اجرای طرح ملی گردشگری سبز تا سال آینده

پویش گردشگری سبز با هدف مصرف بهینه منابع انرژی و ترویج توسعه پایدار گردشگری در تاسیسات گردشگری کشور تا سال آینده در سطح ملی به اجرا در می‌آید.

به گزارش خبرنگار مهر، گردشگری سبز برداشتی از گردشگری دوستدار محیط زیست با محورها و معانی مختلف است. از آنجا که در حال حاضر یکی از جدی ترین چالش‌های کشور عدم استفاده بهینه از منابع انرژی و آب است و از سوی دیگر در رابطه با تولید و مدیریت پسماند هم شرایط مناسبی نداریم، لزوم توجه به این مهم غیر قابل انکار است.

از دیگر سو این چالش‌ها در صنعت گردشگری کشورمان علاوه بر بالا بردن سرانه مصرف آب، برق، گاز و تولید پسماند، هزینه‌های سنگینی هم به تأسیسات و مراکز گردشگری کشور تحمیل می‌کنند. از نگاهی دیگر، هر ساله میلیون‌ها نفر از هموطنانمان از امکانات گردشگری در گوشه و کنار کشور استفاده می‌کنند بنابراین تمرکز بر ترویج و توسعه گردشگری سبز علاوه بر حرکت در جهت بهینه سازی مصرف و مدیریت بهتر منابع و کاهش هزینه‌ها، بستری برای افزایش آگاهی گروه‌های مختلف در جامعه خواهد شد و صنعت گردشگری می‌تواند به عنوان بخشی پیشرو در رابطه با فرهنگ سازی این دست مفاهیم نقش آفرینی کند.

بر همین اساس و در سالی که شعار سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳« گردشگری و سرمایه گذاری‌های سبز» نامگذاری شده است تفاهم نامه‌های همکاری میان بخش‌های مرتبط با توسعه گردشگری سبز همزمان با روز جهانی جهانگردی و در اولین همایش ملی گردشگری سبز در مهرماه ۱۴۰۲ منعقد شد.

در همین راستا «پویش ملی گردشگری سبز» با نظر اعضا کارگروه گردشگری سبز که متشکل از نمایندگان نهادهای مشارکت کننده است، طراحی و به عنوان برنامه عملیاتی گردشگری سبز کشور با تمرکز بر مدیریت بهینه مصرف انرژی و منابع آبی و نیز مدیریت پسماند در تأسیسات و مراکز گردشگری کشور منظور شد. این پویش دو فاز خواهد داشت که فاز اول آن نقش اجرای نمونه و پایلوت را دارد و بر اساس تجربه این فاز، مرحله دوم و فاز ملی در سال آینده اجرا خواهد شد.

گستره اجرای تأسیسات گردشگری پایلوت در استان‌های کشور اعم از هتل‌ها، اقامت گاه‌های بوم گردی و مجتمع‌های گردشگری با در نظر گرفتن حداقل ۵۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ واحد گردشگری در سطح کشور است و اعضای این پویش را هم معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و مدیریت بهینه آب، صندوق حمایت از محیط زیست، شرکت ملی گاز، جامعه حرفه‌ای هتلداران کشور، جامعه حرفه‌ای اقامت گاه‌های بوم گردی کشور، شهرداری‌ها و بنیاد علوی تشکیل می‌دهند.

مصرف بهینه منابع انرژی، کاهش و مدیریت فاضلاب و پسماند و ترویج توسعه پایدار گردشگری و گردشگری سبز از جمله اهداف آن هستند.

اجرای طرح ملی گردشگری سبز تا سال آینده

سر فصل‌های آموزشی در رابطه با مصرف بهینه و رفتارهای مبتنی بر گردشگری سبز، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از طریق تبلیغات محیطی و چند رسانه‌ای در واحدهای مشمول برنامه
– تشویق گردشگران و پرسنل تأسیسات گردشگری به اجرای برنامه‌ها، ابزارهای تشویقی در قالب برچسب‌ها و گواهی‌ها به تأسیسات موفق در اجرای برنامه، حمایت‌های مادی و معنوی از تأسیسات در اجرای برنامه‌ها از جمله محتوای این برنامه است.

همچنین گام‌های اجرایی که برای آن در نظر گرفته شده اعم از تشکیل ستاد اجرایی متناظر در سطح استانی، شناسایی واحدها و تأسیسات گردشگری داوطلب توسط معاونت گردشگری و جوامع حرفه‌ای ملی، محاسبه وضعیت موجود میزان مصرف انرژی، آب و تولید پسماند با همکاری اعضا، تدوین برنامه‌های اجرایی توسط اعضا در حوزه وظایفی، تنظیم جدول زمانبندی اجرای برنامه‌ها توسط ستاد استانی، اجرای برنامه‌ها بر اساس جدول زمانبندی با مشارکت همه اعضا با مدیریت اداره کل میراث استان، اطلاع رسانی برنامه از طریق رسانه‌های محلی و استانی، ارزیابی برنامه و نظارت و پشتیبانی توسط اعضا در جهت اهداف هر بخش، اهدا گواهی و برچسب سبز به واحدهای موفق در جشن پایان فاز اول گردشگری سبز و مستند سازی جهت اجرای طرح ملی و فراگیر دیده شده است.

اقدامات اجرایی برنامه هم انجام دوره‌های آموزشی تئوری و عملی ویژه کارکنان مراکز و تأسیسات گردشگری متناسب با هر بخش از برنامه خواهد بود.

محمد جهانشاهی دبیر کمیته ملی طبیعت گردی و گردشگری سبز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: این پویش از نمایشگاه گردشگری تهران شروع می‌شود و سال آینده با تاسیساتی که علاقه مند هستند به مرحله نهایی می‌رسد. امسال با دستگاه‌هایی که در حوزه گردشگری سبز می‌توانستند کمک کنند تفاهم نامه امضا شد.

وی افزود: در بحث ارتقا این موضوع اشاعه مفاهیم و اصول گردشگری سبز را در قالب کارگاه‌های آموزشی خواهیم دید.

در تلاشیم که بتوانیم گواهینامه سبزی نیز با توجه ضوابط موجود برای استانداردسازی و فصل‌هایی که با توسعه پایدار ارتباط دارند، مشوقی در کنار تاسیساتی که بهینه سازی کرده‌اند داشته باشیم. البته این اقدام به کار جدی تری نیاز است تا فرآیندها به طور صحیح جلو برود و نتیجه آن بر اساس قوانین موجود به جایی ختم شود که اثرات آن را در مدیریت تأسیسات ببینیم و نشانه یا نمادی هم به آنها داده شود. شاید این اتفاق در بخشی از شاخص‌ها که می‌تواند قیمت باشد نیز تأثیرگذار باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13518

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان