هزار خیر و کارافرین با مجمع خیرین یاریگران زندگی همکاری می‌کنند

مدیر عامل مجمع خیرین یاریگران زندگی کشور از همکاری بیش از دو هزار کارآفرین و خیر با این مجمع در کشور خبر داد.

مجمع خیرین یاریگران زندگی خراسان جنوبی به عنوان بیست و پنجمین استان کشور در این زمینه، با اجرای زنده صلوات خاصه امام رضا(ع) توسط خادمان رضوی در حالی که پرچم حرم امام هشتم را در دست داشتند و با حضور معاون استاندار، فرماندار بیرجند و تعدادی از خیرین ، کار آفرینان و نیکوکاران برگزار شد.

مدیر عامل مجمع خیرین یاریگران زندگی کشور در این جلسه گفت: خراسان جنوبی  بیست و پنجمین استانی است که مجمع خیرین یاریگران زندگی در آن تشکیل می‌شود و تا پایان سال این مجمع در دیگر استان‌های کشور هم راه اندازی خواهد شد.

حسن حمزه‌زاده افزود: با وجود اینکه مقابله با اعتیاد و سودجویان یک وظیفه ذاتی نهادهای دولتی در کشورهاست اما سازمان‌های مردم‌نهاد هم باید به وظیفه خود در این خصوص عمل کنند.

به گفته وی این مجمع برای پاسخگویی و تامین این نیاز در سراسر کشور تشکیل می شود.

وی خاطر نشان کرد: هدف اصلی  این مجمع، توانمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی، سلامت، بهداشت، آموزش، کارآفرینی و ایجاد  اشتغال پایدار و بازاجتماعی کردن بهبودیافتگان اعتیاد است.

حمزه زاده تصریح کرد: مهمترین اقدام مجمع خیرین یاریگران زندگی ایجاد اشتغال پایدار برای نجات افراد معتاد از دام اعتیاد است و این تشکل مردم‌نهاد بر روش‌های جدید اشتغالزایی و کارآفرینی در کمپ‌های ترک اعتیاد متمرکز شده و  دنبال ایجاد واحدهای تولیدی با مشارکت بهبودیافتگان و کارآفرینان در نقاط مختلف کشور است.

به گفته وی از هر ۲ طلاق، عامل یکی از آنها اعتیاد است و از هر ۳ سرقت یکی توسط فرد معتاد انجام می‌شود، همچنین اعتیاد به عنوان ریشه همه معضلات اجتماعی در جهان یاد می‌شود.

وی متذکر شد: در ۱۰ سال گذشته آمار گرایش به مواد مخدر و بزه‌های اجتماعی ۲۰۰ درصد در جهان رشد داشته است و این موضوع سبب شده که مقابله با اعتیاد به کاری سخت تبدیل شود.

وی تصریح کرد: برای مقابله با اعتیاد علاوه بر استفاده از تجربیات کشورهای دیگر، باید با استفاده از آموزه‌های دینی با آن مقابله کنیم.

به گفته وی مجمع خیرین یاریگران زندگی ، درصدد است تا  حلقه ناقص درمان بهبود یافتگان اعتیاد با اشتغال مولد آن‌ها کامل شود، چرا که افراد معتاد متجاهر که بعد از ۶ تا ۹ ماه و با هزینه‌های زیاد در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می‌شوند به دلیل نداشتن شغل، مجددا به سراغ اعتیاد می‌روند.

مدیرعامل مجمع خیرین یاریگران زندگی کشور تصریح کرد:: با  همکاری خیرین و کارآفرینان زمینه اشتغال افراد بهبودیافته را می‌توانیم فراهم کنیم و در حال حاضر بیش از دو هزار خیر و کار آفرین در کشور با این مجمع همکاری می کنند.

حمزه‌زاده گفت: اگر معتادی از نیمه راه بازگردد از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی  پیشگیری می‌شود.

به گفته وی مسئولان و خیران خراسان جنوبی به خوبی راه حل مقابله با اعتیاد را پیدا کرده اند و  باید از توانمندی استان‌های دیگر به عنوان معین خراسان جنوبی در این خصوص استفاده شود.

حمزه زاده قول داد: پی گیری لازم را برای ایجاد مرکز ماده ۱۶ در خراسان جنوبی انجام دهد و افزود در همین نشست یکی از کارآفرینان تولید سرامیک وعده کرد ۳۰ میلیارد ریال برای احداث مرکز ماده ۱۶ اختصاص خواهد داد.

ضعف زیرساخت ها در حوزه مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت:خراسان جنوبی دارای مردمی متدین، صبور و انقلابی است که در عمل آن را نشان داده اند اما به دلیل هم جواری با سیستان و بلوچستان و مرز مشترک با افعانستان، خراسان جنوبی به معبری برای عبور مواد مخدر تبدیل شده است .

سید محمد رضا طالبی تاکید کرد: نیروهای انتطامی و دستگاه های امنیتی استان تلاش بسیاری برای ممانعت از انجام این کار کرده اند که سبب شده بیشترین کشفیات مواد مخدر را در کشور داشته باشیم.

وی با ذکر این نکته که اقدامات فرهنگی خوبی تاکنون در خراسان جنوبی در این زمینه مانند اجرای طرح یاریگران زندگی انجام شده است، تصریح کرد: سرمنشا خیلی از آسیب های اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر است و دشمن هم در قالب جنگ ترکیبی اقداماتی در این زمینه انجام داده است.

به گفته وی با افزایش قیمت مواد مخدر سنتی که خرید آن نیاز به در آمد بالا دارد، علاوه بر افزایش آسیب های اجتماعی، افراد معتاد به سمت مصرف مواد مخدر صنعتی رو آورده اند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: زیرساخت های خراسان جنوبی در خصوص مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ خیلی ضعیف  و اعتبارات هم در این زمینه کم است و انتظار داریم که با کمک خیران در خراسان جنوبی زمینه اشتغال معتادان مانند استان های دیگر فراهم شود.

وی با بیان این که خود معرفان برای ترک اعتیاد در خراسان جنوبی زیاد هستند و ظرفیت مراکز استان پر شده است، تصریح کرد: اقدامات در این زمینه باید منجر به ایجاد اشتغال برای افراد معتاد شود.

اجرای طرح یاریگران زندگی در ۳۳۰ روستای خراسان جنوبی

دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی هم در ادامه گفت: طرح یاریگران زندگی در ۳۳۰ روستای خراسان جنوبی اجرا شده است.

  محمد رضا حسنی مقدم با بیان این که مقام معظم رهبری از اعتیاد به عنوان بزرگترین منکر قرن یاد کرده اند، گفت: حجت بر همه ما در این زمینه تمام شده است و باید همه در مقابله با اعتیاد مشارکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید با توانمندسازی، حمایت از آسیب‌دیدگان و ایجاد اشتغال بهبودیافتگان مواد مخدر اقدامات موثری در این زمینه انجام دهیم.

به گفته وی  با آگاه‌سازی و ایجاد کارگاه‌های حرفه‌آموزی و تامین معیشت بهبودیافتگان اقدامات مناسبی در این زمینه می توان انجام داد.

دبیرهماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی  هر چند در حوزه‌های مختلف چون خیرین مدرسه‌ساز و سلامت در کشور جزو استان های پیشرو است اما در حوزه  آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر و استفاده از ظرفیت خیرین تاکنون توفیقات کمتری داشته‌ایم که امیدواریم با تشکیل مجمع خیرین یاریگران زندگی در این خصوص هم اقدامات لازم انجام شود.

به گفته حسنی‌ مقدم خراسان جنوبی در زمینه مراکز ماده ۱۵ با مشکلاتی مواجه است و مرکز ماده ۱۶ هم با وجود پی گیری های انجام شده، هنوز در استان ایجاد نشده است و معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۵ نگهداری می شوند.

به گفته وی در زمینه پیشگیری از اعتیاد هم اقدامات خوبی  در استان انجام شده و بر اساس تدابیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، خراسان جنوبی رتبه برتر را کسب کرده است.

در ادامه یکی از خیران گفت: آسیب در این زمینه خیلی جدی است زیرا علاوه بر خود معتادان، خانواده های آنها هم درگیر این موضوع می شوند.

سید هاشم اسماعیل زاده با اشاره به اهمیت توانمندسازی معتادان افزود: در سطح کشور باید برای توانمند سازی، حرفه آموزی و ایجاد اشتغال معتادان برنامه مدونی تهیه و اقدامات لازم انجام شود.

یکی دیگر از خیران هم خاطر نشان کرد: با ایجاد امید در جوانان نسبت به آینده می توانیم از خیلی از آسیب های اجتماعی چون اعتیاد پیشگیری کنیم.

سید محمد آذر کار تصریح کرد: باید کاری کنیم که جوانان به جای الگوگیری از فرهنگ غربی، پذیرای الگوهای ارزشمند این دیار باشند.

شایان ذکر است که در این جلسه انتخابات مجمع خیرین یاریگران زندگی خراسان جنوبی برگزار شد و فرشته اسدزاده، محمدرضا مشرقی‌مقدم، سید محمد آذرکار، مهدی باقری، سید مصطفی حسینی، سید هاشم اسماعیل‌زاده و محمدعلی طالبی به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره و محمدحسین خسروی و سید محمد حسینی به عنوان اعضای علی‌البدل و موسی میرزایی به عنوان بازرس اصلی و محمد کشتبان بازرس علی البدل انتخاب شدند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11306

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان