شاخص و متوسط قیمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران در آبان ١۴٠٢

براساس اعلام مرکز آمار ایران، در آبان ماه ١۴٠٢ شاخص قیمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٢٨٢.۵ رسیده است که نسبت به ماه قبل (٢٧٨.٣)، ١.۵ درصد افزایش داشته است.

 به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش «هدانیک» محاسبه شده است. شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت‌ها را بهتر نشان می‌دهد، زیرا مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره‌های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نیست.

به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود. شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می‌کند و اثر تغییرات کیفیت در طول دوره‌های مختلف را از بین می‌برد، بنابراین با وجود این‌که متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس‌تر است، با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفیت در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک، تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق‌تر از تغییرات قیمت در روش متوسط قیمت است.

در این گزارش در کنار شاخص قیمت، متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز آورده شده است. پیشنهاد می‌شود برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان‌های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت‌ها از میانگین قیمت استفاده شود.

شاخص قیمت (فروردین ١۴٠٠=١٠٠)

در آبان ماه ١۴٠٢ شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٢٨٢, ۵ رسیده است که نسبت به ماه قبل (٢٧٨.٣)، ١.۵ درصد افزایش داشته است.

 

افزایش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در آبان ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ١, ۵ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (منفی ۶ دهم درصد)، ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در آبان ماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۶٨, ٧ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٧۴.۵ درصد) ۵.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالیانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالیانه آبان ماه ١۴٠٢ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٨۶, ٣ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨۵.۶ درصد)، هفت‌دهم واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به تفکیک منطقه

در آبان ماه ١۴٠٢ متوسط وزنی و حسابی قیمت هر متر مربع آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در شهر تهران به ترتیب به ۸۰ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و ۷۷ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان رسیده است. در این ماه منطقه یک با متوسط وزنی قیمت ۱۵۶ میلیون و ۷۹۸ هزار تومان بیشترین و منطقه ٢٠ با متوسط وزنی قیمت ۴۰ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10015

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان