با ۱۱ مورد از بزرگترین بوداها در جهان آشنا شوید

به نقل از توریستگاه:بودیسم که ریشه در هند داشت، تقریبا در تمام نقاط جهان گسترش یافته است. اگرچه مجسمه های بودا یک منظره غیر معمول نیستند، اما بزرگترین مجسمه بودایی در جهان تاثیرگذار خواهد بود. چه در حالت نشسته و چه ایستاده، بلندترین مجسمه بودایی در جهان بسیار شگفت انگیز است.
در حالی که برخی از بزرگترین بوداهای جهان کاملا جدید هستند، قدمت بزرگترین مجسمه بودایی در جهان به قرن هشتم باز می گردد. البته با توجه به اینکه صومعه های بودایی در قرن چهارم قبل از میلاد وجود داشته اند، این موضوع تعجب آور نیست. برخی از باورنکردنی‌ ترین صومعه‌ های بودایی در جهان، مجسمه هایی از بودا دارند که اندازه و هنر به کار رفته در ساخت آنها، شما را تحت تاثیر قرار می‌ دهند.
۱۱. بودای بزرگ چین، فو گوانگ شان، تایوان
مجسمه بودای بزرگ فو گوانگ شان در جنوب تایوان یکی از بزرگترین بوداهای جهان است. این مجسمه همچنین بلندترین مجسمه بودای جهان در حالت نشسته است که از جنس برنز ساخته شده است. مجسمه بودای بزرگ پس‌ زمینه‌ ای عالی برای مرکز یادبود بودا است، که به عنوان موزه فو گوانگ شان بودا نیز شناخته می‌شود.
این مجسمه که از ۱۸۷۲ تن برنز ساخته شده است، پنجاه متر ارتفاع دارد. این مجسمه با پایه خود معادل یک ساختمان ۳۶ طبقه است. درست در زیر مجسمه، تراس بودای بزرگ را خواهید دید که به بازدیدکنندگان دید واضحی از مجسمه می دهد.
به غیر از این مجسمه با ابهت، جنبه های جالب دیگری نیز وجود دارد که باید در اینجا کشف کنید. بنای یادبود بودا که نه سال طول کشید تا تکمیل شود، در مساحتی حدود صد هکتار گسترده شده است و شامل ساختمان اصلی، هشت پاگودا و یک پارک است.
11. بودای بزرگ چین، فو گوانگ شان، تایوان
۱۰. بودا دوردنما (Buddha Dordenma)، تیمپو، بوتان
مجسمه بودا دوردنما در تیمپو بوتان، شاید بزرگترین مجسمه بودایی در جهان نباشد، اما یکی از چشمگیرترین آنهاست. این مجسمه ۵۱ متری در بالای یک سالن مدیتیشن طلاکاری شده بر روی تپه ای در پایتخت کشور قرار دارد و ۱۲۵۰۰۰ بودای مینیاتوری را در سینه برنزی خود جای داده است.
این مجسمه با هزینه هنگفت تقریبا ۱۰۰ میلیون دلاری ساخته شد و بنای آن برای گرامیداشت شصتمین سالگرد تولد چهارمین پادشاه بوتان ساخته شده است. این مجسمه با ارتفاع ۵۱.۵ متری از جنس برنز با پوششی از طلا ساخته شده است تا نمادی از فنا ناپذیری باشد. صدها نفر از زاهدان در سالن بزرگ مراقبه، که بخشی از تاج و تختی است که بودا بر روی آن می نشیند، مراقبه می کنند. گفته می شود که مجسمه عظیم بودای شاکیامونی دو پیش گویی درست دارد که قرن ها پیش اتفاق افتاده بودند.
10. بودا دوردنما (Buddha Dordenma)، تیمپو، بوتان
۹. بودای یوشیکو دایبوتسو (Ushiku Daibutsu Buddha)، ژاپن
اگر علاقه مند به بازدید از بزرگترین مجسمه بودایی در جهان هستید، باید به دیدن مجسمه مرتفع یوشیکو دایبوتسو در ژاپن بروید. این مجسمه با ارتفاع ۱۲۰ متری می تواند به عنوان بلندترین مجسمه بودایی در جهان شناخته شود. این مجسمه که از جنس برنز ساخته شده است، نماد دوازده نوع نور تابیده شده از بودا است.
در حالی که مجسمه منظره ای تماشایی از بیرون ارائه می دهد، بازدیدکنندگان به داخل آن نیز می توانند وارد شوند. در داخل مجسمه، پنج طبقه را خواهید دید که توسط یک آسانسور به هم متصل شده اند. خانه های طبقه پنجم بقایای بودا را در خود جای داده بودند. یکی دیگر از مکان های چشمگیر در داخل مجسمه طبقه سوم با پناهگاه طلایی آن است.
یک پارک بزرگ اطراف مجسمه را احاطه کرده است. این پارک در ماه آوریل زمانی که درختان گیلاس شکوفه می دهند رنگ زیبایی به خود می گیرد.
9. بودای یوشیکو دایبوتسو (Ushiku Daibutsu Buddha)، ژاپن
۸. بودای طلایی پاکسه (Pakse Golden Buddha)، لائوس
پاکسه، شهری در مستعمره سابق فرانسه در لائوس، به خاطر بودای طلایی که در مجاورت رودخانه مکونگ قرار دارد، مشهور است. این مجسمه از جایگاه برجسته خود در بالای افق، به راحتی از هر نقطه شهر قابل مشاهده است. به غیر از بودای اصلی، بیش از هزار مجسمه کوچکتر را در حالت های مختلف در این سایت خواهید دید.
در شهر کار زیادی برای انجام دادن وجود ندارد، بنابراین زمان زیادی برای پیاده روی تا رسیدن به بودا خواهید داشت. توک توک ها بازدیدکنندگان را در پایین پله ها رها می کنند و پس از آن باید از پله ها به سمت بالا بروید. با این حال، اگر برای پیاده روی آماده نیستید، یک جاده ماشین رو به سمت بالا وجود دارد. همانطور که انتظار می رود، مناظر از بالا کاملا تماشایی است.
8. بودای طلایی پاکسه (Pakse Golden Buddha)، لائوس
۷. ویکی‌ مدیا کامانز (Wikimedia Commons)
لینگشان بودای بزرگ، چین
بودای بزرگ در لینگشان که در ساحل شمالی دریاچه تای در نزدیکی وکسی در چین قرار دارد، یکی از بزرگترین بوداهای جهان است. این مجسمه از جنس برنز ساخته شده است و وزن آن حدود ۷۰۰ تن است. این مجسمه با احتساب پایه ۸۸ متر ارتفاع دارد و می تواند به عنوان بلندترین مجسمه بودایی در جهان شناخته شود. در واقع، این بلندترین بودای برنزی شاکیامونی در فضای باز است.
با بالا رفتن از «خیابان ابری صعودی» که ۲۱۶ پله دارد، می توان به مجسمه دسترسی پیدا کرد. این پله‌ ها که بر روی هفت سکوی مرتفع قرار گرفته‌ اند، مطابق با طبقات استوپای هفت طبقه هستند. در داخل پایه مجسمه، یک موزه سه طبقه خواهید دید که ملزومات بودیسم را به نمایش می گذارد. این مجسمه توسط یک سیستم حفاظتی پیشرفته در برابر صاعقه و خوردگی محافظت می شود.
سه تپه و دیگر جاذبه‌ های بودایی، بودای مهربان و خندان را که رو به دریاچه تایهو قرار دارد، احاطه کرده‌ اند. بازدیدکنندگان این منطقه می توانند از نمایش دراماتیک حمام کردن نه اژدهای شاکیامونی لذت ببرند یا از پنج مودرا ماندالا دیدن کنند. مکان دیگری که ارزش بازدید دارد، کاخ برهما در پای تپه لینگشان است.
7. ویکی‌ مدیا کامانز (Wikimedia Commons)
 آشنایی با 19 مجسمه غول پیکر در سراسر جهان
۶. گال ویهارا بودا (Gal Vihara Buddha)، سریلانکا
گال ویهارا یک معبد صخره ای چشمگیر است که به خاطر بوداهای سنگی خود مشهور است. این سایت میراث جهانی یونسکو در پولونارووا، سریلانکا، کامل ترین نمونه های بوداهای سنگی را به نمایش می گذارد. این مکان که در زمان پادشاه سینهالی پاراکراما باهو ایجاد شد، از چهار زیارتگاه غار با مجسمه‌ های سنگی مختلف تشکیل شده است. اعتقاد بر این است که این تصاویر حکاکی شده بر روی یک تخته گرانیتی بلند، نشان دهنده مراحل مختلف زندگی بودا است.
با این حال، بودای خوابیده به طول ۱۴ متر یکی از بزرگترین بوداهای جهان است و جزئیات روی مجسمه بسیار دیدنی است. از فرورفتگی در بالش زیر سر مجسمه گرفته تا نمادهای نیلوفر آبی، کارهای انجام گرفته با دست شگفت انگیز است. بازدید از این مکان مقدس ممکن است در لیست ما برای کارهای برتر سریلانکا نباشد، اما اگر در آن منطقه هستید ارزش دیدن دارد.
6. گال ویهارا بودا (Gal Vihara Buddha)، سریلانکا
۵. ماها بودی تاتاونگ (Maha Bodhi Tataung)، مونیوا، میانمار
بیش از ۱۰۰۰ بودا را خواهید دید که در دامنه تپه ای در مونیوا پراکنده شده اند. با این حال، دیدنی ترین آنها دو بودای مهم هستند و گفته می شود بودای ایستاده ۱۲۷ متری دومین مجسمه بلند بودا در جهان است. نیم تنه عظیم پلکانی را پنهان می کند که گالری های نقاشی شده را تا ۳۱ طبقه به هم متصل می کند. با این حال، عموما افراد از رفتن به بالاتر از طبقه ۲۵ منع می شوند.
بودای خوابیده پایین تر از دامنه تپه قرار دارد و اگرچه کمی کوچکتر از بودای ایستاده است، اما با ارتفاع ۹۷ متری چیزی کمتر از مجسمه دیگر ندارد. شما حتی می توانید وارد بودای خوابیده شوید، اما فضای داخلی آن به خوبی نگهداری نشده است. استوپای طلاکاری شده و باغ بوداهای نشسته یکسان از دیگر ویژگی های جالب اطراف این مکان است.
اگر بازدید از این بوداها در میان لیست شما از برترین کارهایی است که می‌ توانید در میانمار انجام دهید، ایده خوبی است که اواخر بعد از ظهر از آنجا دیدن کنید تا بتوانید عکس های مناسب برای اینستاگرام بگیرید. این به این دلیل است که هر دو بودا رو به غرب هستند.
5. ماها بودی تاتاونگ (Maha Bodhi Tataung)، مونیوا، میانمار
۴. بودای خوابیده وات پو، تایلند
بانکوک محل برخی از باورنکردنی ترین معابد بودایی در جهان است. در واقع برخی از کارهای برتر بانکوک، بازدید از این معابد است. هنگامی که در بانکوک در حال بازدید از معابد هستید، معبد وات پو باید در صدر برنامه سفر شما قرار بگیرد. این معبد در شهر قدیمی، که به خاطر بودای بزرگ خوابیده در دیوارهایش مشهور است، طرفداران و گردشگران را به خود جذب می کند.
این مجسمه خوابیده پرآذین با ۴۶ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع، یکی از بزرگترین بوداهای جهان است. این مجسمه که در سال ۱۹۴۸ ساخته شد، بزرگترین بودای خوابیده در بانکوک است. این مجسمه بعدا گچ بری شد و با ورق طلا که از آجر ساخته شده بود به پایان رسید. دیدنی ترین ویژگی مجسمه پاهای بلند آن است که کف آن به زیبایی با مادر مروارید تزئین شده است. وضعیت خواب آن نشان دهنده عبور بودا به نیروانا است.
اگرچه جاذبه اصلی معبد، بودای خوابیده است، اما بسیاری از مناطق دیدنی دیگر را در این مجموعه خواهید دید. برای مثال، سالن معبد با نقاشی های دیواری چشمگیر و کاسه های طلایی آن نفس شما را در سینه حبس می کند. یکی دیگر از جذابیت های بزرگ وات پو ماساژهای حرفه ای معبد است که می توانید از آن لذت ببرید. این معبد مقر ملی آموزش طب سنتی تایلندی است و این مدرسه دارای دو غرفه ماساژ تایلندی است.
4. بودای خوابیده وات پو، تایلند
۳. کاماکورا دایبوتسو (Kamakura Daibutsu)، ژاپن
آمیدا بودای برنزی، یکی از گنجینه های ملی ژاپن، یکی دیگر از بزرگترین بوداهای جهان است. اگرچه این مجسمه با ارتفاع تقریبی ۱۳.۳۵ متر، بسیار کوچکتر از بلندترین مجسمه بودایی در جهان است، اما این موضوع از تاثیرگذاری آن کم نمی کند.
مجسمه برنزی که در ابتدا در داخل یک سالن بزرگ معبد قرار گرفته بود، قدمت آن به قرن سیزدهم باز می گردد. بلایای طبیعی منجر به تخریب ساختمان‌ های معبد شد که در نهایت بودا را در هوای آزاد و در معرض عناصر مختلف قرار داد. این بودا در ابتدا با طلا اندود شده بود، ولی اکنون تنها اثری از ورق طلا بر روی گونه راست مجسمه باقی مانده است.
مانند بسیاری از بوداهای غول پیکر، بازدیدکنندگان می توانند با هزینه اندکی وارد بنای تاریخی مقدس شوند. وزن بودا تقریبا ۱۲۱ تن است.
3. کاماکورا دایبوتسو (Kamakura Daibutsu)، ژاپن
۲. تیان تان بودا (Tian Tan Buddha)، جزیره لانتائو، هنگ کنگ
در جزیره لانتائو در هنگ کنگ، در نزدیکی صومعه دورافتاده پو لین، یکی دیگر از بزرگترین بوداهای جهان را خواهید یافت. بودای تیان تان که در سال ۱۹۹۳ تکمیل شد، دومین مجسمه بزرگ بودایی در جهان در فضای باز و در حالت نشسته است.
الهام بخش تیان تان از محراب بهشت در پکن گرفته شده که به همین نام است. بودا با نماد رابطه هماهنگ بین انسان و طبیعت و با ارتفاع ۳۴ متر به مردم چین می نگرد. صعود به بالای مجسمه آسان نیست زیرا باید از ۲۶۸ پله بالا رفت، اما تماشای مناظر از اینجا ارزش آن را دارد.
این مجسمه که در مدت ۱۲ سال ساخته شد، بر اساس خطوط ۳۲ “علامت فیزیکی” بودا طراحی شد. هر یک از ویژگی های مجسمه قابل توجه است زیرا هر کدام نماد خود را دارند. از چهره ماه کامل بودا تا تختی که مجسمه روی آن قرار دارد، اهمیت زیادی وجود دارد.
2. تیان تان بودا (Tian Tan Buddha)، جزیره لانتائو، هنگ کنگ
۱. بودای غول پیکر لشان (Giant Buddha Leshan)، چین
بودای غول پیکر لشان که از نظر اندازه و شکل در نوع خود شگفت انگیز است، بدون شک بزرگترین مجسمه بودایی در جهان است. این بودای باشکوه که در صخره ای در کوه ایمی حک شده است، ۷۱ متر ارتفاع دارد. زمان ساخت آن به سال ۷۳۰ بعد از میلاد بر می گردد، زمانی که زیر نظر راهب هایتونگ ایجاد شده بود.
این کوه به‌ عنوان یکی از مقدس‌ ترین مکان‌ های آیین بودا، تعداد زیادی بازدیدکننده دارد. تا حدودی همین امر و علل طبیعی باعث از بین رفتن مجسمه شده است. اگرچه تورهای قایق برای تماشای بودا وجود دارد، اما بیشتر مردم ترجیح می دهند مجسمه را از نزدیک مشاهده کنند.
به غیر از بزرگترین مجسمه بودایی در جهان، کوه ایمی بیش از ۳۰ معبد دیگر هم دارد. این شاهکارها نیز به دلیل معماری سنتی و تکنیک های ساختمانی شان ارزش بازدید دارند. جای تعجب نیست که این مکان در فهرست میراث یونسکو قرار گیرد.
1. بودای غول پیکر لشان (Giant Buddha Leshan)، چین
منبع: wowtravel
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13460

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان