طراحی الگوی حکمرانی برای شکل گیری تعامل بین حوزه و دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت طراحی الگوی حکمرانی برای شکل گیری تعامل بین حوزه و دانشگاه تاکید کرد.

به نقل از دانشگاه صنعتی امیر کبیر، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر که به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه و با حضور علیرضا رهایی رئیس دانشگاه و حجت الاسلام روح اله رجبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد، بر ضرورت تعامل این دو نهاد برای حل مشکلات کشور تاکید کرد و گفت: به طور مثال چند سال پیش دانشجوی دکتری در دانشگاه تربیت مدرس داشتم که قصد داشت رشته پرستاری را از منظر قرآن بررسی کند که البته ما اسم طرح را “پرستاری حکیمانه” گذاشتیم.در پرستاری نظریات مختلف وجود دارد که بنده هم ساعت ها به این نظریه ها گوش کردم تا بر اساس فهمی که کسب می کنم داوری داشته باشم. این دانشجو قصد داشت من استاد راهنمای وی باشم من با شرطی آن را پذیرفتم در نهایت این دانشجو کارشناسی ارشد رشته علم و حدیث را از دانشگاه علوم و حدیث دریافت کرد و چندین مقاله آی اس آی نیز نوشت و توانست به نظریه “پرستاری حکیمانه” برسد.

وی در خصوص آخرین وضعیت اسلامی شدن علوم انسانی نیز اظهار کرد: در این زمینه کارهای زیادی انجام شده است که بسیاری در جریان آن نیستند. در باب اقتصاد اسلامی نیز بیش از ۵۰ استاد تمام یا دانشیاری که مدرس اقتصاد دانشگاهی هستند و در حد اجتهاد حوزه نیز تحصیل کردند؛ طول می کشد ما اقتصاد کاملا اسلامی داشته باشیم اگر چه ما نظریه های اسلامی در این زمینه داریم. ده ها و صدها کتاب و هزاران مقاله در این زمینه نوشته شده است. ضمن اینکه انجمن های علمی حوزه مجموعه مقالات و کتاب های حوزه اسلامی شدن علوم انسانی را جمع آوری کرده و به ۳۰ جلد کتاب تبدیل شده است.

حجت الاسلام خسروپناه خاطر نشان کرد: اینکه چرا از کارهایی که در حوزه اسلامی شدن علوم انسانی صورت گرفته استفاده نمی شود باید گفت مگر بانکداری ما غربی است ما میخواهیم بانکداری غربی داشته باشیم کجای دنیا ۲۴ یا ۲۵ درصد به سرمایه سود می دهند. مشکل جدی که داریم و اگر این مشکل رفع نشود نمی توانیم اوضاع را درست کنیم این است که ما باور نداریم اداره کشور با علم ممکن است. ما باور نداریم اگر بانک را اصلاح کنیم باید نظریه پشت آن باشد هر تصمیم کشور باید پیوست علمی آن را داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نمی شود بدون نظریه نقشه راه نوشت، باور نداریم با نظریه های علمی می توان مشکلات را حل کرد متاسفانه اغلب این دیدگاه را می پذیرند اما در اجرا به آن عمل نمی کنند. در حالی که بسیاری از آنها خودشان استاد هستند. یکی از کارهایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دادم این است هر سیاست یا مصوبه‌ای که بخواهد تصویب شود باید پشتوانه یا پیوست علمی داشته باشد و محکم در این زمینه ایستاده ام.

وی یادآور شد: محققان ما در علوم انسانی جهاد خود را انجام دادند مشکل ما با مدیران و سیاستگذاران این حوزه است که این عقبه دانشی را بکار نمی برند فرقی نمی کند مدیران حوزوی یا دانشگاهی باشند. این استاد دانشگاه به تعریف علم دینی از دیدگاه شهید مطهری پرداخت و گفت: علم دینی علمی است که برای جامعه دینی مفید باشد. آیت الله جوادی آملی نیز می فرماید علوم تجربی تفسیر کتاب تکوین است حوزویان تفسیر کتاب تشریح می کنند و دانشگاهیان نیز تفسیر کتاب تکوین می کنند لذا هر دو دینی هستند.

وی در خصوص حکمرانی علم از طریق فناوری نیز افزود: من تاکید کردم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به قرارگاه تبدیل شود. ما برای اینکه این قرارگاه شکل بگیرد چهار ستاد اعم از ستاد علم و فناوری، ستاد فرهنگی اجتماعی، ستاد تعلیم و تربیت و ستاد خانواده و زنان تشکیل دادیم و در ذیل این ستادها میز را تعریف کردیم. مثلا میز علوم مهندسی داریم استادانی که حرفی برای گفتن دارند می توانند در آن میز تصمیم بگیرند. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: ما برای هر استانی هیات اندیشه‌ورز علم و فناوری راه اندازی کردیم و دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌تواند این هیات را راه اندازی کند نامه میزنیم آن را به میز شورا وصل می کنیم. در واقع ما نخبگان را به طور گسترده در حکم رانی کشور مشارکت دادیم.

حجت الاسلام خسروپناه بر ضرورت حکمرانی پژوهش در کشور اشاره کرد و گفت: برای اینکه پژوهش ما خروجی داشته باشد باید الزامات و فرایندهای مشخصی داشته باشد. من ۱۷ ساعت در روز کار می کنم اما روزی ۵ ساعت در راستای تصمیمی که قرار است بگیرم، مطالعه می کنم مثلا در خصوص موضوع حکمرانی از ۴۰۰ کتاب که عمدتا آمریکایی هستند ۲۰۰ تالیف استخراج کردیم و بررسی می کنم به تالیف جامعی برسیم تا مشخص شود تعریف ما از حکمرانی چه باید باشد و در نهایت الگوی مشخصی را ارائه بدهیم.

وی با بیان اینکه من حوزوی را ندیدم بگوید به دانشگاهی نیاز دارم اما همواره دانشگاهیان این احساس نیاز را داشتند، افزود: سند امنیت غذایی را نخبگان حوزه و دانشگاه با هم نوشته اند. یا نقشه جامع علمی هم همینطور. ما باید طبق الگوی حکمرانی، نخبگان را در سطح کشور به کار بگیریم و معتقد به عقل جمعی باشیم. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: تعامل حوزویان و دانشگاهیان در مسایل دانشگاهی الگوی حکمرانی می خواهد. در تهران هنوز این تعامل برقرار نشده است و این یک چالش و معضل است باید راهکار ارائه بدهیم. وی ضمن اشاره به ضرورت حکمرانی مهندسی و آموزشی یادآور شد: مصوبه کنکور را من اجرایی کردم معتقدم تا زمانی که زمینه اجرای مصوبه‌ای فراهم نباشد آن را تصویب نکنم. همچنان که بعد از اجرای مصوبه کنکور مجلس مصوبه دیگر داد که خوشبختانه شورای نگهبان آن را رد کرد. حجت الاسلام خسروپناه بر وحدت حوزه و مدرسه نیز تاکید کرد و گفت: ما در این زمینه خیلی توجهی نداشتیم که البته در حال حاضر طرح هایی تدوین شده امیدواریم این وحدت شکل بگیرد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=9909

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان