تجویز داروی ضدسرفه برای شیرخواران زیر ۶ ماه ممنوع!

به گزارش ایسنا :

ایسنا/همدان یک متخصص بیماری اطفال در همدان با تأکید بر ممنوعیت تجویز شربت‌سینه به کودکان زیر یک سال دارای علائم سرفه و درد در قفسه سینه گفت: مصرف دارو برای درمان سرفه در شیرخواران عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

دکتر محمدصادق صبا با بیان اینکه سرماخوردگی و برونشیت دو بیماری شایع فصل سرماست که اغلب کودکان به آن مبتلا می‌شوند، اظهار کرد: در حال حاضر به علت آب‌وهوای خشک و سرد زمستان در استان همدان آمار ابتلا به بیماری‌های تنفسی، برونشیت، سینوزیت و … در کودکان افزایش‌ یافته است.

وی مهمترین علائم ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی در کودکان را عطسه، سرفه و تب شدید دانست و مطرح کرد: بیش از ۷۰ درصد مبتلایان به متخصص کودکان مراجعه می‌کنند در صورتی که برای موارد سرفه‌ بدون تب و درد نیازی به پزشک نیست.

این متخصص بیماری‌های کودکان بیان کرد: سرفه یکی از مکانیسم‌ها دفاعی بدن برای جلوگیری از ورود محرک‌های خارجی به گلو از راه دهان و هواست بنابراین هر سرفه در کودکان بالای یک سال نشانه بیماری نیست.

وی با بیان اینکه نباید به کودکان زیر یک سالی که با علائم سرفه و درد در قفسه سینه به پزشک مراجعه کنند شربت سینه تجویز شود، یادآور شد: مصرف دارو برای درمان سرفه در شیرخواران زیر ۶ ماه ممنوع است چراکه ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

صبا خاطرنشان کرد: برای درمان سرفه در کودکان زیر یک سال از بخور سرد، مرطوب نگه‌داشتن اتاق و نوشیدن مایعات استفاده شود.

وی با بیان اینکه معمولاً یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد که سرماخوردگی کودک بهبود یابد، اظهار کرد: بعد از پنج تا شش روز سرفه کودک قطع و مجدد تا پایان دوره بهبودی سرفه آغاز می‌شود.

این پزشک پیشکسوت کودکان مطرح کرد: تب در بیماری‌های تنفسی معمولاً دو تا چهار روز طول می‌کشد که در روز دوم به اوج خود می‌رسد و در روز چهارم قطع می‌شود اما اگر در روز چهارم میزان تب بالا بود، باید کودک مجدد معاینه شود چرا که احتمال عفونت و پیشرفت سرماخوردگی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در اغلب موارد سه بیماری برونشیت، سرماخوردگی و آنفلوآنزا در کودکان با علائم مشابه ظاهر شده اما در آنفلوآنزا کودک دچار تب و لرز شدید می‌شود، خاطرنشان کرد: برای درمان آنفلوآنزای کودکان در دوره اول بیماری نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک نیست چراکه با شربت‌سینه و قرص مسکن علائم بیماری کمتر می‌شود و به‌مرور کودک بهبود می‌یابد.

صبا یادآور شد: اگر سرفه کودک شدید و یا با درد در قفسه سینه همراه باشد نیاز به بررسی بیشتر بوده و باید دوباره توسط پزشک معاینه شود.

وی دود اسپند را برای کودکان خطرناک عنوان کرد و افزود: هیچ مطلب علمی وجود ندارد که ثابت کند دود اسپند برای کودکان مفید است، از طرفی نیز ریه کودک را مختل کرده و در تنفس او مشکل ایجاد می‌کند.

این پزشک پیشکسوت استفاده از مایعات گرم، استراحت کافی و در معرض قرار نگرفتن کودک با افراد درگیر با سرماخوردگی را در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی مؤثر دانست و گفت: خواب، استراحت کافی و شادی تأثیر بسزایی بر افزایش سیستم ایمنی کودک دارد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13344

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان