انویدیا تراشه جدید برای بازار چین ساخت

انویدیا نسخه ای از یک تراشه هوش مصنوعی مخصوص بازی رایانه ای را رونمایی کرد که با توجه به محدودیت های صادراتی آمریکا برای چین، اصلاح شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت تراشه سازی آمریکایی ادعا می کند این محصول از نظر عملکرد، کارآمدی و محتوای گرافیکی مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار پیشرفته است و از ژانویه ۲۰۲۴ میلادی برای مشتریان چینی عرضه خواهد شد.

سخنگوی انویدیا در این باره می گوید: تراشهGeForce RTX ۴۰۹۰ D باتوجه به محدودیت های صادراتی دولت آمریکا طراحی شده است. ما هنگام توسعه این محصول به طور گسترده با دولت آمریکا همکاری کردیم.

GeForce RTX ۴۰۹۰ D نخستین تراشه ای است که انویدیا از زمان وضع محدودیت های جدید صادراتی دولت بایدن در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی، با تمرکز بر بازار چین ساخته است. این شرکت دو تراشه A۸۰۰ و H۸۰۰ را با توجه به محدودیت های صادراتی پیشین ساخته بود اما فروش آنها به چین همراه تراشه بازی رایانه ای RTX۴۰۹۰ ممنوع شد.

در اوایل نوامبر سال جاری ملادی نشریه SemiAnalysis در گزارشی نوشت انویدیا در واکنش به محدودیت های صادراتی وضع شده در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرده می تواند۳ تراشه هوش مصنوعی مخصوص بازار چین تا ۱۶ نوامبر معرفی کند.

اما پس از آن رویترز در گزارشی دیگر نوشت انویدیا به مشتریانش در چین اعلام کرد عرضه یکی از این تراشه ها تا سه ماهه نخست ۲۰۲۴ میلادی به تاخیر می افتد. دو تراشه دیگر نیز هنوز در وب سایت این شرکت در چین معرفی نشده اند.

انویدیا بیش از ۹۰ درصد از بازار ۷ میلیارد دلاری تراشه‌های هوش مصنوعی چین را در اختیار دارد. اما تحلیل‌گران معتقدند محدودیت‌های آمریکا احتمالاً فرصت‌هایی را برای شرکت‌های داخلی ایجاد می‌کند تا سهم بیشتری از بازار را تصاحب کنند.

جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا در مصاحبه ای در تاریخ ۱۱ دسامبر اعلام کرد انویدیا می تواند تراشه های هوش مصنوعی به چین بفروشد اما نمی تواند تراشه هایی با بیشترین قدرت پردازش به این کشور بفروشد.

به گفته سخنگوی شرکت تراشه هوش مصنوعی RTX ۴۰۹۰ D مخصوص بازار چین در مقایسه با RTX۴۰۹۰ اصلی در پردازش بازی و خلق محتوا ۵ درصد کندتر است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=12668

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان