رویداد فناورانه هسته‌ای در ۳ محور برگزار می‌شود

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از برگزاری رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته ای در ۳ محور صنایع الکتریکی، صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته‌ای خبر داد.

شقایق حق جوی در نشست رونمایی از رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته‌ای که امروز در مرکز فناوری و نوآوری رسا برگزار شد، اظهار کرد: قرار است طی یک سال آتی ۱۰ رویداد فرصت در حوزه صنایع مختلف برگزار شود که دومین دوره از سری رویدادهای فرصت، طی توافق با سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه فناوری‌های هسته‌ای و با همکاری سازمان انرژی اتمی تحت عنوان رویداد ملی فرصت هسته‌ای برگزار می‌شود

وی افزود: این رویداد در حوزه فناوری هسته‌ای و صنایع الکتریکی، فناوری هسته‌ای و صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته‌ای برگزار می‌شود و تا ١١ بهمن ماه منتظر دریافت پروپوزال‌های شرکت‌های دانش بنیان، هسته‌های فناور و همه توانمندان علم و فناوری کشور برای ساخت شتابگر ذرات و زیرسیستم‌های آن هستیم.

رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ضمن اشاره به اینکه این رویداد ادامه توافق معاونت علمی با سازمان انرژی اتمی ایران است که بهار امسال اتفاق افتاد، گفت: معاونت علمی برای حمایت از این رویداد ظرفیت‌های خود را در بخش حمایت از تحقیق و توسعه، قانون جهش تولید دانش بنیان و تولید بار اول به میدان آورده تا تجربه موفق بهم رسانی توانمندی‌های فناورانه با نیازهای واقعی کشور را رقم بزنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما به شتابگرهای بیشتری نیاز داریم به این دلیل که تحقیقات لبه دانش را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین کارهای ما در معاونت علمی ریاست جمهوری، بهم رسانی فرصت‌ها است، ما این افتخار را داریم که یکی از بزرگترین کشورهای تربیت کننده مهندس در جهان هستیم و تعداد قابل توجهی نخبه داریم؛ نخبکانی که توان علم و فناورانه آنها می‌تواند در راستای برطرف کردن نیازهای کشور قرار بگیرد.

حق جوی با بیان اینکه بهم رسانی این توانمندی‌ها به نیازها به زنجیره‌ای از اقدامات احتیاج دارد، تصریح کرد: باید با دقت نیازها تبیین شود در حالی که متاسفانه بسیاری از جاهایی که در کشور نیازهای جدی در آن وجود دارد، تبیین روشنی از نیازها ندارند و وقتی تبیینی وجود نداشته باشد معمولاً نمی‌شود به راحتی نیازها را برطرف کرد.

این مقام مسؤول معاونت علمی افزود: نکته دیگر این است که بسیاری از مساله‌ها و نیازهای واقعی بین رشته‌ای هستند و یک نفر با یک تخصص مشخص نمی‌تواند آن را حل کنند، بنابراین به کنسرسیومی از توانمندی‌ها نیاز است. از طرف دیگر ما به تعهد مصرف کننده نهایی نیز نیاز داریم و کسی که سفارش دهنده است باید پای آزمون و خطا و به بلوغ رسیدن توان به محصول بایستد.

وی اضافه کرد: ما این شانس را داشتیم که از ابتدای امسال با سازمان انرژی اتمی گفتگوی جدی فناورانه را برای اینکه نیازهای این سازمان را بدانیم، آغاز کنیم و بعد از این گفت‌وگو اولین رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته‌ای متولد شد. رهبری در ابتدای امسال از سازمان انرژی اتمی خواسته‌ای داشتند و آن اینکه مردم با کاربردهای هسته‌ای در حوزه‌های سلامت، رفاهی و … آشنا شوند و فناوری‌ها و دستاوردها در زندگی مردم سرریز شود.

حق جوی خاطرنشان کرد: ما به شتابگرهای بیشتری نیاز داریم که مریض‌ها را بهتر درمان کنیم و در صنعت سلامت موفق تر شویم. حتی برای اینکه آب به شکل بهتری تصفیه شود، به این شتابگرها نیاز داریم؛ بنابراین احتیاج داریم زیرسیستم‌ها ساخته شود تا تعداد بیشتری شتابگر در کشور داشته باشیم. هرکدام از این زیرسیستم‌ها در چندین وسیله «های تک» دیگر مورد نیاز است.

رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با اشاره به اینکه تقویت و تسهیل تولد شرکت‌های دانش بنیان جدیدی که بتوانند این زیرساخت‌ها را بسازند در دستور کار قرار دارد، گفت: داخلی سازی تولید اجزای شتابگرها یکی از مهمترین اهداف ما از برگزاری این رویداد است و اینکه توان فناورانه پرافتخار در صنعت هسته‌ای ما ارتقا پیدا کند. از هسته‌های دانشگاهی، شرکت‌های دانش بنیان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که پایان نامه‌های مرتبط دارند و تا نیمه راه رفته‌اند، دعوت می‌کنیم در این رویداد شرکت کنند و این زیرسیستم‌ها را بسازند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10983

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان