موضع گیری السودانی درباره زمان خروج نظامیان آمریکایی از عراق

نخست وزیر عراق اعلام کرد: ما حملاتی که نیروهای امنیتی ما را هدف قرار می دهد و فراتر از اختیارات ائتلاف بین المللی است را محکوم می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نخست وزیر عراق، محمد شیاع السودانی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز جمعه از تشکیل کمیته دوجانبه با آمریکا در راستای جدول زمانی خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از عراق خبر داد.

محمد شیاع السودانی در سخنانی در مراسم گرامیداشت چهارمین سالروز شهادت فرماندهان پیروزی حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: حمله ای که به شهادت شهید جمال جعفر آل ابراهیم (ابومهدی المهندس) و میهمان عراق، سردار حاج قاسم سلیمانی منجر شد، به مثابه ضربه ای به کلیه قوانین حاکم در روابط میان عراق و آمریکا و جنایتی غیرقابل توجیه بود.

وی افزود: دولت درحال تعیین موعدی برای آغاز به کار کمیته دوجانبه در راستای ترتیبات نهایی مربوط به پایان حضور نیروهای اشغالگر بین المللی در عراق است و درباره هر آنچه در راستای بسط حاکمیت ملی عراق بر اراضی و آسمان خود است، عقب نشینی و اهمالی در کار نخواهد بود.

نخست وزیر عراق در ادامه به تمجید از شهید ابومهدی المهندس پرداخت و گفت: شهید ابومهدی المهندس در راستای دفع شر تروریستهای داعش از عراق میراث مبارزاتی و جهادی خود را به کار بست و تحت سایه فتوای مرجعیت به پا خاست تا نیروهای حشد شعبی را در آن روزهای سخت فرماندهی کند. عراق مردی را از دست داد که تمام دغدغه عمرش این بود که عراق آزاد و مستقل شود.

السودانی گفت: منطقه ما از هفتم اکتبر گذشته اوضاع بحرانی دارد و این به سبب سیاست های تجاوزکارانه و جنایتکاران اشغالگران علیه فلسطینی ها درغزه و اراضی اشغالی است. ما درباره تداوم اقدامات وحشیانه در غزه هشدار دادیم که تبعات خطرناکی برای منطقه و دنیا به همراه دارد و آثار آنرا در بسیاری از کشورهای منطقه شاهد هستیم.

نخست وزیر عراق افزود: عراق یک توافقنامه مشارکت استراتژیک و روابط دیپلماتیک با آمریکا دارد و بدین ترتیب، اصول اصلی روابط بین الملل و آنچه در منشور ملل متحد درباره برابری حاکمیت دولت ها و منع توسل به زور در روابط بین الملل تصریح شده بود، نقض شد.

وی همچنین گفت: حوادث خطرناکی بارها در عراق تکرار شده و آن اقدام ائتلاف بین المللی در هدف قرار دادن مقرهای حشد شعبی است. نیروهای حشد شعبی به طور رسمی وابسته به دولت، تابع آن و جزء لاینفک نیروهای مسلح ما هستند.

السودانی ادامه داد: ما بارها تاکید کرده‌ایم که در صورت تخلف یا تخطی از سوی هر یک از طرف‌های عراقی یا نقض قوانین عراق، دولت عراق تنها نهادی است که حق دارد این تخلفات را پیگیری کند. دولت مرجعی است که قانون را اعمال می کند و همه باید در چارچوب آن عمل کنند و هیچکس نمی تواند حاکمیت عراق را نقض کند.

نخست وزیر عراق عنوان کرد: ما حملاتی که نیروهای امنیتی ما را هدف قرار می دهد و فراتر از اختیارات ائتلاف بین المللی است را محکوم می کنیم. بر موضع ثابت و اصولی خود را در پایان دادن به حضور ائتلاف بین المللی پس از پایان بهانه ها برای این حضور تاکید داریم. از طریق کمیته دوجانبه ای که برای تعیین مقدمات پایان این حضور تشکیل شد، در حال تعیین تاریخ آغاز گفت و گو هستیم؛ این تعهدی است که دولت از آن عقب نشینی نخواهد کرد و از هر آنچه که موجب حاکمیت ملی بر زمین، آسمان و آب عراق است، چشم پوشی نخواهد شد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13945

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان