چه کنیم فرزندمان دچار بلوغ جنسی زودرس نشود؟

به اعتقاد روانشناسان مهم‌ترین بخش تربیت جنسی کودکان به دوران قبل از بلوغ بر می‌گردد و یکی از مهم‌ترین وظایف والدین در این سن پیشگیری از ایجاد زمینه‌های تحریک جنسی است که این پیشگیری در گرو رعایت نکات مهم اما گاها فراموش شده‌ای قرار دارد.

پیشگیری از بلوغ زودرس جنسی و تربیت جنسی صحیح، دغدغه همه پدر و مادرهاست. فرقی نمی‌کند در کدام طبقه اجتماعی یا مادی باشیم. از والدین تحصیل کرده تا پدری که کارگر است و سواد چندانی ندارد، همه دلشان می‌خواهد فرزندانشان از آسیب‌هایی مثل بلوغ زودرس در امان بمانند. اما سوال اساسی همه والدین این است که تربیت جنسی کودکان را از چه سنی باید شروع کرد؟ آیا زمان تربیت جنسی در دوران نوجوانی است یا این تربیت از دوران کودکی باید آغاز شود؟

به اعتقاد روانشناسان مهم‌ترین بخش تربیت جنسی کودکان به دوران قبل از بلوغ بر می‌گردد و یکی از مهم‌ترین وظایف والدین در این سن پیشگیری از ایجاد زمینه‌های تحریک جنسی است.

حجت الاسلام محمدمهدی الهی منش، مسئول موسسه تربیت بنیادی و روانشناس دینی راهکارها و مهارت‌های بسیاری در این خصوص دارد و معتقد است کم کاری در هر یک از این موضوعات منجر به آسیب‌های بسیاری در فرزندان می‌شود.

*جلوی فرزند کوچکم چطور لباس بپوشم؟

الهی منش یکی از راهکارها را رعایت سبک مناسب پوشش در مقابل فرزند می‌داند. بعضی فکر می‌کنند اگر لباس باز جلوی فرزندشان بپوشند برایش عادی می‌شود اما این تصور اشتباه است.الهی منش می‌گوید:«این مسائل عادی نمی‌شود. بد لباس پوشیدن جلوی بچه‌ها هم از جهت تحریک مهم است و هم از جهت آموزش عملی حیا و هم پیشگیری از در معرض سوء استفاده جنسی قرار گرفتن فرزند در آینده. فرزندی که از بچگی مادرش را با پوشش نامناسب دیده خودش هم قائل به درست لباس پوشیدن نیست و در آینده دچار مشکل می‌شود.»

* مراقب روابط عاشقانه و زناشویی باشید

پنهان کردن روابط عاشقانه و زناشویی یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارهای تربیت جنسی کودک است که الهی منش خیلی خلاصه به چند باید و نباید در این خصوص اکتفا می‌کند؛« از معاشقه و رفتارهای محرک در مقابل دید فرزند پرهیز کنید. در زمان بیداری و حضور فرزند رابطه جنسی نداشته باشید. به فرزندان‌تان اجازه گرفتن برای ورود به اتاق والدین را از بچگی آموزش دهید. زمان خواب فرزندان را طوری تنظیم کنید که ۱ تا ۲ ساعت زودتر از پدر و مادر بخوابند. اتاق خواب فرزندتان را از والدین جدا کنید. این جدا کردن باید تدریجی باشد و از حدود دو سالگی شروع شود.»

*مقابل فرزندتان برهنه نشوید

«برهنه نشدن در مقابل فرزند و برهنه نکردن فرزندان در مقابل یکدیگر» این جمله الهی منش بار تربیتی دارد و نکته‌ای بسیار مهم است با چاشنی یک توضیح قانع‌کننده توسط این کارشناس؛«این مورد هم از جهت کنترل تحریک مهم است و هم آموزش عملی حیا. موقع تعویض لباس مراقب باشید در مقابل فرزندان برهنه نشوید، در اتاق این کار را انجام بدهید البته بدون ایجاد حساسیت. مراقب باشید اطرافیانتان مثل پدربزرگ و مادربزرگ هم این مسائل را رعایت کنند. موقع حمام کردن فرزند با والد هم جنس حمام برود و والدین در حمام در مقابل فرزند به طور کامل برهنه نشوند.»

*به عورت فرزندتان دست نزنید

«دست زدن به عورت کودک هر چند در خردسالی می‌تواند او را به سمت خودارضایی سوق بدهد. متاسفانه برخی والدین در دوران کودکی برای شوخی به عورت فرزندشان دست می‌زنند که این موضوع به شدت مورد نهی قرار گرفته است.» این توصیه روانشناس تربیتی با گوشزد کردن نکات مهمی در خصوص حمام بردن و یا شست و شوی کودکان همراه است؛«فقط والدین شست و شوی عورت کودکان را انجام بدهند و به دیگران واگذار نکنند. این امر هم از نظر کنترل تحریک‌ها مهم است و هم از نظر حفظ حیای فرزند و هم از نظر حس بد ندادن نسبت به اندام جنسی فرزند.. زمان شست و شو لمس بی‌جا یا بازی و شوخی ممنوع است.هر چه سریعتر دست شویی رفتن را به فرزندتان آموزش بدهید»

*پرهیز از بوسیدن لب توسط محارم

محبت خاله، عمه، مادربزرگ گاهی آنقدر گل می‌کند که برای نشان دادن این محبت لب‌های کودکان را می‌بوسند. روانشناس دینی به شدت بوسیدن لب کودک توسط محارم را نهی می‌کند.

*بستر کودکان را از چه سنی جدا کنیم؟

اگر فرزند دختر و پسر دارید و اتاق خواب فرزندانتان یکی است به توصیه روانشناس دینی توجه کنید؛«اتاق خواب کودکان غیر هم جنس را از ۱۰ سالگی به بعد در صورت امکان جدا کنید و اگر این امکان وجود دارد، نظارت بیشتری داشته باشید.»

*لباس زیر را در معرض دید قرار ندهید

رعایت کردن موضوعات به ظاهر ساده می‌تواند سلامت جنسی فرزندان ما را تامین کند که یکی از این راهکارها در معرض دیدن قرار ندادن لباس‌های زیر و راهکار بعدی مدیریت روابط با بستگان و آشنایان است. الهی منش می‌گوید:« در ارتباط برقرار کردن با خانواده‌های غیرملتزم به مسایل دینی محدودیت قائل شوید. »

*چند خط قرمز اساسی!

یک تبلت یا موبایل دست بچه می‌دهید و فکر می‌کنید هنر کرده‌اید و بچه‌تان سرگرم شده غافل از اینکه کلی آسیب ممکن است ذهن فرزندتان را تهدید کرده و زمینه بلوغ جنسی زودرس او را فراهم کند. الهی منش می‌گوید:«اجازه ندهید بچه‌هایتان فیلم‌ها و عکس‌های محرک و همچنین موسیقی‌های محرک بشنوند.اینترنت ممنوع، تب لت و موبایل متصل به اینترنت خصوصا با فیلتر شکن ممنوع، کامپیوتر در اتاق شخصی و بدون نظارت ممنوع، روی بازی‌های رایانه‌ای دقت کنید، مراقب تب لت و موبایل دوستان فرزندتان باشید، از محدود کننده‌های اینترنت برای فرزندان استفاده کنید. بچه‌ها تا سن ۱۶ سالگی نمی‌توانند مستقل از این ابزارها استفاده کنند. خلاصه کودکان را در فضای مجازی به حال خودشان رها نکنید.البته فقط فضای مجازی خطرناک نیست. مراقب باشید فرزندتان چه کتاب و رمانی می‌خواند. بعضی از رمان‌ها مناسب سن و سال فرزند شما نیست و زمینه تحریک جنسی را در فرزندتان ایجاد می‌کند و توصیه مهم و آخر اینکه وقتی در جمع فامیلی و دوستان هم جنس نشسته‌اید و گل می‌گویید و گل می‌شنویدحواستان به شوخی‌هایی که می‌کتید باشد. مبادا هر حرفی را جلوی بچه‌هایتان بزنید.»

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11549

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان