مروری بر تمام رکوردهای مهم فیلم «فسیل» به بهانه افتتاح باشگاه ۳۰۰ میلیاردی‌ها | یک «فسیل» و این همه رکورد

به نقل فیلم نیوز :

فروش «فسیل» از مرز ۳۰۰ میلیارد تومان عبور کرد و رکورد مهم دیگری برای این فیلم به ثبت رسید. «فسیل» به کارگردانی کریم امینی از زمان شروع اکران تا به حال بارها رکوردهای مختلف را جابه‌جا کرده و آمار و ارقامی جدید در حافظه سینمای ایران به ثبت رسانده است. تا به حال حدود ۷ میلیون نفر برای تماشای این فیلم به سینماها رفته‌اند که با توجه به بازه زمانی اکران ۹ ماهه آن بی‌نظیر است. به بهانه فروش ۳۰۰ میلیاردی این فیلم، نگاهی داریم بر تمام رکوردهایی که توسط آن به ثبت رسیده است.

به گزارش فیلم‌نیوز، «فسیل» به لحاظ میزان مخاطب در جایگاه دوم جدول قرار دارد اما نکته قابل توجه اینجاست که این فیلم در بازه زمانی ۹ ماهه توانسته ۷ میلیون مخاطب جلب کند درحالی که «عقاب‌ها» که رتبه اول جدول پرمخاطب‌ترین‌ فیلم‌های تاریخ سینما را دارد، ۲۱ سال روی پرده بوده‌ و اصلا قابل مقایسه با «فسیل» نیست.

«فسیل» در حال حاضر پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است. رکوردی که به این زودی‌ها جا به جا نخواهد شد | عکس : سمیرا بختیاری

رکورد پرمخاطب‌ترین روز در یک سال | فیلم «فسیل» از همان روز اول نوروز ۱۴۰۲ با استقبال ویژه‌ای روبه‌رو شد و خیلی از سینماها در روز ۱ فروردین برای این فیلم سانس‌های فوق‌العاده در نظر گرفتند. مثلا در پردیس سینمایی کوروش، بیش از ۵ سانس فوق‌العاده برای این فیلم باز شد. این فیلم موفق شد در روز دوم نوروز رکورد بیشترین میزان مخاطب در طول یک سال را برای خودش به ثبت برساند. در روز ۲ فروردین، ۳۶هزار و ۷۰۰ نفر برای تماشای «فسیل» به سینماها رفتند و فروش گیشه این فیلم در آن روز ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود. از روز ۹ فروردین ۱۴۰۱ که فیلم «سگ بند» توانسته بود حدود ۳۸هزار مخاطب را در یک روز جلب کند، در طول سال هیچ روزی این تعداد مخاطب برای تماشای یک فیلم به سینماها نرفته بودند.

رکورد پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران | روز ۴ اردیبهشت‌ ۱۴۰۲، فیلم سینمایی «فسیل» بعد از پنج هفته اکران از فیلم «انفرادی» عبور کرد و به تنهایی، صدرنشین جدول فیلم‌های پرفروش سینمای ایران شد. «انفرادی» با فروشی ۸۰ میلیارد تومانی موفق شد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ شود‌ و «فسیل» با عبور از این میزان فروش با جذب ۱ میلیون و ۷۰۰هزار مخاطب، این جایگاه را به خود اختصاص داد.

افتتاح باشگاه ۱۰۰ میلیاردی‌ها | روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، فیلم «فسیل» با رسیدن به گیشه ۱۰۰ میلیارد تومانی نام خود را به عنوان اولین عضو باشگاه صد میلیاردی‌ها در تاریخ سینمای ایران ثبت کرد. این فیلم با نمایش در ۵۳۵ سالن و در اختیار داشتن ۳۴ هزار و ۷۰۲ سانس، موفق شد بیش از ۲ میلیون و ۱۵۶ هزار مخاطب را جذب سالن‌های سینما کند.

بهرام افشاری با همین فیلم «فسیل» به تنهایی عنوان پرفروش‌ترین بازیگر اکران امسال را از آن خودش کرده است.

رکورد مخاطبان فیلم هزارپا | فیلم «فسیل» در روز ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ بعد از گذشت ۳ ماه از شروع  اکران، توانست رکورد میزان مخاطبان فیلم «هزارپا» را بزند. «هزارپا» در سال ۱۳۹۷ اکران شد و در طول دوره‌ای که روی پرده بود توانست پای ۴ میلیون و ۲۱۹ هزار مخاطب را به سینماها باز کند و ۳۸ میلیارد تومان بفروشد. فیلم «فسیل» درحالی توانست مخاطبان «هزارپا» را رد کند که فروش ۱۸۲ میلیارد و ۵۷۷ میلیون تومانی را به نام خود زده و عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود اختصاص داده بود.

افتتاح باشگاه ۲۰۰ میلیاردی‌ها | فیلم «فسیل» بعداز ظهر روز جمعه نهم تیرماه با فروش ۱میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومانی توانست مجموع فروش خود را از مرز ۲۰۰ میلیارد تومان عبور دهد و رکوردی کم نظیر از خود به جای بگذارد. این فیلم در روز جمعه با جذب ۲۶ هزار و ۶۷۸ مخاطب، ۱میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان فروش کرد تا در مجموع به فروش ۲۰۰ میلیارد تومان دست پیدا کند. در آن زمان مجموع مخاطبان این فیلم به ۴ میلیون و ۵۷۲ میلیون و ۲۴۶ نفر رسید.

فسیل توانست پس از سال‌ها رکورد تعداد مخاطب‌های فیلم «اخراجی‌ها ۲» را جا به جا کند.

رکورد مخاطبان فیلم «اخراجی‌ها۲» | در روز ۲۰ مرداد ۱۴۰۲، فیلم «فسیل» با جذب ۱۳۸ هزار و ۸۵۷ مخاطب، تعداد مخاطبان خود را در مجموع به رقم ۵ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۴۵۴ مخاطب رساند و توانست بعد از گذشت ۱۴ سال، رکورد مخاطبان فیلم «اخراجی‌ها ۲» ساخته مسعود ده نمکی را جا به جا کند و در رتبه چهارم جدول پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران تکیه بزند. فیلم ده نمکی نوروز ۱۳۸۸ روی پرده سینماها رفت و با بلیت ۳ هزار تومانی توانست ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروش کند. در آن سال ۵ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۲۹۷ مخاطب به تماشای «اخراجی ها ۲» نشستند.

رکورد مخاطبان فیلم «بگذار زندگی کنم» | این فیلم در روز ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ موفق شد یک رکورد دیگر به نام خود بزند و به لحاظ تعداد مخاطبان، فیلم «بگذار زندگی کنم» به کارگردانی شاپور قریب را پشت سر بگذارد. «بگذار زندگی کنم» از سال ۱۳۶۵ در جایگاه سومین فیلم پرمخاطب سینمای ایران قرار داشت و «فسیل» با جذب ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب، این رکورد را شکست.

رکورد مخاطبان فیلم «کانی‌مانگا» | کانی‌مانگا» به کارگردانی سیف‌الله داد، در سال ۱۳۶۷ روی پرده رفت و رکورد طولانی‌ترین اکران را در تاریخ سینمای ایران با پانزده سال نمایش زد. این فیلم در سال اول اکران ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب داشت و در مدت پانزده سال، تعداد مخاطبان آن به ۵ میلیون و ۹۷۴ هزار نفر رسید. در روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۲، با رسیدن مخاطبان فیلم «فسیل» به ۶ میلیون ۲ هزار نفر، این فیلم «کانی مانگا» را رد کرده و در جایگاه دوم پرمخاطب‌ترین فیلم‌ سینمای ایران نشست. فروش این فیلم در زمان رکوردزنی، ۲۶۰ میلیارد تومان بود.

افتتاح باشگاه ۳۰۰ میلیاردی‌ها | سه‌شنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۲، فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی با عبور از مرز ۳۰۰ میلیارد تومان، به طور رسمی باشگاه ۳۰۰ میلیاردتومانی‌ها را افتتاح کرد. حاضر ۶ میلیون و ۹۷۶ هزار نفر برای تماشای آن به سینماها رفته‌اند که فاصله چندانی با ۷ میلیون نفری شدن ندارد.

فسیل فقط یک رکورد را جا به جا نکرده و آن رکورد مخاطبان فیلم «عقاب‌ها» ست.

رکورد میزان مخاطب در سال اول اکران | درحال حاضر «فسیل» به کارگردانی کریم امینی با حدود ۷ میلیون مخاطب، عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم سینمای ایران در سال اول اکران را به خود اختصاص داده است. «عقاب‌ها»، رقیب جدی این فیلم، در سال اول اکران ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار مخاطب داشت و سال به سال به تعداد مخاطبانش اضافه شد. از این رو تا به حال هیچ فیلمی نتوانسته است با ۹ ماه فروش، به میزان مخاطبان فیلم «فسیل» دست پیدا کند.

در انتظار رکورد عقاب‌ها | تنها رکوردی که هنوز توسط «فسیل» شکسته نشده، رکورد تعداد مخاطبان کلی فیلم «عقاب‌ها» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان است. «عقاب‌ها» با جذب ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب در مدت ۲۱ سال اکران، با سرسختی در بالاترین خانه جدول تعداد مخاطبان سینمای ایران نشسته و «فسیل» برای عبور از این رکورد باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب دیگر داشته باشد. درحال حاضر ۹ ماه از اکران این فیلم می‌گذرد و تعداد مخاطبان نسبی آن در هر هفته به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده است. به همین دلیل هم بعید است چنین رکوردی را شاهد باشیم اما قرار گرفتن «فسیل» در جایگاه دوم تعداد مخاطبان آنهم با رکورد ۳۰۰ میلیارد تومانی، اتفاق مهمی برای سینمای ایران محسوب می‌شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12937

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان