۲۰ میلیون بانوی ایرانی شرایط اهدای خون را دارند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، با بیان اینکه ۲۰ میلیون بانوی ایرانی شرایط اهدای خون را دارند، گفت: در ۸ ماه نخست سال جاری، بانوان تنها ۶۸ هزار واحد خون اهدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بشیر حاجی بیگی افزود: امروز بانوان ایرانی باید خود را در چالش مشارکت برای نجات قرار دهند و به این موضوع جدی فکر کنند که چگونه سهم خود را از فعالیت انسان دوستانه و نجات بخش اهدای خون به مردان واگذار کرده‌اند.

وی با تاکید بر وضعیت نا متوازن اهدای خون در میان زنان و مردان ایرانی، گفت: شاخص‌های اهدای خون در ایران با کشورهای برخوردار برابری می‌کند؛ در این کشورها بانوان سهم ۵۰ درصدی از اهدای خون دارند اما در میان جامعه بانوان ایرانی استقبال از اهدای خون به کمتر از ۵ درصد تقلیل یافته است.

حاجی بیگی با اشاره به نیاز مستمر به خون و فرآورده‌های آن، ادامه داد: در ماه‌های سرد سال، افزایش بارش‌ها، شیوع بیماری‌های فصلی مثل آنفلوانزا، کوتاهی طول روز و آلودگی هوا، سبب کاهش مراجعات به مراکز اهدای خون می‌شود و به همین دلیل سازمان انتقال خون برنامه‌های ترویجی انگیزشی و پویش‌های متعددی را طراحی و اجرا می‌کند و هم اکنون در پویش «مهر فاطمی» قرار داریم که بانوان را برای افزایش مشارکت به عرصه نجات و اهدای خون دعوت می‌کند و آنان را به چالش می‌کشد تا با ترس‌ها و باورهای غلط خود مقابله کنند.

وی با بیان اینکه بانوان در سال به خاطر فیزیولوژی خود می‌توانند ۳ بار در سال خون اهدا کنند، گفت: اهدا کنندگان پیش از اهدای خون مورد مشاوره و معاینه قرار می‌گیرند و اگر واجد شرایط اهدای خون نباشند از آنها خون گرفته نمی‌شود و سلامتی اهدا کننده و مصرف کننده خون همیشه از اولویت‌های سازمان به شمار می‌رود.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: در کشور ۲۵ درصد از خون اهدایی به بیماران خاص و تالاسمی اختصاص می‌یابد. در ۸ ماه اخیر، تنها ۶۸ هزار واحد خون اهدایی سهم بانوان بود در حالی که یک میلیون و ۵۶۱ هزار واحد خون در کشور اهدا شد.

وی از ترس از کم خونی، سوزن کیسه‌های اهدای خون و ترس از ضعف قوای جسمانی و ابتلاء به بیماری از راه اهدای خون به عنوان رایج‌ترین علل عدم استقبال بانوان از اهدای خون یاد و تاکید کرد: تمام تجهیزات اهدای خون، یک بار مصرف و کاملاً استریل است و هیچ امکان آلودگی در حین اهدای خون وجود ندارد.

حاجی بیگی تصریح کرد: تست هموگلوبین برای کم خونی و غلظت خون در مراکز اهدای خون انجام می‌شود و مکمل‌های آهن طبق تشخیص و تجویز پزشک اهدا به مراجعان اهدای خون ارائه می‌شود تا اهدا کنندگان خون نگرانی از بابت کم خونی یا جبران ذخایر آهن بدنشان نداشته باشند.

وی ضمن تشکر و تقدیر از اهدا کنندگان خون گفت: پویش اهدای خون «مهر فاطمی» که از ۲۶ آذر ماه مصادف با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) آغاز شده است تا روز میلاد این بانوی بزرگوار برابر با روز زن و روز بزرگداشت مادر ادامه خواهد داشت و از بانوان دعوت می‌کنیم این بازه زمانی را فرصتی بدانند تا با اهدای خون برکت نجات سه انسان را در کارنامه زندگی خود ثبت کنند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=9947

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان