جشنواره موسیقی نواحی گامی موثر در مسیر عدالت فرهنگی است

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی برگزاری شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را گامی موثر و به یاد ماندنی در مسیر عدالت فرهنگی ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز مرحله دوم شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را منتشر کرد.

در متن پیام محمود سالاری آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

ساز سماع زهره در آغوش طبع تست / خوش خاکیان که گوش به این ساز می‌دهند (حافظ)

بنیان‌های فرهنگی و هنری هر ملتی، جلوه‌گاه تفکر و آیینه‌ داشته‌ها و همچنین امیدواری به تحقق خواسته‌های اوست و یکی از حقایق غیرقابل انکار و راهنما، در آشنایی با زیست فرهنگی ایران اسلامی و ساکنان اقلیم معنوی پهناورش، «موسیقی اقوام» این سرزمین است که همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌ی پیوند خورده آن با فرازهای تعالی بخش آیینی بوده است.

موسیقی نواحی ایران به عنوان یکی از اصیل‌ترین و هویت‌مدارانه‌ترین جلوه‌های فرهنگی با حضور پیشکسوتان، واسطان و پیام داران مغتنم آن با نواها و نغمه‌هایش، همچون چراغی فروزان با گستره وسیع گویش‌ها، تنوع قومیتی، آمیخته با جان مایه‌های دینی، آداب و رسوم و اعتقادات است و نقش مؤثر آن در ایجاد همبستگی و رساندن پیام زیباشناسی، نوع دوستی، اندیشه‌ورزی و گرایش به کمال و معنویت غیرقابل انکار است.

در همین راستا، برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران بعنوان یک رویداد فراگیر و البته این بار در دو مرحله منطقه‌ای و ملی‌ ـ ‌بین‌المللی بمنظور بازشناسی، پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان فهیم ایران پهناور و همچنین تلاش برای مهیا نمودن شایسته‌تر بسترهای حضورش در عرصه‌های گوناگون داخلی و بین‌المللی به همت و تلاش همکارانم در دفتر امور موسیقی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور و انجمن موسیقی ایران گامی مؤثر و به یادماندنی در راستای عدالت فرهنگی از سوی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

از همکاران و دست اندرکاران ساعی و تلاشگر جشنواره شانزدهم موسیقی نواحی ایران، هنرمندان والا مقام موسیقی مقامی، هیأت‌های محترم انتخاب و دبیر محترم جشنواره تشکر می‌نمایم و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.»

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=14116

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان