گلوبال تایمز: روابط شکننده آمریکا با چین ممکن است منجر به جنگ شود

رسانه چینی روز یکشنبه با هشدار به واشنگتن نوشت، ایالات متحده تنها یک گام اشتباه تا شروع جنگ با چین فاصله دارد.

روزنامه چینی «گلوبال تایمز» روز یکشنبه در سرمقاله‌ای هشدار داد که روابط شکننده بین آمریکا با پکن می‌تواند منجر به جنگ بین دو کشور شود.

در سرمقاله این روزنامه آمده است: «یک حادثه جزئی می تواند جرقه جنگ یا حتی خطری غیرقابل کنترل بین چین و ایالات متحده، دو قدرت بزرگ را ایجاد کند.»

این هشدار بیش از یک ماه پس از دیدار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با «شی جین پینگ» رئیس جمهر چین در  در «سانفرانسیسکو» در ماه نوامبر منتشر شد. این دیدار به عنوان گامی حیاتی برای بازگرداندن ارتباطات عادی بین ایالات متحده و چین و جلوگیری از تشدید رقابت بین دو کشور تلقی شد.

گلوبال تایمز نشست ویدیویی پنجشنبه گذشته بین مقام‌های ارشد نظامی چین و آمریکا را «مهم » معرفی کرد و نوشت که این نشست محتوایی بوده و گامی مهم در بهبود روابط بین دو قدرت نظامی است، اما ایالات متحده تنها یک گام اشتباه تا شروع جنگ فاصله دارد.

مسئله تایوان و اتهامات حقوق بشری آمریکا و همچنین هراس واشنگتن از به خطر افتادن منافعش به دلیل سیاست‌های پکن در زمینه تجارت و فناوری از جمله دلایل افزایش تنش‌ها میان دو کشور بوده است. مضاف بر این، تابستان سال جاری گزارش شد که دو کشور ارتباط میان نیروهای مسلح خود را قطع کرده‌اند.

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با درخواست از آمریکا برای توقف کمک نظامی به تایوان، گفت واشنگتن باید از اتحاد مسالمت‌آمیز این جزیره با سرزمین اصلی چین حمایت کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد:«آمریکا باید این موضع را از خود نشان دهد که با اقدامات قاطع از جدایی تایوان حمایت نمی‌کند، تسلیح این جزیره را متوقف کرده و از اتحاد مسالمت‌آمیز مجدد آن با چین حمایت کند.»

چین همچنین به شدت مخالف حضور نظامی آمریکا در منطقه است و بارها هشدار داده که حضور نظامی این کشور در منطقه به اشتباه محاسباتی  منجرخواهد سد.

گلوبال تایمز نوشت، در برداشت دو طرف تفاوت وجود دارد که به ویژه واشنگتن را ملزم می‌کند درک کاملی از نکات مهم مورد تاکید پکن داشته باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11333

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان