پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی در حوزه هوش مصنوعی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در نشستی که با نخبگان و فعالان حوزه هوش مصنوعی داشت از پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی در حوزه فناوری هوش مصنوعی در کشور خبر داد.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در نشستی با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، برنامه‌ها و راهبردهای فعالیت شورای ملی راهبری هوش مصنوعی تبیین و بررسی شد.

در نخستین نشست هم اندیشی فعالان حوزه هوش مصنوعی با هدف ریل‌گذاری و سیاست‌گذاری «شورای راهبری هوش مصنوعی» که با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و جمعی از متخصصان و فعالان هوش مصنوعی و اقتصاد دیجیتال برگزار شد، پیشنهادها و برنامه‌ها برای فعالیت این شورا و مرکز ملی هوش مصنوعی مطرح شد.

معاون علمی رئیس جمهور طی سخنانی در این نشست تاکید کرد: اهمیت فناوری هوش مصنوعی و ضرورت توجه به این حوزه، مورد تاکید حاکمیت و مردم قرار گرفته است. پیرو تأکیدات ویژه رییس‌جمهور بر توسعه این فناوری برای همگام بودن و حتی تاثیرگذار بودن در تولیدات علمی و فناورانه، ایجاد شورای راهبری ملی هوش مصنوعی و مرکز ملی هوش مصنوعی در دستور کار قرار گرفت و ترکیب اعضای این شورا اعلام شد و مقدمات راه اندازی مرکز ملی هوش مصنوعی فراهم شده است.

دهقانی بیان کرد: این شورا قرار است محلی برای آغاز و راهبری برنامه‌های بزرگ و راهبردی در حوزه هوش مصنوعی باشد نه یک شورای صرفا سیاستگذاری. مرکز ملی هوش مصنوعی نیز قرار است مرکزی برای توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، داده و ذخیره‌سازی در حوزه هوش مصنوعی باشد به طوری که دولت تصدی‌گری نکند و مردم، توسعه دهنده ابزارها و فناوری‌های هوش مصنوعی باشند.

وی افزود: در این نشست ۱۲ نفر از متخصصان و استادان مطرح دانشگاه و فعالان فناوری و صنعتی حوزه هوش مصنوعی گردهم آمدند تا پایه‌گذاری و شکل‌گیری شورای راهبری هوش مصنوعی به درستی انجام شود. اگر قرار است کاری انجام دهیم که در کوتاه‌زمان به خروجی مطلوب برسد، باید از دیدگاه‌ها و تجربیات متخصصان و صاحبان تجربه این عرصه بهره ببریم.

به گفته معاون علمی رئیس جمهور، فناوری هوش مصنوعی مانند دیگر فناوری‌ها، دامنه موج طولانی مدتی ندارد و مانند سایر فناوری‌ها که میانگین ۲۰ سال طول می‌کشید تا توسعه پیدا کنند و کشورها چنین فرصتی داشتند تا خود را هم‌گام کنند، نیست و کشورها فرصت بسیار کم‌تری – حداکثر ۱۰ سال – در اختیار دارند تا خود را با فرآیند توسعه این فناوری همراه کنند. دنیا در آینده دارای دو دسته کشورهای دارنده هوش مصنوعی و کشورهای فاقد این فناوری خواهد بود.

دهقانی با بیان این‌که تلاش می‌شود در برنامه و بودجه سال آینده، عدد خوبی به توسعه هوش مصنوعی برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر مردم از این فناوری تصویب شود، ادامه داد: در زیرساخت‌ها، مانند دیتاسنترها، مزارع پردازش گرافیکی یا اصطلاحا GPU Farm، ذخیره‌سازها، پردازشگرهای ابری و … برنامه ریزی شده تا حمایت‌های خوبی تحقق پیدا کند. همچنین ستاد توسعه فناوری هوش مصنوعی در معاونت علمی با هدف حرکت در مسیر پیشرفت‌های جهانی این فناوری و حمایت از فناوری‌های داخلی در معاونت علمی کارش را آغاز کرده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری جدی دولت و بخش خصوصی در توسعه زیر‌ساخت‌ها و نرم‌افزارهای حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد: با توجه به این‌که برخی از کشورهای همسایه سالیانه حداقل ۲۰۰ میلیون دلار برای توسعه هوش مصنوعی هزینه می‌کنند، اگر فرض کنیم نیمی از این میزان برای توسعه این فناوری در کشورمان مورد قبول است به حداقل پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه نیاز داریم که با توجه به رویکرد مثبت دولت سیزدهم نسبت به توسعه این فناوری، وجود نیروی انسانی با کیفیت و توانمندی داخلی این میزان به عنوان بودجه پیش‌بینی به دولت داده شده که امید داریم در جداول بودجه ذکر شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11834

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان