دیدار معاون وزیر آموزش عالی سوریه با معاونان وزارت علوم

معاون وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی جمهوری سوریه در راستای تقویت همکاری های علمی پژوهشی با ایران با معاون فناوری و نوآوری و قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، معاون وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی جمهوری سوریه در راستای تقویت همکاری های علمی پژوهشی با ایران با سجاد محمد علی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم و وحید حدادی اصل قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دیدار و گفت و گو کرد.

وحید حدادی‌اصل قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل در ملاقات با فادیه یوسف دیب قائم مقام و معاون وزیر آموزش عالی سوریه ضمن اشاره به توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه علم و فناوری، همکاری با کشورهای حوزه مقاومت و به ویژه جمهوری عربی سوریه را از خط مشی‌های مهم در دولت سیزدهم و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست.

وی با اشاره به روابط گرم و صمیمانه میان دو کشور، توسعه و تعمیق همکاری های علمی بین المللی میان طرفین را ضروری دانست. همکاری در زمینه های آموزشی، پژوهشی، فناوری و دانشجویی را از جمله مهمترین محورهای همکاری ذکر کرد.

دکتر فادیه ضمن اذعان بر توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در پیشرفت‌های علمی، انتقال تجربیات علمی ایران به کشور سوریه را بسیار مهم دانست.

وی آمادگی کامل وزارت آموزش عالی سوریه را جهت دریافت این تجربیات اعلام کرد.

آمادگی ایران برای انتقال تجربیات ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری به سوریه

معاون وزیر آموزش عالی سوریه در ادامه برنامه دیدار با مسئولان وزارت علوم کشورمان، در راستای تقویت همکاری های فناورانه و نوآورانه با کشورمان، با سجاد محمد علی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم دیدار و گفت‌وگو نمود.

در دیدار فادیه یوسف دیب با معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با توجه به علاقمندی طرف سوری برای تقویت همکاری ها در حوزه فناوری، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گزارشی از وضعیت پارک های علم و فناوری و مراحل تاسیس آن را ارائه کرد.

سجاد محمد علی نژاد گفت: اولین سطح لازم برای تاسیس پارک های علم و فناوری، مراکز کارآفرینی در دانشگاهها هستند در مرحله بعد مراکز رشد فناوری را داریم که در همه دانشگاهها وجود دارند و وظیفه آنها تربیت تکنیسین برای فعالیت در شرکت های دانش بنیان است؛ در مرحله بعدی با همکاری دانشگاهها و پارک های علم و فناوری پردیس فناوری ایجاد می شود.

وی افزود: پارک های علم و فناوری آخرین مرحله این زنجیره و مهمترین محل برای تبدیل دانش تولید شده در دانشگاهها به محصول یا خدمات کاربردی هستند و هم اکنون ۵۴ پارک در سراسر ایران فعالیت می کنند. معاون فناوری و نو آوری وزارت علوم اظهار داشت: ۲۷۹ مرکز رشد فناوری، ۱۲ هزار و ۳۰۰ واحد فناوری و ۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان در وزارت علوم فعالیت می کنند و ۱۱۳ هزار فناور و فارغ التحصیل دانشگاهی در این موسسات مشغول کار می باشند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون اتکا به هیچ کشوری، برای ایجاد پارک های علم و فناوری اقدام کرده و آنها را تا مرحله کنونی ارتقا داده است و آمادگی دارد تجربیات خودرا در اختیار کشور دوست و برادر سوریه قرار دهد.

فادیه یوسف دیب، معاون وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی جمهوری سوریه نیز ضمن قدردانی از توضیحات معاون وزیر علوم ایران؛ خواهان این شد گزارشی از فرآیند تاسیس پارک های علم و فناوری در اختیاروی قرار گیرد و امکان آموزش این فرآیند و تشریح سیاستگذاری ها برای توسعه پارک های علم و فناوری، نشست آموزشی برای مدیران علم و فناوری سوریه در ایران یا سوریه فراهم شود.

در پایان، نخستین کمیته مشترک همکاری‌های علمی با حضور هیات سوریه ای در وزارت علوم تشکیل شد و نمایندگان معاونت های مختلف وزارت علوم و وزارت بهداشت، دیدگاه‌های خودرا برای توسعه روابط مطرح کردند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=9914

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان