شکست سیاست‌های غرب برای منزوی کردن ایران

بیرجند_ سخنگوی وزارت امور خارجه از شکست سیاست های غرب برای منزوی کردن ایران در عرصه بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر کنعانی امروز یکشنبه در شورای اداری استان گفت: مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با وزیر و سفرای خارج از کشور نکات مهمی را در باره وزارت امور خارجه و اداره کشور بیان و تاکید کردند که در گذشته به طور معمول از عامل سیاست خارجی در حوزه‌های مختلف عفلت شده است.

وی با اشاره به سند چشم انداز توسعه که توسط دستگاه خارجه در حال اجرا است، افزود: سیاست خارجه بر اساس فرمایشات رهبری بر مبنای حکمت، عزت و مصلحت است.

به گفته وی رهبری از عزت به معنای نفع دیپلماسی التماسی یاد کرده اند و خواستار آن شده اند که همه مذاکرات باید عزتمندانه و بر پایه اصول انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری حکمت را به معنای رفتار و گفتار خردمندانه دانسته اند و از مصلحت هم به معنای داشتن انعطاف برای دور زدن موانع سخت و صخره‌ها برای ادامه مسیر یاد کرده اند.

وی با اشاره به بیان الزامات ششگانه توسط رهبری به عنوان وظایف وزارت امور خارجه تصریح کرد: تنها کشوری هستیم که بر مبنای اصول دینی، انسانی و حقوقی از ملت فلسطین دفاع می‌کنیم.

به گفته وی شعار دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی، توسعه روابط متوازن و متعادل با دنیا و نگاه به حوزه شرق و تقویت روابط با همسایگان است.

کنعانی با بیان این که در سال‌های گذشته هر دولتی براساس سیاست‌های که داشته است، اقداماتی برای برقراری روابط با کشورهای همسایه انجام داده است، گفت: در این دولت روابط با همسایگاه در اولویت قرار دارد و برجام تنها یکی از مباحث سیاست خارجی است و دولت تلاش کرده است از دیپلماسی التماسی خارج شود و براساس عزت و مصلحت ملی با دنیا صحبت می‌کنیم.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در بحث بر جام تنها طرفی بودیم که به همه تعهدات خود عمل کردیم و از حقوق ملت ایران در بحث حقوق هسته‌ای همواره دفاع خواهیم کرد.

وی با اشاره به قانون مجلس در این خصوص گفت: این قانون به کمک دولت آمد و سبب شد تاچرخ های سانترفیوژ های ما بچرخد و علاوه بر غنی سازی ۶۰ درصدی، روابط ما با آزانس انرژی هسته‌ای هم برقرار است.

به گفته وی دوست و دشمن معتقد به پایبندی ما بر حقوق ملت ایران در چارچوب قوانین بین المللی در موضوع انرژی هسته‌ای هستند و همه عناصر قدرت ملی به اقتدار ملی ما کمک کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جز با رژیم صهیونیستی در همه حوزه‌ها آماده همکاری با همه کشورها در سایه احترام متقابل و غزت هستیم و مسائل اقتصادی با توجه به تاکید رهبری، در این دوره در اولویت سیاست‌های وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

کنعانی با بیان عضویت ایران در سازمان‌های شانگهای و بریکس تصریح کرد: با تشکل شورای هماهنگی اقتصادی در وزارت امورخارجه، جلسات آن با حضور مسئولان عالی کشور برگزار و موضوع‌های اقتصادی در آن بررسی می‌شود.

به گفته وی توسعه ظرفیت‌های صادراتی و کریدورهای ترانزیتی با توجه به موقعیت کلیدی ایران به عنوان شاهراه ترانزیتی، در این دولت مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: نگاه ویژه به آسیا و کشورهای همسایه یکی دیگر از سیاست‌ها دولت سیزدهم است که در گذشته به آن کم توجه‌ای شده است.

وی با ذکر این نکته که گنشکری فعال در حوزه بین المللی سبب ارتقا جایگاه ایران و اثر گذاری آن در این عرصه شده است، افزود: سیاست‌های غرب برای انزوای ایران شکست خورده است.

وی گفت: تنظیم سندهای همکاری بلند مدت با ترکیه و روسیه در حال انجام است روابط خود را با کشورهای عرب منطقه بازسازی کرده ایم و برقراری روابط ایران با عربستان در اوج فتنه، سبب شد تا تصویر سازی آمریکا در این زمینه که مردم ایران در مقابل نظام قرار گرفته اند، از بین برود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به برگشت بخشی از دارایی‌های ایران در خارج از کشور، گفت: تهران به پایتخت دیپلماسی منطقه‌ای تبدیل شده و رئیس جمهور تاکنون ۲۳ سفر خارجی داشته و سفیران و رؤسای کشورها هم در دولت سیزدهم ۱۹ سفر به ایران داشته اند.

کنعانی تاکید کرد: در روابط خارجی دنبال روابط متعادل با همه کشورها جز رژیم صهیونیستی هستیم و با حذف حاشیه‌ها، اظهار نظرهای هیجانی را کنترل کرده ایم.

به گفته وی جمهوری اسلامی ایران از اولین روزهای وقوع طوفان الاقصی از همه ظرفیت‌های منطقه‌ای در این خصوص بهره گرفته و موضوع فلسطین یکی از موضوع‌های ثابت، در مذاکرات ما در دو ماه گذشته بوده است.

وی تصریح کرد: توجه به ظرفیت‌های استانی و استان‌های مرزی با توجه به نقش مهم آنها در تجارت مرزی از جمله سیاست‌های مورد توجه وزارت امور خارجه است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12843

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان