با ۹ مورد از مهیج ترین راه پله های دنیا آشنا شوید

به نقل از توریستگاه:

از پله های کنده شده از سنگ در سریلانکا گرفته تا پله های شگفت انگیز مدرن در واتیکان هر دو هم زیبا و هم چالش برانگیز و در هر زمینه ای نفس گیر هستند.
۱- صخره شیر سیگیرییا (Sigiriya Lion’s Rock)، دامبولا (Dambulla)، سریلانکا
سیگیرییا قلعه باستانی سنگی در نزدیکی دامبولا در سریلانکا است. این قلعه در بالای سنگی ۲۰۰ متری قرار گرفته که به واسطه ۱۲۰۰ پله قابل دسترسی می باشد. در نیمه های راه این صخره در یک زمین مسطح کوچک دو اثر پای غول پیکر شیر دیده می شود که شروع آخرین قسمت صعود به قلعه است. دیواره این قلعه با نقاشی های باستانی تزئین شده و منظره تماشایی از بالا دارد.
1- صخره شیر سیگیرییا (Sigiriya Lion’s Rock)، دامبولا (Dambulla)، سریلانکا
۲- پله های اسپانیایی (Spanish Steps)، رم، ایتالیا
پله های اسپانیایی یکی از زیباترین راه پله های دنیاست که در شیب تند تپه ای برای اتصال کلیسای ترینیتا دِ مونتی (Trinità dei Monti church) در پیازا ترینیتا دِ مونتی به پیازا دِ اسپانیا (Piazza di Spagna) در پایینش ساخته شده است. اگرچه این راه پله فقط از ۱۳۵ پله تشکیل شده است اما این راه پله در فیلمهای بیشماری نظیز فیلم تعطیلات رمی، یک فیلم کلاسیک در سال ۱۹۵۳ حضور داشته است. نشستن بر روی این پله ها و خوردن بستی کاریست که هر بازدید کننده ای در سفر به رم انجام می دهد.
2- پله های اسپانیایی (Spanish Steps)، رم، ایتالیا
۳- راه پله کنیون (Canyon Staircase)، بانیوس (Baños)، اکوادور
راه پله کنیون که فقط ۸۰ متر ارتفاع دارد مسلما یکی از راه پله های دیدنی و جذاب دنیاست که به صورت مارپیچ به سمت پایین در کنار آبشار بزرگ پایلون دل دیابلو (دیگ شیطان) منتهی می شود. زمانیکه باران می بارد و رودخانه پاستازا با شدت در حال عبور است تجربه بینظری را خواهید داشت.
3- راه پله کنیون (Canyon Staircase)، بانیوس (Baños)، اکوادور
۴- چاند بائوری (Chand Baori)، ابهنری (Abhaneri)، هند
هم دیوار و هم راه پله چاند بائوری یک شکل هندسی و یکی از عجیب ترین چشم اندازها در کره زمین است. چاند بائوری در قرن نهم در دهکده کوچک راجستانی در ابهری ساخته شده و دارای بیش از ۳۵۰۰ پله (۱۶ طبقه) می باشد که با این حساب آن را بزرگترین و عمیق ترین چاه پله در هند تبدیل کرده است.
4- چاند بائوری (Chand Baori)، ابهنری (Abhaneri)، هند
 تجربه 15 فعالیت هیجان انگیز در آفریقا که زندگیتان را تغییر خواهد داد
۵- باتو کیو (Batu Cave)، نزدیک کوالالامپور، مالزی
۲۷۲ پله باتو کیو که در نزدیکی کوالالامپور مالزی واقع شده است شما را به سمت محبوب ترین معبد هندی در خارج از هندوستان هدایت می کند. این معبد به لرد موروگان که یک خدای هندو می باشد تقدیم شده است و در بین سه یعنی غار آهکی، غار معبد، غار تیره و غار نمایشگاه هنری قرار دارد. برجسته ترین نکته درباره این راه پله نگهبان آن است که یک مجسمه ۴۳ متری از موروگان می باشد که با ۶۶ گالن رنگ طلا پوشیده شده است.
5- باتو کیو (Batu Cave)، نزدیک کوالالامپور، مالزی
۶- کاشی پله های خیابان شانزدهم (۱۶th Avenue Tiles Steps)، سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا
این کاشی راه پله در کوچه مورگن بین خیابان پانزدهم و شانزدهم در ابتدای ساختش یکنواخت و غیر قابل توجه بود. اما پس از اجرای یک پرژه مشترک بین یک سرامیک ساز ایرلندی و یک سرامیک ساز اهل سان فرانسیسکو به بزرگترین راه پله سرامیکی دنیا تبدیل شد. این راه پله ۱۶۳ پله ای از دو هزار کاشی دست ساز با ۷۵ هزار کاشی، آینه و شیشه های رنگی به شکل یک دریا تا ستاره ها با تم موزاییکی تشکیل شده است. این راه پله در یک محله مسکونی ثروتمند قرار دارد و بازدیدکنندگان از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر از آن بازدید می کنند.
6- کاشی پله های خیابان شانزدهم،سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا
۷- راه پله مومو (Momo Staircase)، واتیکان
راه پله خیره کننده و کاربردی مومو در واتیکان با استفاده از یک طرح مارپیچ دوتایی هوشمند برای تسهیل در جریان صفوف شلوغ مردم در بازدید از موزه ها ساخته شده است. یکی از پله های آهن کاری شده به سمت بالا و دیگری به سمت پایین می آیند و برای اطمینان از عدم بروز ترافیک در هر دو مسیر در هم پیچیده شده اند. این راه پله توسط یک معمار ایتالیایی در سال ۱۹۳۲ طراحی شده و به یکی از عکس گرفتنی ترین پله های دنیا تبدیل گردیده است.
7- راه پله مومو (Momo Staircase)، واتیکان
۸- ال پنیون د گوآتپه (El Peñón de Guatapé)، کلمبیا
ال پنیون د گوآتپه یا صخره گوآتپه سنگی ۲۰۰ متری می باشد که زمانی توسط سرخپوستان تاهامی پرستیده می شد. در بالای این صخره یک برج مراقبت سه طبقه ای وجود دارد که برای رسیدن به آن می بایست از ۷۴۰ پله که در پهلوی این صخره ساخته شده است بالا بروید. در میان راه نیز یک معبد متعلق به مریم مقدس وجود دارد.
8- ال پنیون د گوآتپه (El Peñón de Guatapé)، کلمبیا
۹- راه پله اینکا (The Inca Staircase)، ماچوپیچو، پرو
هر روز صبح ۴۰۰ روح جسور از بیش از ۳۰۰۰ پله که در پهلوی هوآیان پیچو قرار دارد بالا می روند تا به معبد ماه و چشم اندازه خیره کننده ای از خرابه های ماچوپیچو برسند. پله ها لغزنده و گول زننده هستند و با زنجیرهایی در بدترین قسمت بالای رودخانه اوروبامبا نگه داشته شده اند. البته این چشم انداز ارزشش را دارد. اما در ۲۴۰۰ متری بالاتر از سطح دریا، این ارتفاع تضمین می کند که نفستان را بند بیاورد.
9- راه پله اینکا (The Inca Staircase)، ماچوپیچو، پرو
منبع: wanderlust.co
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=14055

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان