ایران آماده تقویت همگرایی برای صلح و امنیت منطقه‌ای است

رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی به شانزدهمین نشست مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همگرایی در راستای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای، تأکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی به شانزدهمین اجلاس رؤسای پارلمان‌های عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی پیامی صادر کرد که توسط کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه قرائت شد.

«محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی در این پیام، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران در مسیر همگرایی در راستای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای تأکید کرد. قالیباف در پیام خود با تبریک پیشاپیش میلاد حضرت مسیح (ع) و آغاز سال نو میلادی اظهار کرد: ظرفیت‌های لازم در پارلمان‌ها برای ساخت جهانی عاری از جنگ و درگیری، خشونت و افراط‌گرایی و مبتنی بر توسعه همکاری‌های همه‌جانبه، برابر و سودمند در جهت دستیابی به امنیت و صلح پایدار وجود دارد.

قالیباف با تشکر از دعوت صورت گرفته از وی برای شرکت در این مجمع پارلمانی ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند گام مؤثری در جهت کاهش تهدیدات و افزایش امنیت جمعی در میان کشورهای عضو و کشورهای منطقه بردارد.

یادکردی از سردار سلیمانی و نقش وی در تأمین امنیت منطقه

سفیر ایران در مسکو در ادامه اظهار کرد: اینجانب به نمایندگی از رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آمادگی پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تعامل فعال و هدفمند با پارلمان‌های کشورهای عضو سازمان امنیت دسته جمعی، در امر تقویت رهیافت ارزشمند همگرایی و افزایش مشارکت در تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای اعلام می‌کنم.

جلالی با بیان اینکه منطقه پیرامونی با مشکلات متعدد امنیتی مواجه است، افزود: در این چهارچوب، جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته، همکاری‌های امنیتی نزدیکی با روسیه و دیگر اعضای سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی داشته است.

ایران آماده تقویت همگرایی برای صلح و امنیت منطقه‌ای است

وی گفت: در غرب آسیا، شکل‌گیری گروه‌های تروریستی مانند داعش و تلاش برای سرنگونی دولت‌های قانونی، نشان‌دهنده تلاش هدفمند برای افزایش ناامنی در منطقه بود. سفیر ایران در مسکو گفت: در آن دوران سخت، همکاری امنیتی و نظامی میان جمهوری اسلامی ایران با روسیه، در کنار رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی، موجب بازگرداندن امنیت و ثبات به منطقه و بر هم زدن طراحی آمریکا و متحدین آن شد؛ اما این تهدیدات هنوز هم ادامه دارد.

تهدیدات امنیتی مشترک منطقه، ریشه در مداخلات قدرت‌های فرامنطقه‌ای دارد

جلالی با اشاره به شهادت گروهی از مرزبانان ایرانی در روزهای اخیر در مرزهای جنوب شرقی ایران گفت: این حادثه تروریستی به شهادت ۱۱ نیروی پلیس و مرزبان ایرانی منجر شد؛ این حادثه غم‌انگیز، از سوی گروه‌های تروریستی مورد حمایت قدرت‌های غربی انجام گرفت و سازمان ملل نیز آن را محکوم کرد.

سفیر ایران در مسکو در ادامه افزود: این قبیل حوادث نشان می‌دهد که مسائل و تهدیدات امنیتی مشترک در منطقه ما، در درجه اول ریشه در مداخلات قدرت‌ها و بازیگران فرامنطقه‌ای دارد.

وی افزود: اقدامات آمریکا و هم‌پیمانان این کشور در جنگ‌ها و انقلاب‌های رنگی، تجاوز نظامی به کشورهایی مانند عراق، سوریه، افغانستان و لیبی و ایجاد منازعات منطقه‌ای مانند بحران اوکراین، مسائل امنیتی منطقه را پیچیده‌تر کرده است و از طریق آن، مقاصد سیاسی و اهداف ژئوپلتیک خود را دنبال کرده‌اند.

محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه

جلالی در ادامه به تحولات اخیر فلسطین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بار دیگر منطقه غرب آسیا شاهد بی‌ثباتی و ناامنی دیگری است که نتیجه اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی است و بیش از هفتاد روز از حملات و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم بی دفاع و مظلوم غزه می‌گذرد.

وی ادامه داد: در این مدت رژیم آپارتاید اسراییل از هیچ اقدامی در جهت نقض قوانین و حقوق بین‌الملل کوتاهی نکرده است. استفاده از بمب‌های ممنوعه فسفری، تخریب منازل مسکونی، بمباران بیمارستان‌ها، مساجد، کلیساها و مدارس، مصداق بارز نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است. از زمان آغاز حملات متجاوزانه رژیم اسراییل به نوار غزه تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار نفر از ساکنین جان خود را از دست داده‌اند که از این بین، ۱۴ هزار نفر زنان و کودکان هستند.

سفیر ایران در مسکو افزود: در طی این مدت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت بارها سعی کرد تا با تصویب قطعنامه، از توقف حملات و توسعه اقدامات بشردوستانه حمایت کند اما کشورهای غربی با حمایت آمریکا، با استفاده از حق وتو این اقدامات صلح‌طلبانه را ناکام گذاشته‌اند. استانداردهای دوگانه غرب در برخورد با مفهوم امنیت و اصول اساسی نظام بین‌الملل، یکی از دلایل ادامه بی‌ثباتی و گسترش ناامنی در سطح جهان است.

جلالی با اشاره به استاندارهای دو گانه غرب افزود: محاصره باریکه غزه، اشغال سرزمین فلسطین و کشتار غیرنظامیان، توسط رژیم صهیونیستی به وسیله غرب به عنوان حق دفاع از خود شناخته می‌شود، در حالی که دفاع مردم و گروه‌های مقاومت فلسطینی از خود و تلاش آن‌ها برای آزادسازی سرزمین‌های اشغالی، اقدامی تروریستی عنوان می‌شود.

وی گفت: بر اساس اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل، حق دفاع از سرزمین یک حق مشروع برای گروه‌های فلسطینی محسوب می‌شود. سفیر ایران در مسکو گفت: صلح پایدار تنها با راه حل مبتنی بر رفع تجاوزات صهیونیست‌ها، تضمین حقوق مردم فلسطین از جمله حق بازگشت همه فلسطینان رانده شده از وطن به سرزمین مادری خود و تشکیل دولت فلسطینی در تمامی سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف، میسر خواهد بود.

جلالی افزود: در این راستا جمهوری اسلامی ایران برای حل مسأله فلسطین، راه حلی دموکراتیک مبتنی بر برگزاری یک همه‌پرسی فراگیر با حضور همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در اولین زمان ممکن جهت تعیین سرنوشت فلسطین، ارائه کرده است.

وی با اشاره به تلاش‌های ایران در تعامل با کشورهای منطقه برای اقدامات فعالانه درباره حوادث غزه در قالب پیام‌های رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه به همتایان خود در دیگر کشورها اظهار کرد: ما در این روزها، اقدامات دولت‌های منطقه به ویژه در سازمان ملل و شورای امنیت را در نظر داریم و از تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس، توقف حملات رژیم صهیونیستی و ارسال کمک‌های بشردوستانه تشکر می‌کنیم.

دستیابی به امنیت، مقوله‌ای جهانی است

سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت: دستیابی به مقوله امنیت و صلح پایدار، یک مسأله جهانی است و در این راستا جمهوری اسلامی ایران با همکاری دیگر کشورها از تمامی ظرفیت‌های خود برای دستیابی به آن تلاش خواهد کرد. وی اظهار کرد: برگزاری تمرین‌های نظامی مشترک بین ایران و روسیه در سال‌های اخیر در دریای عمان و اقیانوس هند، خود گواهی بر اقدامات مثبت و تلاشی برای حفظ امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

جلالی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است امنیت دسته‌جمعی بدون مداخله بازیگران فرامنطقه‌ای و با تکیه بر توان و ظرفیت مؤثر کشورهای منطقه، راه حلی در جهت حل مشکلات و بحران‌ها و تأمین‌کننده منافع آن‌ها خواهد بود.

وی افزود: مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و قاچاق مواد مخدر و همچنین مقابله با اقدامات جدایی‌طلبانه که از اهداف سازمان پیمان امنیت جمعی است، مورد حمایت جدی ایران که خود همواره قربانی اقدامات تروریستی بوده، قرار دارد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=10082

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان