۲۰ قلم کالای عمده که امسال وارد کشور شد ‌چه بود

براساس آمار گمرک در ۹ ماه سال‌ جاری، ۲۸ میلیون و ۷۳۷ هزار تن کالای عمده وارد کشور شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس گزارش رسمی گمرک جمهوری اسلامی ۲۰ قلم کالای عمده ‌در ۹ ماه امسال به وزن ۲۸ میلیون و ۷۳۷ هزار تن و به ارزش ۴۸ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار وارد کشور شده‌اند که این میزان از نظر وزنی ۶.۰۴ درصد و از نظر ارزش ۱۲.۲۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

براساس این گزارش، ۲۰ قلم کالا شامل ذرت، روغن خوراکی جامد و مایع، دانه‌های روغنی، برنج، گندم، جو، کنجاله سویا، کود شیمیایی، لاستیک سنگین، شکر، گوشت قرمز، کاغذ چاپ، خمیر کاغذ، چای خشک، گوشت قرمز سبک گرم، حبوبات، سموم شیمیایی، گوشت مرغ، انواع بذر و کاغذ روزنامه هستند.

‌واردات کالاهای اساسی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن ۸۴ صدم درصد افزایش و از حیث ارزش ۷.۴۳ درصد کاهش نشان می دهد؛ در ۹ ماهه سال جاری ۱۸ میلیون و ۳۷۴ هزار تن کالا اساسی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۱۱۶ میلیون دلار وارد کشور شد.

طبق این گزارش، ذرت بیشترین حجم واردات کالاهای اساسی را به خود اختصاص داده که به وزن ۷ میلیون و ۲۳۵ هزار تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۴ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۱۸ درصد و از لحاظ ارزش ۱۳.۹ درصد رشد  نشان می‌دهد. همچنین دومین قلم کالاهای اساسی وارداتی شامل روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع خام به وزن یک میلیون و ۳۶۶ هزار تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۶۴ میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی ۲۰.۲ درصد رشد کرده و از لحاظ ارزشی ۳.۸ درصد رشد کرده است.

همچنین سومین قلم مربوط به انواع دانه‌های روغنی به وزن ۲.۲ میلیون تن و به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار بوده است که از نظر وزنی ۱۰.۴ درصد و از لحاظ ارزش ۲.۵ درصد رشد داشته  است.

واردات برنج در ۹ ماه سال جاری ۸۱۸ هزار تن به ارزش ۹۶۱ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۴۲ درصد کاهش داشته و از لحاظ ارزش ۵۰.۴ درصد افت کرده است.

قلم دیگر مربوط به گندم است که ۲.۲ میلیون تن گندم به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی ۲۹.۸ درصد و ارزشی ۳۵ درصد کاهش داشته  است.

جو به عنوان کالای اساسی به وزن ۱.۸ میلیون تن به ارزش ۶۷۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزنی ۳۴.۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۶.۸ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.

کنجاله سویا به وزن ۹۸۵ هزار تن و به ارزش ۶۲۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۳۴ درصد و ارزش ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مورد شکر خام ۴۴۲ هزار تن به ارزش ۲۷۸ میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی ۵۹ درصد و از نظر ارزشی ۵۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گوشت قرمز سرد مربوط به دام سنگین ۵۳ هزار تن به ارزش ۲۳۶ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۴۹ درصد و ارزشی ۵۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

چای خشک به وزن ۳۰ هزار تن و به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار در سال جاری وارد شده که از لحاظ وزنی ۶ درصد و ارزشی ۶۶ درصد کاهش نشان می‌‌دهد.

گوشت قرمز سبک گرم ۲۲ هزار تن به ارزش ۱۶۹ میلیون دلار وارد کشور شده است، همچنین گوشت مرغ به وزن ۲۸ هزار تن و به ارزش ۶۴ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۴۶.۶ درصد و از نظر ارزش ۳۱.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12218

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان