۱۰ سوالات خواستگاری که خانواده عروس از داماد باید بپرسند [پدر و مادر زن]

هر پدر و مادری آرزوی خوشبختی دخترش را دارد و ازدواج او یکی از زیباترین و در عین حال پر استرس ترین رخداد زندگی اش می باشد، والدین آرزوی روزی را دارند که فرشته قشنگ شان را در لباس سفید عروس و با عشق و شادی به خانه بخت بدرقه کنند اگرچه این اتفاق زیبا در گروی توجه هر چه بیشتر به برخی رسم و رسوم ها از جمله مراسم خواستگاری می باشد.

یکی از ساده ترین و بهترین راه های شناخت هر چه بیشتر داماد احتمالی آینده، پرسیدن سوالات خواستگاری مناسب در زمان خواستگاری است و مهم است که این پرسش ها مهم ترین دغدغه های دختر خانم و خانواده اش را شامل شود تا در نهایت خانواده عروس را به یک دید کلی و روشن نسبت به شخصیت و وضعیت مالی و شغلی خواستگار برساند.

اگر شما نیز یکی از این والدین هستید که یک مرد جوان پرنسس شما را به عنوان ملکه زندگی اش انتخاب کرده و درباره سوالاتی که باید در مراسم خواستگاری بپرسید دچار تردید هستید در ادامه مطلب با کوکا همراه باشید تا با برخی از مهم ترین سوالات والدین از خواستگار آشنا شویم.

نکته مهم

یکی از مهم ترین مواردی که باید در خواستگاری به آن توجه داشته باشید حضور والدین خواستگار در مراسم می باشد، در صورتی که پدر و مادر او در قید حیات نیستند تاکید کنید یک فرد معتمد از اقوام درجه یک که شناخت خوبی نسبت به آقا داماد دارد او را همراهی کند.

مهم ترین سوالات والدین در خواستگاری

۱. درباره اعتقادات مذهبی سوال کنید

خواه خانواده مذهبی باشید یا نباشید لازم است در زمان خواستگاری درباره مذهب و عقاید داماد آینده تان سوال کنید و از او بخواهید به طور دقیق و صریح درباره این مسئله صحبت کند.

به عنوان مثال برای یک خانواده مسلمان و مقید مهم است که بدانند آیا آقای خواستگار:

 • خود را فردی مسلمان و شیعه می داند؟
 • اهل نماز و روزه است؟
 • آیا تا به حال شده احساس دوری از خدا و بی ایمانی داشته باشد، اگر این طور است چگونه آن دوره را مدیریت کرده است؟
 • قصد دارد مراسم ازدواج خود را به چه نحوی برگزار کند؟ (به شیوه سنتی، با رعایت موارد شرع و عرف و غیره)
 • از همسر آینده اش انتظار دارد چه نوع پوششی را انتخاب کند؟
 • و …

اگر احساس می کنید از نظر اعتقادی با هم تفاوت زیادی دارید این مسئله را مطرح و نظرتان را بیان کنید تا هر دو خانواده و عروس و داماد به نتیجه درست در این مورد برسند.

۲. آیا آماده یک تعهد مادام العمر هستید؟

مردی که مقابل شما نشسته کسی است که به ازدواج با دخترتان علاقمند است و با تصمیم خودش دخترتان را به عنوان همسر آینده خود انتخاب کرده اما این وظیفه شما است که مطمئن شوید تصمیم و نگاه او به این ازدواج چگونه است.

سوالاتی که می پرسید باید در این جهت باشد که به یقین برسید ازدواج در دیدگاه او به معنای زندگی مشترک و توام با خوشبختی برای تمام عمر است، اندیشه های منفی نسبت به مقوله ازدواج ندارد و درک شما و او درباره ازدواج در یک جهت است.

برای این منظور می توانید از سوالات زیر و مشابه آن ها استفاده کنید:

 • وقتی شرایط زندگی سخت می شود شما چه عکس العملی نشان می دهید؟
 • آیا اگر در زندگی خود با مشکلی روبرو شوید حاضر می شوید از یک روانشناس، مشاور یا فرد عالم کمک بگیرید؟
 • آیا نوه های من قرار است در یک خانواده سالم بزرگ شوند؟
 • آیا در خانواده شما ازدواج ها معمولا از دوام طولانی برخوردار هستند؟
 • و …

۳. چرا قصد ازدواج با دخترم را دارید؟ (علت علاقمندی)

با پرسیدن سوالات درست در این زمینه باید در نهایت بتوانید به این سوال پاسخ دهید که آیا داماد احتمالی بیشتر به دلیل خصوصیات درونی و شخصیت دخترتان مانند صداقت، مهربانی، وفاداری، سخاوت و غیره به او علاقمند شده یا تنها با یک دید سطحی همچون توجه به ظاهر یا تیپ یا علایق مشترک در زمینه خاص به او جذب شده است.

باید بدانید آیا این فرد برای ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد دخترتان، رویاها، آرزوها و استعدادهایش ارزش قائل است یا خیر.

سعی کنید گفتگو را در جهتی جلو ببرید که به او بفهمانید دخترتان اگرچه خوب، نجیب و خانمی شگفت انگیز است اما در عین حال مانند هر انسان دیگری کامل نیست و این چیزی است که آقا داماد از همین ابتدا باید به آن توجه کند.

مطمئن شوید او برای تفاوت هایی که بین آن ها وجود دارد ارزش قائل است و به این درک رسیده که نقاط قوت و نقاط ضعف های زن و شوهر است که آن ها را مکمل هم می کند.

۴. چگونه از نظر مالی زندگی همسرتان را تامین می کنید؟

بی تردید هر مردی که به خواستگاری دختری می رود به این سوال فکر کرده و خود را برای پاسخ دادن به آن آماده کرده است زیرا این پرسش از مهم ترین مواردی است که والدین حتما از داماد احتمالی خود می پرسند زیرا قرار نیست دخترشان برای بقیه عمر از نظر مالی وضعیت نا معلوم و شکننده ای داشته باشد.

شما نیز مانند هر پدر و مادر دیگری باید از خواستگار دخترتان درباره وضعیت و اهداف شغلی و همچنین برنامه هایش برای آینده سوال کنید و مطمئن شوید که آیا او از نظر مالی مستقل است یا برنامه دارد به زودی مستقل شود.

این که یک زوج جوان نتوانند از نظر مالی هزینه های زندگی خود را تامین کنند یا خانه مستقل برای خود داشته باشند چندان جالب نیست.

اگرچه خانواده های مختلف درباره وضعیت مالی همسر آینده دخترشان دیدگاه های متفاوتی دارند اما آن چه به عنوان پدر و مادر وظیفه دارید این است که مطمئن شوید داماد آینده تان حداقل زمینه مالی برای تشکیل خانواده را داشته باشد.

اگر وضعیت مالی آقا داماد در حال حاضر مبهم است (مثلا در دوران دانشجویی به سر می برد) از او بپرسید که آیا برای آینده شغلی خود برنامه دقیقی دارد و جزئیات را از او بخواهید.

سوالات زیر برای شروع صحبت در این زمینه مناسب است:

 • شغل شما چیست؟
 • آیا پس انداز شخصی دارید؟
 • نظر شما درباره محل زندگی و رفاه خانواده چیست؟
 • چه نوع سبک زندگی را می پسندید؟
 • و …

۵. آیا در زمینه های مختلف با دخترم تفاهم دارید؟

شما به عنوان والدین دختر خانم باید حین خواستگاری و آشنایی اولیه متوجه شوید که آیا داماد احتمالی شما برای خصوصیات پسندیده ای همچون مردانگی، تعهد، سخاوت، وفاداری و غیره ارزش قائل است؟

به علاوه اگر دختر و پسر قبلا صحبت هایی با هم داشته اند آیا درباره مسائل مهم زندگی از جمله فرزند دار شدن، اهداف شغلی و موارد این چنینی به توافق رسیده اند؟ آیا آن ها احساس می کنند اهداف و دید تقریبا یکسانی نسبت به زندگی دارند یا تفاوت دیدگاه آن ها از زمین تا آسمان است؟

از آن ها سوال کنید که درباره احساسات، امیدها و آرزوهای خود درباره آینده با هم صحبت کرده اند و آیا در این موارد تقریبا در یک سمت و سو هستند؟

۶. آیا تا به حال نامزد یا ازدواج کرده اید؟

این سوال اگرچه معمولا باعث حیرت یا شوکه شدن آقا داماد می شود اما وظیفه هر پدر و مادری است که قبل از ازدواج دخترش این مورد را به طور کامل بررسی و مو شکافی کند، به خصوص اگر قبلا به این موضوع مشکوک شده است.

مسئله این نیست که ازدواج با مردی که قبلا نامزد داشته، ازدواج کرده یا حتی در حال حاضر فرزند دارد درست است یا اشتباه، چیزی که روی آن تاکید می کنیم این است که موارد این چنینی نباید از چشم والدین دختر خانم دور بماند و خدای نکرده دخترشان با مردی ازدواج کند که سابقه ازدواج قبلی خود را از آن ها پنهان کرده است.

سوالات شما باید به گونه ای باشد که آقا داماد فکر نکند باید از گذشته خود دفاع کرده یا آن را با هر ترفندی منطقی جلوه دهد بلکه بداند شما قصد قضاوت کردن او را ندارید و آن قدر احساس امنیت کند که صادقانه درباره این مسئله با شما صحبت کند.

۷. وضعیت تحصیل و فرهنگی خانواده تان چگونه است؟

یکی از مواردی که احتمالا هر پدر و مادری هنگام ازدواج دخترش روی آن پا فشاری می کند آشنایی هر چه بیشتر با خانواده آقا داماد است.

شما می توانید از سوالات ابتدایی درباره سطح تحصیلات، شغل پدر خانواده، تعداد خواهر و برادر، اصالت خانواده و این که آیا اقوامی در شهر دیگر دارند شروع کنید تا به یک شناخت اولیه در این باره برسید.

۸. روابط شما با دوستان و همکاران چگونه است؟

حتما روابط اجتماعی داماد احتمالی تان برای شما اهمیت زیادی دارد، به عنوان مثال هرگز نمی خواهید دخترتان شب ها تا دیر وقت منتظر شوهرش بماند در حالی که همسرش با دوستان به یک دور همی شبانه رفته است یا برای شما مهم است که بدانید همسر آینده دخترتان قرار است روزهای تعطیل خود را اغلب در جمع خانواده اش بگذراند یا با دوستان و رفقایش.

۹. آیا در مورد بچه دار شدن دیدگاه خاصی دارید؟

شما به عنوان پدر و مادر عروس خانم حتما دوست دارید در آینده نوه دار شوید و این حق را دارید که بدانید داماد آینده تان چه دیدگاهی نسبت به داشتن فرزند دارد، آیا علاقه ای به بچه دار شدن دارد، در مورد رفاه فرزندانش فکر کرده است و دوست دارد فرزندانش را در چه محیطی تربیت کند؟

۱۰. سایر سوالات

ممکن است برخی موارد برای شما اولویت زیادی داشته باشد اما در این مقاله به آن اشاره نشده باشد زیرا خانواده های مختلف دیدگاه، عقاید و طرز فکر متفاوتی دارند.

همچنین برخی سوالات اگرچه تاکید نمی شوند اما ممکن است برای شما به عنوان والدین عروس خانم از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. مثلا ممکن است اولین سوال تان از آقا داماد این باشد که “آیا ماشین مدل بالا، خانه چند صد متری لوکس و … دارید یا قرار است سر عقد چه چیزی به نام دخترمان بزنید؟”

حداقل مزیت مطرح کردن آن چه واقعا برای شما مهم می باشد این است که آقای خواستگار با دیدگاه شما بیشتر آشنا می شود و این مسئله در تصمیم گیری نهایی طرفین تاثیر بسزایی دارد.

منبع: focusonthefamily

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11096

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان