عجایب هفتگانه جهان کجاست؟ معرفی عجایب هفتگانه جدید دنیا

از عجایب هفتگانه جدید دنیا چه می‌دانید؟

عجایب هفتگانه جهان عبارتی آشنا برای همه‌ست؛ اما می‌دانید منظور از آن چیست و اصلاً کدام بناها در دنیا عجایب هفتگانه به حساب می‌آیند؟ منظور از این هفت عجایب جهان، شاخص‌ترین بناهای باستانی در دنیاست که طبق توافقی تعیین شده‌اند. تا سال ۲۰۰۷، فهرستی از عجایب هفتگانه وجود داشت که از بین آن‌ها، بیشتر بناها تخریب شده بودند و فقط یکی از آثار هنوز پابرجا بود و گردشگران می‌توانستند از آن بازدید کنند. به همین علت، لیست تازه‌ای از عجایب هفتگانه دنیا تدوین شد که امکان بازدید داشته باشند. طبق نظرسنجی که میلیون‌ها نفر در آن شرکت کردند و رأی دادند، فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان مشخص شد. ما در این مطلب از مجله لست‌سکند به سراغ معرفی و مرور تاریخچه عجایب هفتگانه جدید دنیا رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

عجایب هفتگانه جدید جهان کدام‌اند؟

فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان عبارت است از چیچن ایتزا، مجسمه حضرت مسیح، کولوسئوم، دیوار چین، ماچو پیچو، شهر باستانی پترا و تاج محل. در ادامه، تاریخچه، معماری و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها را به شکل مفصل بررسی می‌کنیم تا بیشتر به عجیب بودن این بناهای شاخص در دنیا پی ببریم.

چیچن ایتزا (Chichen itza)

چیچن ایتزا یادگاری از تمدن باستانی مایاهاست که در کشور مکزیک، شهر مریدا واقع شده است و قدمتش به قرن ۶ بعد‌از میلاد مسیح بازمی‌گردد. چیچن ایتزا، یعنی کنار دهانه چاه ایتزا و ایتزا هم معنای جادویی دارد. چیچن ایتزا سایتی تاریخی محسوب می‌شود که شامل بخش‌های دیدنی مختلفی است؛ بخش‌هایی مثل معبد جنگجویان، زمین بزرگ بازی و رصدخانه.

از مشهورترین سازه‌های این شهر باستانی، ال کاستیو است. ال کاستیو را یکی از قدیمی‌ترین معابد جهان می‌دانند؛ معبدی هرمی شکل با پلکان‌های سنگی. این معبد، چهار ضلع دارد و در هر ضلعش ۹۱ پله قرار گرفته که با طی کردن آن‌ها، به معبد سر هرم می‌رسید. البته گفتنی است که در تمام دیدنی‌های سایت تاریخی چیچن ایتزا، نکات شگفت‌انگیز بسیاری هست که هنوز هم محل بحث باستان‌شناسان است.

 • کشور چیچن ایتزا: مکزیک
 • قدمت چیچن ایتزا: ۱۵۰۰ سال
 • قیمت بلیط چیچن ایتزا: ۶۱۴ پزو
 • ساعت بازدید از چیچن ایتزا: ۸ صبح تا ۵ عصر

موقعیت دقیق چیچن ایتزا روی نقشه

lastsecondچیچن ایتزا ۲.jpg
 نمایی از معبد ال کاستیو در سایت باستانی چیچن ایتزا
lastsecondچیچن ایتزا.jpg
چیچن ایتزا، یکی از هفت عجایب جهان

مجسمه حضرت مسیح (Christ the redeemer)

یکی از عجایب هفتگانه دنیا، تندیسی از حضرت مسیح در کشور برزیل و شهر ریودوژانیرو است. این تندیس، پنجمین مجسمه عظیم جهان و بزرگ‌ترین مجسمه به سبک آرت دکو در دنیاست. مجسمه مسیح توسط مجسمه‌ساز فرانسوی‌لهستانی به اسم، پل لندوفسکی، طراحی و ساخته شده است و بزرگ‌ترین تندیس مذهبی دنیا محسوب می‌شود.

جنس این مجسمه از بتن است و ارتفاعی ۳۹ متری و وزنی ۶۲۵ تنی دارد. ساخت این تندیس غول‌پیکر ۹ سال طول کشید و در سال ۱۹۳۱ هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ هزار دلار صرف ساختش شد که البته گفتنی است هزینه‌های ساخت این تندیس، توسط جامعه کاتولیک‌های برزیل تأمین شده است.

این تندیس، در ارتفاع ۷۰۰ متری روی قله کوه کوکووادو قرار گرفته و وقتی از دور به آن نگاه کنید، حضرت مسیح را می‌بینید که با دستانی باز، آماده به آغوش کشیدن جهانیان است. این تندیس زیبا و خیره‌کننده که به نماد شهر ریودوژانیرو تبدیل شده است، در سال ۲۰۰۷ طبق نظرسنجی‌ها به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شد.

 • کشور مجسمه حضرت مسیح: برزیل
 • قدمت مجسمه حضرت مسیح: ۱۰۱ سال
 • قیمت بلیط مجسمه حضرت مسیح: ۱۰۵ رئال برزیل
 • ساعت بازدید از مجسمه حضرت مسیح: ۸ صبح تا ۷ عصر

موقعیت دقیق مجسمه حضرت مسیح روی نقشه

lastsecondمسیح.jpg
تصویری از مجسمه حضرت مسیح در ریودوژانیرو برزیل
lastsecondمسیححح.jpg
مجسمه حضرت مسیح، یکی از هفت عجایب جهان

کولوسئوم (Kolosseum)

کولوسئوم، یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان است که در کشور ایتالیا و شهر رم واقع شده است. این بنا که از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا به شمار می‌رود، آمفی‌تئاتری با ظرفیت تقریبی ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر است که از ساختش بیش از ۲ هزار سال می‌گذرد. ساختمان کولوسئوم با مساحت ۲۴ هزار متر، پلانی بیضی شکل دارد. این ساختمان، شامل چهار طبقه با ارتفاع ۵۰ متر است؛ اما باید گفت، چیزی که کولوسئوم را به یکی از هفت عجایب جهان تبدیل کرده، صرفاً بنا و معماری ویژه‌اش نیست. این ساختمان، تاریخ خون‌بار و مخوفی را پشت سرش دارد.

کولوسئوم که حالا تبدیل به یکی از جاهای دیدنی رم شده است، در دوره رم باستان، تماشاخانه‌ای برای برگزاری و اجرای مرگ‌بارترین نمایش‌ها بوده است. نمایش نبردهای خونین گلادیاتورها، نبرد انسان با حیوانات وحشی و البته اعدام. در قسمت زیرین این بنا، سردابی ساخته بودند که هشتاد ورودی داشت و گلادیاتور‌ها و حیوانات از آن ورودی‌ها وارد صحنه نمایش می‌شدند. درست از همین قسمت سرداب، راه‌های مخفی به ساختمان‌های اطراف طراحی شده بود که خاندان سلطنتی و اشراف، به‌شکل مخفی از آن مسیرها وارد آمفی‌تئاتر می‌شدند. ترتیب نشستن افراد برای تماشای نمایش‌ها هم کاملاً بر‌اساس طبقه اجتماعی و ثروت افراد بوده است؛ اشراف، شاهزادگان و سناتورها در نزدیک‌ترین فاصله از محل نمایش‌ می‌نشستند و فقرا، برده‌ها و زنان در دورترین قسمت. از معدود اتفاقات شاد و بدون خون‌ریزی که در این بنا برگزار می‌شده است، می‌توان به جشن‌های پیروزی امپراتوری روم اشاره کرد. مسافرانی که با تور ایتالیا سفر می‌کنند، معمولاً از این جاذبه معروف ایتالیا بازدید می‌کنند.

 • کشور کولوسئوم: ایتالیا
 • قدمت بنای کولوسئوم: ۱۹۵۱ سال
 • قیمت بلیط کولوسئوم: ۱۸ یورو
 • ساعت بازدید از کولوسئوم: ۹ صبح تا ۶:۳۰ عصر

موقعیت دقیق کولوسئوم روی نقشه

lastsecondکولوسئ.jpg
ترتیب طبقات آمفی‌تئاتر کولوسئوم
lastsecondکولوس.jpg
نمایی از کولوسئوم، یکی از هفت عجایب جهان

دیوار چین (China wall)

وقتی صحبت از دیدنی‌های چین در میان باشد، دیوار چین یکی از اولین جاذبه‌هایی است که به ذهن خطور می‌کند. دیوار چین یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان است و با طول تقریبی ۲۱ کیلومتر، طولانی‌ترین سازه جهان محسوب می‌شود که از غرب به شرق امتداد دارد و از ۱۱ استان عبور می‌کند. نکته جالب اینجاست که دیوار چین با این قصد ساخته شد که از ورود دیگران به کشور جلوگیری کند، اما امروز به یکی از دلایل جذب مسافر و گردشگر برای کشور چین تبدیل شده است.

عمر اولین خشت‌های این دیوار به بیش از ۲ هزار سال پیش برمی‌گردد؛ اما این سازه طی سالیان و قرن‌ها، کم‌کم تکمیل شده است. دیوار چین، در واقع دیواری دفاعی برای جلوگیری از یورش اقوام و ملت‌های دیگر به خاک این کشور بود که بنا شدنش در دل کوه‌های صعب‌العبور، باعث نفوذناپذیری شده بود. این دیوار که امروز جزو فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان قرار گرفته است، نمادی از درایت و هوش مردمان چین است و چینی‌ها با غرور و افتخار زیادی از آن یاد می‌کنند. برای گردشگران هم اینجا یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی چین به حساب می‌آید.

 • کشور دیوار چین: چین
 • قدمت دیوار چین: ۲۳۰۰ سال
 • قیمت بلیط دیوار چین: ۴۰ یوان
 • ساعت بازدید از دیوار چین: ۹ صبح تا ۴:۳۰ عصر

موقعیت دقیق دیوار چین روی نقشه

lastsecondدیوار.jpg
تصویری از دیوار چین
lastsecondدیوار چین.jpg
دیوار چین، یکی از هفت عجایب جهان

ماچو پیچو (Machu picchu)

ماچو پیچو شهری اسرار‌آمیز در کشور پرو است که در سال ۲۰۰۷ به فهرست عجایب هفتگانه دنیا اضافه شد. ماچو پیچو در لغت به معنای «کوه قدیمی» است و علت نام‌گذاری این شهر هم موقعیت قرارگیری‌اش در ارتفاع ۲۴۰۰ متری در دل کوه‌های آند است.

این شهر، یادگاری از دوران سلطنت اینکاهاست و حدود ۶۰۰ سال پیش ساخته شده است. ماچو پیچو را شهری راز‌آلود و اسرار‌آمیز می‌دانند، چراکه این شهر به‌دلیل موقعیت قرارگیری ویژه‌اش، قرن‌‌‌ها از گزند‌ حوادث محفوظ مانده و تا سال ۱۹۱۱ ناشناخته باقی مانده بود. تا اینکه باستان‌شناسی آمریکایی در سال ۱۹۱۱ با کمک و راهنمایی مردم محلی، این شهر باستانی را کشف کرد.

معماری ماچو پیچو بسیار شگفت‌انگیز است؛ شهری با دیواره‌ها و پلکان‌های سنگی در دل طبیعت بکر و کم‌نظیر. این شهر باستانی، از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که هرکدام کاربری متفاوتی داشته‌اند؛ منطقه مسکونی، زراعتی، سلطنتی و مذهبی. امکانات، طراحی و جزئیات این شهر،‌ همگی نشان از نبوغ و هوش سرشار سازندگانش دارد. از معماری و فضای جذاب این شهر که بگذریم، آب‌و‌هوا و طبیعت این منطقه هم در نوع خود کم‌نظیر است و بازدیدکنندگان، می‌توانند مناظر نفس‌گیری را از ارتفاع این شهر تماشا کنند.

 • کشور ماچو پیچو: پرو
 • قدمت ماچو پیچو: حدود ۱۵۰۰ سال
 • قیمت بلیط ماچو پیچو: ۶۲ دلار
 • ساعت بازدید از ماچو پیچو: ۶ صبح تا ۵:۳۰ عصر

موقعیت دقیق ماچو پیچو روی نقشه

lastsecondماچو.jpg
تصویری از ماچو پیچو، یکی از هفت عجایب جهان
lastsecondپیچو.jpg
نمایی از ماچو پیچو

شهر باستانی پترا (Petra)

شهر باستانی پترا، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های کشور اردن است که در سال ۲۰۰۷ به فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان اضافه شد. پترا در جنوب اردن واقع شده و قدمتش را حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تخمین می‌زنند. واژه پترا در زبان یونانی به معنای صخره و سنگ است و موقعیت قرار‌گیری این شهر در دل کوه‌ها و صخره‌ها باعث شده تا این نام را برایش انتخاب کنند.

این شهر باستانی، تاریخ پر فراز‌و‌نشیبی را پشت سرش دارد؛ از دوران شکوه و اوجش در دوره پادشاهی نبطی‌ها تا حمله رومی‌ها. چیزی که پترا را به یکی از عجایب هفتگانه دنیا تبدیل کرده است، معماری کم‌نظیر و زیبایی این شهر باستانی است. بناهای صخره‌ای این شهر که در دل کوه‌های سرخ‌رنگ کنده‌کاری شده‌اند، آن‌چنان زیبا، چشم‌نواز و باابهت هستند که هر مسافری را مبهوت خود می‌کنند. شکوه معماری این شهر، حتی باعث شده تا این گمان مطرح شود که پترا، توسط اجنه و فرازمینی‌ها ساخته شده است. صومعه، خزانه‌داری،‌ کلیسا، آمفی‌تئاتر و عبادتگاه‌های باشکوه، بخشی از ابنیه تاریخی این شهر باستانی هستند.

 • کشور پترا: اردن
 • قدمت پترا: ۲۳۰۰ سال
 • قیمت بلیط پترا: ۵۰ دینار اردن
 • ساعت بازدید از پترا: ۶ صبح تا ۶ عصر

موقعیت دقیق پترا روی نقشه

lastsecondپترا.jpg
نمایی از شهر باستانی پترا، یکی از هفت عجایب جهان
lastsecondپترااا.jpg
یکی از ابنیه تاریخی شهر باستانی پترا

تاج محل هند (Taj mahal)

تاج محل، یکی از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی هند است که هر مسافری با دیدن شکوه و زیبایی‌اش مبهوت می‌شود. این بنا در نزدیکی شهر آگرا و ۲۰۰ کیلومتری شهر دهلی قرار گرفته و در سال ۲۰۰۷ به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا انتخاب شده است.

این بنای زیبا، یادگاری است از قصه عشقی پر‌سوز‌و‌گداز؛ عشق پادشاه امپراتوری گورکانی، جهان‌گیر شاه به همسر ایرانی‌اش ارجمند بانو بیگم. در واقع، این بنا بعد‌از مرگ نابه‌هنگام ارجمند بانو برای یادبود و گرامیداشتش به دستور پادشاه ساخته می‌شود و به نمادی از عشق و وفاداری تبدیل می‌شود.

معماری تاج محل، ترکیبی است از معماری ایرانی، اسلامی و گورکانی و نقش ایرانیان هم در ساخت و طراحی این بنای عظیم و باشکوه بسیار پررنگ است. نوآوری‌ها و ابداعات زیادی در طراحی این بنا به‌کاررفته، مثل استفاده از مرمر سفید، حفظ تقارن و ترفندهای خطای دید. علاوه‌بر زیبایی بنا و داستان عاشقانه پشت آن، افسانه‌ها و روایت‌های زیادی هم درباره تاج محل نقل می‌شود که هیجان بازدیدش را دوچندان کرده است؛ افسانه‌هایی مثل سربه‌نیست کردن معماران کاخ، اتاق‌های مخفی و مخوف و گورهای خالی که در مورد صحت آن‌ها نمی‌توان با قطعیت نظر داد. به‌هر‌حال، تاج محل با تمام این حواشی یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیاست که محبوبیت زیادی در بین گردشگران دارد و مهمترین جایی است که مسافران تور هند، از آن بازدید می‌کنند. اگر قصد دیدن این بنای بی‌نظیر را دارید، راهنمای زیر را از دست ندهید!

 • کشور تاج محل: هند
 • قدمت تاج محل: قرن ۱۵
 • قیمت بلیط تاج محل: ۵۰ روپیه
 • ساعت بازدید از تاج محل: ۶ صبح تا ۷ عصر

راهنمای کامل سفر به هند

موقعیت دقیق تاج محل روی نقشه

lastsecondتاجج.jpg
تاج محل یکی از عجایب هفتگانه دنیا
lastsecondتاج.jpg
تاج محل، یکی از زیباترین عجایب هفتگانه دنیا

سخن آخر

در این مطلب، مروری داشتیم به هفت عجایب جهان که هرکدام از آن‌ها هم ماجرا و تاریخی طولانی را پشت‌سر گذاشته‌اند. اگر شما طی سفرهایی که به نقاط مختلف جهان داشته‌اید به یک یا چند تا از این عجایب هفتگانه سر زده‌اید، خوش‌حال می‌شویم که تجربیات سفر و بازدیدتان را با ما و دیگر خوانندگان لست‌سکند به اشتراک بگذارید. کدام‌یک از این عجایب هفتگانه را بیشتر از همه دوست دارید از نزدیک ببینید؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12088

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان