قیمت مسکن، مشاوران املاک را مجبور به مدارار کرد / پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

بازار مسکن یکی از بزرگترین بازارهای جهان است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. عواملی مانند نرخ بهره، تورم، درآمد مردم، تغییرات جمعیتی، تغییرات قوانین و مقررات، تغییرات در بازار سرمایه و سیاست‌های دولتی می‌توانند بر بازار مسکن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، افزایش نرخ بهره می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای خرید مسکن شود، در حالی که کاهش نرخ بهره می‌تواند باعث افزایش تقاضا و قیمت مسکن شود. همچنین، تورم می‌تواند باعث افزایش قیمت مسکن شود و درآمد مردم نیز می‌تواند بر توانایی آن‌ها در خرید مسکن تأثیر بگذارد. در نهایت، تغییرات در قوانین و مقررات می‌تواند باعث تغییرات در بازار مسکن شود، به عنوان مثال، تغییرات در مالیات مسکن می‌تواند باعث کاهش یا افزایش تقاضا و قیمت مسکن شود.

وضعیت این روزهای بازار مسکن به گونه‌ای شده است که هر اقتصاددان و فعال بخش مسکن را نگران از روزها و ماه‌های آینده کرده است. از یک سو قیمت مسکن در رشد قابل توجهی توانایی متقاضیان خرید مسکن را کاهش داده است و از سوی دیگر رشد نهاده‌های تولید مسکن قیمت تمام شده را روز به روز افزایش داده است.

رکود حاکم بر بازار مسکن اگر چه می‌تواند این روزها فرصت خوبی برای خرید مسکن از سوی متقاضیان مصرفی باشد اما نبود تسهیلات کافی و مناسب از سوی سیستم بانکی و حتی برخی صندوق‌های مسکن باعث شده تا روز به روز شکاف تقاضا از خرید بیشتر و بیشتر شود.

داوود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که قیمت مسکن به قدری افزایش داشته است که از توان و قدرت خرید اغلب متقاضیان خارج شده و رفتاری که در بخش مسکن مشاهده می‌شود رفتار طبیعی نیست.

او می‌گوید: زمین و نهاده‌های ساختمانی دو مولفه تشکیل قیمت مسکن هستند اما سوال این است که اگر چه مسکن در رکود و ثبات قیمت خود قرار دارد اما اگر یک بررسی اجمالی صورت بگیرد متوجه خواهیم شد که قیمت نهاده‌های ساختمانی روند صعودی داشته‌اند.

بیگی نژاد گفت: با توجه به اینکه ما در ماه‌های انتهایی سال قرار گرفتیم و بر اساس عادتی که اقتصاد خانواده از سال‌های گذشته داشته است ماه‌های پایانی سال خانواده‌ها برای نیاز مصرفی، افزایش متراژ و سرمایه‌گذاری مراجعه می‌کنند بنابراین بیشتر سال‌ها در ماه‌های انتهایی سال رشد تعداد قراردادها را نسبت به مابقی ماه‌های سال داریم و تعداد قراردادها بیشتر می‌شود. این احتمال را می‌دهیم که این اتفاق امسال هم رقم بخورد و تعداد قراردادی متناسب با نیازی که وجود دارد انجام شود. اما به هر حال از این نکته نمی‌توانیم صرف نظر داشته باشیم که قیمت مسکن درحال‌حاضر با توانایی افراد جامعه خیلی تطبیق ندارد. چه بسا که نتوانند نیازهای خود را با رقمی که الان وجود دارد نمی‌توانند به خواسته خود جامه عمل بپوشانند و نزدیک شوند.

وی افزود: به عقیده بسیاری از اقتصاددانان و افرادی که در حوزه مسکن تخصص دارند رفتاری که در بخش مسکن مشاهده می‌شود رفتار عجیبی و طبیعی نیست و اینکه چرا الان بازار مسکن این مقدار دچار رکود طولانی شده است. این را می‌توانیم دلیلی بدانیم برای اینکه توانایی افراد جامعه، نسبت به تورم و افزایش قیمت مسکن کاهش پیدا کرده است و قیمت مسکن به نحوی شده و جهتی را گرفته است که از توانایی افراد خانواده به دور است.

قیمت مسکن این روزها و در ماه‌های اخیر افزایش نداشته است و حتی در چند منطقه شهرداری تهران شاهد کاهش قیمت بوده‌ایم

آیا مسکن به اندازه تورم رشد قیمت داشته است؟

اینکه مسکن به اندازه تورم رشد کرده است یا خیر باید این مطلب را اینطور بازگو کرد که قیمت مسکن این روزها و در ماههای اخیر افزایش نداشته است و حتی در چند منطقه شهرداری تهران شاهد کاهش قیمت بوده‌ایم.

اگر قیمت نهاده‌های ساختمانی را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قیمت نهاده‌های ساختمانی نسبت به ماه‌های قبل یک مقدار متفاوت تر است. اما برای مشاوران املاک‌ها تورم چیزی است که در قیمت آگهی سایت دیوار مشخص می‌کند

قیمت نهاده‌های ساختمانی افزایش قیمت داشته‌اند. سوال این است آیا آنها نیز در رکود قیمتی قرار دارند؟ و یا در ثبات قیمتی به سر می‌برند؟ اما مطمئنا اینگونه نیست. اگر قیمت نهاده‌های ساختمانی را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قیمت نهاده‌های ساختمانی نسبت به ماه‌های قبل یک مقدار متفاوت تر است. اما برای مشاوران املاک‌ها تورم چیزی است که در قیمت آگهی سایت دیوار مشخص می‌کند که از ابتدای سال تاکنون سه بار افزایش پیدا کرده است و متاسفانه رکود بازار مسکن، افزایش قیمت‌ها و هزینه هایی که درحال‌حاضر به دوش همکاران هست با این درآمدهایی که دارند متفاوت شده و تناسبی ندارد.

باید منتظر بمانیم که اتفاقاتی که رخ داده و بودجه ریزی‌ها و مصوباتی که دولت داشته است چه خواهد بود. اینها تماما بر قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت

قیمت مسکن تا پایان امسال چگونه خواهد بود؟

قیمت مسکن تابع دو مولفه قیمت زمین و نهاده‌های ساختمانی است. اما قیمت‌سازی و قیمت مسکن صرفا توسط این دو مولفه اتفاق نمی‌افتد. سایر بخش‌های اقتصادی و سایر بازارها نیز در بخش مسکن و قیمت آن نقش دارند. ما باید منتظر بمانیم که اتفاقاتی که رخ داده و بودجه ریزی‌ها و مصوباتی که دولت داشته است چه خواهد بود. اینها تماما بر قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت و نشان خواهد مسکن چه مسیری را طی خواهد کرد.

شغل مشاوران املاک شغل کاملا مستقیم و در راستای مراودات و تعاملات ملکی مردم جهت گیری می‌شود. اما اگر از ابتدای سال به این نکته توجه شود خواهید دید که تعداد قراردادهایی که ثبت شده است با تعداد مشاوران املاک تطبیق ندارد

مشاوران املاک در قیمت‌سازی و رشد قیمت مسکن نقش دارند؟

مشاوران املاک جزو حلقه ها، بازار مسکن و اقتصاد مسکن هستند و شغل مشاوران املاک شغل کاملا مستقیم و در راستای مراودات و تعاملات ملکی مردم جهت گیری می‌شود. اما اگر از ابتدای سال به این نکته توجه شود خواهید دید که تعداد قراردادهایی که ثبت شده است با تعداد مشاوران املاک تطبیق ندارد. درحال‌حاضر که ۹ ماه از سال می‌گذرد برخی املاکی‌ها در سطح شهر تهران حتی یک مورد معامله و یک قرارداد هم نتوانستند ثبت کنند. سنگینی قیمت مسکن به قدری شده است که بعضا همکاران مشاور املاک یک مقدار در خصوص دستمزد خود نیز ملاطفت به خرج می‌دهند تا قرارداد به سرانجام برسد. اما اینکه به یکباره افزایش قیمت مسکن را صرفا نتیجه فعالیت املاکی‌ها بدانیم و اعلام کنیم که افزایش قیمت مسکن به دلیل فعالیت مشاوران املاک است درست نیست. چرا که اگر یک مقدار موشکافانه تر بررسی کنیم این موضوع دور از تصور است چرا که میزان خدمات و تاثیری که املاکی‌ها در بازار مسکن دارند به این مقدار افزایش قیمت مسکن را نمی‌تواند شامل شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10434

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان