پروفیل ساختمانی و هر آنچه که درباره آن باید بدانید!

در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های انواع و قیمت پروفیل به ویژه در بخش ساختمان بپردازیم.

 قوطی و پروفیل را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی در بخش صنعت و ساختمان در نظر گرفت. هر یک از این مقاطع فولادی با توجه به نوع جنس، ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی دارای کاربرد متفاوتی هستند و در بخش‌های مختلف سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های انواع و قیمت پروفیل به ویژه در بخش ساختمان بپردازیم.

انواع پروفیل و قوطی در بازار آهن

همانطور که پیش تر عنوان شد، پروفیل‌ها در انواع مختلفی دربازار موجود هستند و بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند فرآیند تولید، شکل ظاهری، کاربرد و … طبقه‌بندی می‌شوند. بر این اساس می‌توان انواع پروفیل را در دو نوع اصلی پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی دسته‌بندی نمود.

پروفیل‌های ساختمانی

همانطور که از نام این محصولات مشخص است، در بخش ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و متناسب با کاربرد آن در بخش‌های مختلف سازه به‌کار می‌روند. لازم به ذکر است، پروفیل‌ها یا از طریق فرایند نورد گرم با استفاده از شمش‌های فولادی و یا از طریق فرایند نورد سرد و فرمینگ ورق‌های فولادی تولید و روانه بازار می‌گردند.

پروفیل‌های صنعتی

پروفیل‌های صنعتی به طور گسترده در بخش‌های مختلف صنعتی مانند تجهیزات نظامی، خوردوسازی، ساخت کشتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر تقسیم‌بندی پروفیل‌ها از نظر کاربرد می‌توان پروفیل‌ها را از نظر شکل ظاهری طبقه‌بندی نمود. در این طبقه‌بندی پروفیل‌ها به دو دسته باز و بسته و تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته اول: پروفیل باز

پروفیل‌های سطح مقطع باز حداقل دارای یک ضلع باز هستند. لیست پروفیل‌های باز را می‌توان در موارد زیر طبقه‌بندی نمود:

تیرآهن

پروفیل Z

نبشی

ناوانی

تسمه

دسته دوم: پروفیل بسته

در پروفیل‌های بسته تمامی اضلاع پروفیل بسته است و با محیط بیرونی هیچ گونه تماسی وجود ندارد. مثال پروفیل‌های بسته در بخش زیر آورده شده است:

لوله

قوطی

تمامی پروفیل‌های دارای سطح مقطع دایره، مستطیل و مربع

پروفیل ساختمانی و هر آنچه که درباره آن باید بدانید!

فرایند تولید پروفیل ساختمانی

همانطور که پیشتر بیان شده، پروفیل‌ها عموماً در دو روش گرم و سرد تولید و روانه بازار می‌شوند. پروفیل‌هایی که با استفاده از فرایند نورد سرد تولید شده در ساخت بخش‌های ناودانی، چارچوب و سقف‌های سازه‌ای به کار می‌روند. اما پروفیل‌های تولید شده با استفاده از فرایند نورد گرم شامل محصولاتی مانند سپری، ورق، میلگرد، لوله و … می‌شوند.

انواع پروفیل ساختمانی

در این قسمت از مقاله به معرفی پرکاربردترین پروفیل‌های ساختمانی موجود در بازار آهن می‌پردازیم.

تسمه

تسمه‌ها عموماً با عرض پایین‌تر از عدد ۱۶۰ میلیمتر تولید می‌گردند.علامت اختصاری جهت ثبت این محصول PL بوده و اعداد به کاربرده شده در این علامت نشانگر طول، عرض و ضخامت این محصول هستند. از تسمه‌های فولادی در صنایع مختلف مانند ساخت گاردریل و بخش‌های مختلف سازه استفاده می‌شود. مطالعه راهنمای خرید پروفیل نیز می‌تواند به شما در شناخت انواع پروفیل و انتخاب محصول مناسب کمک نماید.

آبرو

آبروها را می‌توان به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین فلزهای بخش صنعت ساختمان در نظر گرفت. از این محصول برای هدایت آب ناشی از بارش برف و باران به طبقات پایین‌تر ساختمان استفاده می‌شود. به منظور جلوگیری از بروز زنگ زدگی ترجیحاً از ورق‌های فولادی گالوانیزه در ساخت آبرو استفاده می‌شود.

ناودانی

از ناودانی در تمامی سازه‌ها برای انتقال آب به طبقات پایین ساختمان استفاده می‌شود. ناودانی‌ها در دو شکل C و U تولید و در دسترس مشتریان قرار می‌گیرند. چنانچه بال‌های ناودانی دارای ضخامت یکسان باشد، شکل ناودانی C و اگر بال‌های یکسان نبوده و دارای حالت مخروطی باشد، نام ناودانی U است. پروفیل‌های ناودانی در انواع مختلفی اعم از استیل، آلومینیوم . فولاد ساخته شده و مشتریان متناسب با نیاز خود می‌توانند اقدام به خرید آن نمایند.

نبشی

درکنار محصولات پرطرفدار فولادی ، نبشی نیز جایگاه بالایی در میان مشتریان دارد. از این محصول فولادی در ساخت بخش‌های مختلف سازه استفاده می‌شود. پروفیل نبشی در دو نوع بال مساوی و نامساوی تولید شده و علامت اختصاری آن نماد L است. اعدادی که پس از این نماد نوشته می‌شوند، نشانگر پهنا و ضخامت بال‌های نبشی هستند. نبشی‌های بال نامساوی دارای بال‌های ناهمسان و نبشی های بال مساوی دارای بال‌های همسان هستند.

چرا از پروفیل نبشی در ساخت سازه استفاده می‌شود؟

به طور کلی، نبشی‌ها ورق‌های فولادی را تقویت نموده و می‌توانند در ساختمان به عنوان نوعی اتصال دهنده مورد استفاده قرار گیرند.

تیرآهن

تیرآهن نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین مقاطع فولادی در بخش صنعت و ساخته و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرآهن از یک جان و دو بال تشکیل شده است و در ساخت انواع ستون و تیر به کار می‌رود. به طور کلی تیرآهن‌ها در سه نوع IPE، IPB و INP تولید و در نقشه‌های عمرانی با نام اختصاری I نشان داده می‌شوند. در ادامه به بررسی این سه نوع تیرآهن می‌پردازیم:

تیرآهن IPE

تیرآهن IPE به عنوان یکی دیگر از پروفیل‌های ساختمانی شناخته می‌شود، در مقایسه با دیگر تیرآهن‌ها، این تیرآهن دارای بال پهن‌تری بوده و جهت استفاده در اتصالات پیچی و پرچی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن IPB

تیرآهن‌های IPB در بازار نیز با نام تیرآهن بال پهن یا H شناخته شده و در سه نوع سبک، متوسط و سنگین در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

تیرآهن INP

تیرآهن‌های INP به عنوان مشهورترین تیرآهن در بازار آهن در نظرگرفته می‌شود و به دلیل وجود شیب در بال‌های آن نمی‌تواند در اتصالات پیچی و پرچی به کار رود.

پروفیل ساختمانی و هر آنچه که درباره آن باید بدانید!

خرید پروفیل ساختمانی از آهن ملت

آگاهی از قیمت رو انواع پروفیل نیز در انجام خریدی به صرفه و بدون ضرر و زیان کمک شایانی می‌کند. می‌توان گفت استعلام قیمت آنلاین پروفیل می‌تواند یکی از سریع‌ترین راه‌های ثبت سفارش محصولات معتبر باشد. دستیابی به مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت همواره دغدغه مشتریان گرامی است. وبسایت آهن ملت همواره قیمت تمامی محصولات را به روزرسانی نموده و مشتریان می‌توانند جهت دریافت آخرین موجودی، اطلاع از انواع پروفیل ساختمانی و دیگر محصولات موجود در بازار آهن با بخش فروش و پشتیبانی از طریق شماره ۰۲۱۶۷۱۰۳ در تماس باشند.

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این بود تا شما را با انواع پروفیل ساختمانی و کاربرد آن آشنا نمائیم. چنانچه قصد خرید و استعلام قیمت پروفیل ساختمانی و دیگر محصولات فولادی را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با بخش فروش مجموعه آهن ملت از طریق شماره ۰۲۱۶۷۱۰۳ در تماس باشید. شما همچنین می‌توانید قیمت به روز شده انواع محصولات فولادی را در وبسایت آهن ملت مشاهده نمائید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10037

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان