت در این فصول معتدل است.

در واقع خبری از گرمای شدید نخواهد بود، بهتر است بدانید این روستا تنها دو فصل معتدل و گرم دارد و فصل سردی ندارد. در این روستا فصل گرما ۸ ماه و فصل معتدل آن ۴ ماه است. با شروع فصل سرما در کشور ایران و به خصوص در نیمه شمالی سرد و بارندگی بسیار است، و بهترین زمان برای سفر به روستای دیدنی لافت در نیمه جنوبی کشور است.

سوغاتی و صنایع دستی
سوغاتی و صنایع دستی

سوغاتی و صنایع دستی

یکی از صنایع دستی مردم روستای لافت، حصیربافی است که مردم برای امرار معاش و سرگرمی از آن استفاده می کنند. در این روستا و جزیره قشم مردم با استفاده از حصیرهای زیبا، ظروف میوه، گلدان های حصیری و سینی های گرد بزرگی به نام سپ می سازند. علاوه بر صنایع دستی، دختران و زنان منطقه به گلیم بافی می ‌پردازند.همچنین آن ها مشغول سوزندوزی و سایر صنایع دستی و غیره هستند. بلیط های چارتر تریپ را تجربه کنید.

جاذبه‌ های نزدیک روستای لافت

⦁ دره ستارگان فاصله ۴۸ کیلومتر
⦁ جزایر ناز فاصله ۴۸کیلومتر
⦁ جزیره هنگام فاصله ۳۶ کیلومتر
⦁ تنگه چاهکوه فاصله ۵۴.۴ کیلومتر

هتل های نزدیک بندر لافت

⦁ اقامتگاه بوم گردی کلودنگ قشم فاصله ۲۹ کیلومتر
⦁ اقامتگاه بوم گردی ساحلی فردیس قشم فاصله ۳۵ کیلومتر
⦁ اقامتگاه بوم گردی خالو منصور قشم فاصله ۳۷ کیلومتر
⦁ اقامتگاه بوم گردی ناخدا امینی طبل قشم فاصله ۳۸ کیلومتر

سخن آخر

لافت روستایی کوچک و زیبا در جزیره قشم ایران است. این روستای ساحلی که در شمال غربی قشم و شرق جنگل‌ های حرا قرار دارد در سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسید. جنگل‌ های حرا، دارای کارگاه‌ های سنتی قایق ‌سازی و چاه آب طلا است. برای سفر و گشت و گذار در این بندر زیبا سامانه رزرواسیون تریپ به شما کمک می کند به راحتی از آخرین نرخ بلیط هواپیما مطلع شوید و از امکانات پرواز و نرخ آن بهره مند شوید.

شما در کمترین زمان به انواع قیمت ها در تاریخ مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت و مناسبترین قیمت بلیط را پیدا خواهید کرد. بهترین قیمت پروازهای داخلی و خارجی،رزرو بلیط هواپیما چارتر و خرید ارزان بلیط هواپیما چارتری و سیستمی از تمامی ایرلاین ها را با سامانه تریپ (www.trip.ir) سریع و آسان تجربه کنید.
منبع:تریپ|www.trip.ir

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10589

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان