باکو: پیمان صلح با ارمنستان همه مشکلات را ۱۰۰ درصد حل نمی‌کند

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان امروز دوشنبه اظهار داشت که پیام‌های مثبتی از ایروان دریافت شده، هرچند که تمام مشکلات با توافقنامه صلح حل نمی‌شود.

«جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: « پیمان صلح با ارمنستان همه چیز را ۱۰۰ درصد حل نمی‌کند.»

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» بایراموف اظهار داشت: «روند صلح به خواست یک طرف بستگی ندارد. مهم این است که هر دو طرف در اینجا گام‌های مناسبی بردارند. ما پاسخ‌های مثبتی از رهبری سیاسی ارمنستان  می‌شنویم.»

نیروهای جمهوری آذربایجان در سپتامبر حمله برق آسا را برای بازپس گیری منطقه قره باغ انجام دادند. این دو کشور همسایه در ۳۰ سال گذشته بر سر قره باغ کوهستانی دو جنگ داشته‌اند، اما در ماه جاری تبادل اسرا را انجام و بیانیه مشترکی صادر کردند.

این مبادله شامل آزادی ۳۲ ارمنی توسط جمهوری آذربایجان بود؛ این افراد اواخر سال ۲۰۲۰ اسیر شده بودند. در مقابل، ارمنستان دو نظامی جمهوری آذربایجان را تحویل داد.

وزیر امور خارجه  جمهوری آذربایجان اعلام کرد که کشورش بسته پیشنهادی ارمنستان برای پیمان صلح را در ماه نوامبر دریافت کرده است.

وی گفت:«بسته پیشنهادی که ما ظرف یک ماه تهیه کرده‌ایم، به ارمنستان ارائه شده است. این روند ادامه دارد.  معتقدم که جلسات مربوط در سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد. ما به طور واقع بینانه و خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم. البته همه مشکلات با این توافق ۱۰۰ درصد حل نمی‌شود.»

وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان نیز از جمهوری آذربایجان خواسته با از سرگیری مذاکرات صلح با میانجیگری اتحادیه اروپا موافقت کند.

میرزویان در نشست خبری با «مارگوس تساکنا» وزیر امور خارجه استونی گفت: «جمهوری آذربایجان باید به میز مذاکره بازگردد. ما قبلا گفته‌ایم که بیشتر کار انجام شده و اکنون باید با هم ملاقات کنیم و در مورد متن نهایی و موضوعات کلیدی به توافق برسیم.»

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=11594

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان