چای‌ با طعم دلار!

گرچه هنوز اما و اگرهایی درباره صحت و سقم این عدد ماورای نجومی وجود دارد و بعضی می‌گویند اوضاع به این وخامت نیست، اما خبری که این هفته منتشر شد این بود: «تخلف سه میلیارد دلاری واردات چای»!

 آلوده‌ترین هوا را در شهرهای مختلف تجربه می‌کنیم و این هفته هم در حسرت یک باران پاییزی گذشت؛ این آخر هفته اخبار و حاشیه‌های روزهای گذشته را مرور می‌کنیم؛ خبرهایی که بعضی از آنها مثل دستگیری تتلو یا پرونده یک تخلف دبش میلیارد دلاری دود از گوش‌هایمان بلند کرد و بعضی دیگر مانند خبر فوت دختری ۶ ماهه به علت تحصن کادر درمان بیمارستان مفید غمی عجیب بر دلمان گذاشت. هفته میانی آذر ماه اینجا مقابل شماست.

استحاله آتش بس

هفته گذشته بعد از اعتراض مردم دنیا به حملات بی‌ رحمانه رژیم صهیونیستی به غزه، خبرهایی درباره آتش بس منتشر شد، اما این آتش بس چند ساعتی بیشتر طول نکشید و اسرائیل بار دیگر ثابت کرد هرگز به قوانین بین‌المللی پایبند نبوده و با حمله موشکی این توافق را نقض کرد. صهیونیست‌ها چندین خانه و حتی شاید بتوان گفت یک محله را در شمال غزه بر سر ساکنانش آوار کردند.

در حالی که روزانه موشک‌های زیادی بر نوار غزه فرود می‌آید «وال استریت ژورنال» در این روزهای پر تنش، از تمدید آتش‌بس برای هشتمین روز متوالی خبر می‌دهد! توافق آتش بس یکی دیگر از مفاهیمی بود که اسرائیلی در جریان جنایت‌های خود آن را استحاله کردند.

یک تخلف دبش!

قتل عام و نسل کشی وحشیانه رژیم صهیونیستی در روزهای آتش بس، باعث شد گروه مقاومت عراق نیز نسبت به آن واکنش نشان دهند. این گروه در بیانیه‌ای به آمریکا هشدار داد: «قتل عام و نسل کشی وحشیانه صهیونیستی که مردم فلسطین در معرض آن قرار گرفتند، بخشی از چرخه جنگی است که آمریکا علیه مردم غزه و جنوب لبنان به راه انداخته است. اگر آمریکا و رژیم صهیونیستی به جنگ‌افروزی ادامه دهند، عملیات در داخل و خارج خاک عراق افزایش می‌یابد».

در شرایطی که مردم دنیا به نحو بی‌سابقه و روزافزونی با هر روشی که توانسته‌اند نفرت و انزجار خود نسبت به اسرائیل را اعلام کرده‌اند، «بن‌گویر» وزیر امنیت داخلی اسرائیل در شبکه ایکس خطاب به ارتش رژیم صهیونیستی نوشت: «برای کودکانی که برنگشته‌اند، برای کشته‌شده‌هایی که هرگز برنمی‌گردند و برای اینکه وحشت ۷ اکتبر هرگز برنگردد باید برگردیم و غزه را با همه قدرتمان له کنیم، باید حماس را نابود کنیم و بدون هیچ مصالحه و توافقی به نوار غزه برگردیم. با همه قدرت.» این موضوع باعث شد اظهار تنفر به صهیونسیت‌ها و اعتراض به آنها بار دیگر در فضای مجازی قوت بگیرد.

کارشناسان معتقدند رژیم تروریستی صهیونیست نمی‌تواند با تمام قدرت نظامی خود به غزه حمله کند چراکه با این کار ممکن است زودتر از آنچه فکرش را می‌کند به پایان خود سلام دهد. آنها می‌گویند اسرائیل واهمه دارد که اگر حماس فرصت دوباره‌ای برای تجدید قوا داشته باشد؛ قطعاً در نوبت بعدی حملات به اراضی اشغالی، این رژیم را نابود خواهد کرد.

دم به دم با مندلیف

هفته دوم آذرماه در حالی سپری شد که روزهای آفتابی در کلانشهرها، رنگ آبی به خود ندیدند و چیزی جز دود و دم و آلودگی دیده نمی‌شد.. تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و کرج دُز بالایی از آلودگی و نفس‌تنگی را تجربه کردند.

یک تخلف دبش!

وضعیت آلودگی هوا در پایتخت از دیده نشدن برج میلاد هم تجاوز کرد و به حدی رسید که روی بینایی از فاصله نزدیک هم تأثیر گذاشته بود. مدرسه‌های تهران از اول هفته تا آخر هفته غیرحضوری شدند تا هم معلمان و دانش‌آموزان دودی نشوند. هم حجم ترافیک و استفاده از وسایل نقلیه قدری کمتر شود. علاوه بر طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا شد به امید آنکه خیابان‌های خلوت‌تر به داد آسمان برسند. قرار شد ادارات دولتی نیز با یک سوم نیرو کار کنند.

با همه اینها دانشجویان، ملزم بودند به دانشگاه بروند، مبادا از تحصیل و کسب علم و دانش جا بمانند. سوال طنازانه این قشر در روزهای اخیر این بوده که «آیا ما دودشش داریم و خودمان خبر نداریم؟» برخی از آنها در صفحات خود در فضای مجازی نوشتند: «گناه ما چیست که باید تمام جدول مندلیف را نفس بکشیم؟»

اگر تحت‌تأثیر این شرایط، دچار سردردهای میگرنی، حالت تهوع، سرفه و بی‌حالی شده‌اید بهتر است توصیه‌های بهداشتی و پزشکی را جدی بگیرید. باید تا زمان بهتر شدن حال آسمان، سراغ لبنیات برویم و با نوشیدن شیر خود را پاکسازی کنیم؛ البته بیایید ترجیحاً سراغ این شیرهای پاکتی نرویم؛ می‌توانیم به جای آن آب بخوریم. فرقی می‌کند؟

خط قرمز روی هزینه درمان ایدز

اگر متولد دهه شصت یا اوایل دهه هفتاد باشید احتمالاً سریال «خط قرمز» را یادتان می‌آید، سریالی که برای اولین بار به صورت جدی موضوع ایدز را برای خانواده‌ها باز کرد. حدود ۲۴ سال از آن روزها گذشته و در این سال‌ها خبرهای زیادی درباره این بیماری خاموش شنیده‌ایم، اما حالا مرکز تحقیقات ایدز با کار تخصصی هر روزه این بیماری بررسی می‌کند.

یک تخلف دبش!

خبر خوب این هفته این بود که معاون مرکز تحقیقات ایدز اعلام کرد: «دیگر نمی‌توان HIV را در دسته بیماری‌های کشنده قرار داد و افراد مبتلا به HIV دیگر مانند گذشته ترس از مرگ ندارند چراکه با دارو درمانی، بیماری کنترل می‌شود. در سطح کشور حدود ۱۴۰ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری داریم که در این مراکز تمام خدمات مشاوره، تشخیص و درمان بیمار رایگان و محرمانه ارائه می‌شود.»

این بیماری خاموش، اکنون درمانش رایگان است و شنیدن این خبر، بسیار مسرت‌بخش است؛ چراکه در مبتلایان به ایدز مهمترین فاکتور برای کنترل روند پیشروی بیماری، جلوگیری از نگرانی و اضطراب است. نکته قابل توجه این است که رایگان شدن درمان ایدز یکی دیگر از توفیقات کشور در زمینه سلامت است.

اما و اگرهای یک تخلف دبش!

خبری که این هفته دود از سرمان بلند کرد، ماجرای یک پرونده تخلف باورنکردنی دیگر بود. خبری که باعث شد ماشین حساب‌هایمان را باز کنیم و حساب و کتاب کنیم اگر مبلغ آن بر جمعیت مردم کشور تقسیم می‌شد، به هر کدام‌مان چقدر می‌رسید! البته که عدد، آنقدر عجیب و غریب بود که ماشین حساب‌های معمولی ما مردم معمولی توان حساب کردن این معادله کثیف را ندارد.

گرچه هنوز هم اما و اگرهایی درباره صحت و سقم این عدد ماورای نجومی وجود دارد و بعضی می‌گویند اوضاع به این وخامت نیست، اما خبری که منتشر شد این بود: «اختلاس سه میلیارد دلاری واردات چای»

سازمان بازرسی کشور در گزارشی از این فساد نوشت: «یک شرکت خاص ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار برای واردات چای گرفته، اما بخشی از ارزها را در بازار آزاد به مبالغ بالاتر فروخته و برای ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از آن هیچ کالایی وارد نشده است. بررسی‌های سازمان بازرسی نشان می‌دهد کل ارز دریافتی یک شرکت خاص از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ معادل ۳.۳۷۰ میلیون دلار بوده که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تأمین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است.»

یک تخلف دبش!

گفته شده حتی ارزی که این شرکت به واردات چای اختصاص داده‌اند، به جای چای درجه یک هندی چای درجه دو کنیایی وارد کشور کرده و آن را چند برابر قیمت واقعی فروخته است.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه درباره این موضوع می‌گوید: «الان نمی‌توان گفت چه مقدار جرم و چه مقداری تخلف صورت گرفته و اگر جرم بوده از چه نوع جرمی است و چه مجازاتی دارد؛ تصمیم‌گیری درباره تمامی اینها بر عهده قاضی است. اما به محض اینکه از این موضوع مطلع شدیم آیا از کنارش گذشتیم؟ این مهم است که دولت، مجلس، قوه قضائیه از کنار آن گذشتند؟ به هیچ وجه نگذشتیم!»

با همه اینها به نظر می‌رسد ما باید از چای‌کاران لاهیجان عذرخواهی بزرگی کنیم، ما فریب تبلیغات پر رنگ و لعاب را خوردیم، شاید چایی سر کشیدیم که نمی‌دانستیم به جای یک سر قاشق از آن، برای خودشان کیلو کیلو دلار دم کرده‌اند.

اعتراض به قیمت جان کودکی شش ماهه!

این هفته جزئیات جدیدی از فوت النا، دختر ۶ ماهه در بیمارستان مفید منتشر شد. هفته پیش این دختربچه با تب شدید به بیمارستان منتقل شد و سپس تشنج کرد. خبرها حاکی از آن بود که عدم رسیدگی کارمندان بیمارستان مفید باعث فوت کردن النا شده است چراکه کارمندان به علت تحصن و اعتراض به شرایط کار برای مدتی دست از کار کشیده‌اند. دلیل تحصن آنها، به تعویق افتادن پرداخت مبلغی بود که مطابق تعرفه پرداختی، قرار بود از مدتی قبل به حقوقشان اضافه شود.

بعد از این ماجرای تلخ، پزشک اورژانس و دو پرستار که تریاژ را ترک کرده بودند بازداشت شده و «محمد مهدی براعه» بازپرس ویژه قتل، به خاطر ترک فعل منجر به مرگ هنگام انجام وظیفه، اتهام قتل عمد به آنها تفهیم کرده است.

یک تخلف دبش!

پرستار مسئول شیفت احضار شده و به قصور احتمالی او رسیدگی می‌شود؛ رئیس بیمارستان و سرپرستار هم بازداشت شده بودند، اما در بازبینی دوربین مداربسته مشخص شد آنها سعی در بازگرداندن کارمندان به محل کار داشتند و فعلاً با قید ضمانت آزاد هستند.

اما سوالی که وجود دارد این است که چه بر سر اوضاع اقتصادی آمده که کادر پزشکی، سوگند بقراط را لگدمال می‌کنند و هویت شغل خود به عنوان نجات جان انسان‌ها را نابود می‌کنند؟ یا شاید هم باید این‌طور پرسید؛ چند جان بی‌گناه دیگر باید گرفته شود تا مسئولان فکری به حال حقوق پرستاران و دکترها کنند تا آنها به عنوان مدافعان سلامت مردم بتوانند با آرامش خاطر در خط مقدم بایستند. چگونه باید از تحصنی دوباره و از دست نرفتن جان یک دسته گل دیگر جلوگیری کرد؟

این یک نمایش نیست!

خبر جنجالی این هفته که سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد، دستگیر امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو بود. با شکایت کنسولگری ایران در استانبول از «امیر تتلو» خواننده پاپ ایرانی، پلیس تتلو را بازداشت و به بازداشتگاه منتقل کرد. خبر رسیده این خواننده متهم است که به اعضا و کارکنان کنسولگری ایران در استانبول فحاشی کرده است اما حالا که پای مقصودلو به کشور رسیده، لیست اتهاماتش فراتر از اینها به نظر می‌رسد.

جالب است که سابقه تتلو در سناریوسازی در فضای مجازی برای جذب دنبال‌کننده، آن قدر سیاه است که بعد از انتشار این خبر، برخی گفتند این هم که ماجرای جعلی و نمایش دیگری برای دیده شدن است؛ اما چیزی نگذشت که انتشار تصاویر این خواننده در شبکه‌های اجتماعی نشان داد که او در مرز بازرگان تحویل ایران و با دستور قضائی بازداشت شده است.

شکایت‌های متعددی از این خواننده زیرزمینی توسط شاکیان خصوصی در دستگاه قضائی ثبت شده است. یکی از پر سر و صداترین و ویران‌گرترین اقدامات تتلو در گسترش فساد و فحشاء، فراخوان برای حضور نوجوانان زیر ۱۸ سال در محل زندگی‌اش در استانبول بود؛ همین موضوع باعث شده مهم‌ترین شاکی‌های او، نوجوانان زیر ۱۸ سال و خانواده‌هایشان باشند.

اندر معضلات کارت سوخت

با اینکه مسئولان شرکت نفت هر هفته مصاحبه می‌کنند و می‌گویند مشکلی در توزیع کارت سوخت وجود ندارد و همه جایگاه‌ها دارای کارت سوخت فعال هستند اما چیزی که برای مردم لمس می‌شود عدم احقاق این مصاحبه و صحبت‌ها است. موارد بسیاری مشاهده شده که جایگاه‌های سوخت می‌گویند کارت ندارند و مشتری بعد از انتظار طولانی مدت در صف بنزین، دست از پا درازتر و البته با باکی خالی دوباره به خیابان برمی‌گردد.

یک تخلف دبش!

علاوه بر این در جایگاه‌هایی که کارت سوخت دارند، انتظار در صف‌ها طولانی‌تر شده چراکه مشتری باید منتظر بماند تنها کارت جایگاه دست به دست بچرخد و به دست او برسد. همین کارها باعث شده که شغل کاذب دیگری به شغل‌های کاذب قبلی اضافه شود: «فروش کارت سوخت» در بازار سیاه چیزی به قیمت حدود ۶۰۰ هزار تومان!

کافی است سری به فضای مجازی بزنید تا با تبلیغات فروش کارت سوخت خودرو مواجه شوید. گفته شده بود که جمع‌آوری کارت‌های سوخت از پمپ بنزین برای جلوگیری از برخی تخلفات و کاهش احتمال قاچاق سوخت است. راه حل این معضل جدید چه خواهد بود؟ خدا می‌داند.

در حسرت صعود

آخرین خبر این هفته هم که بازگو کردنش ممکن است خاطر خیلی‌ها را مکدر کند، باخت «پرسپولیس» در تهران مقابل «الدحیل» قطر بود که این باخت چیزی جز حذف شدن تیم از مرحله گروهی آسیا نداشت.

پرسپولیس برای صعود به برد احتیاج داشت، حتی گل اول این دیدار خانگی را مقابل ۷۰ هزار تماشاگر سرخ پوش به ثمر رساند، حتی یک پنالتی را هم خراب کرد. اما الدحیل که تیم دوم خود را به تهران فرستاده بود و شانس صعودی هم نداشت توانست با دو گل پرسپولیس را در خانه شکست دهد و داغ صعود را بر دل پرسپولیسی‌ها بگذارد.

درست است که بازی را باختیم و به حریف واگذار کردیم اما باید بگوییم روی خوش فوتبال امسال با پرسپولیس نبود و همین موضوع خشم هوادارانش را برانگیخت به طوری که از خجالت مربی و بازیکن و حتی مدیر عامل تیم هم در آمدند. یحیی گل محمدی در صحنه‌ای دراماتیک در مقابل بطری‌هایی که تماشاگران بر روی سر بازیکنان می‌ریختند ایستاد.

یک تخلف دبش!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10349

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان