آیا می دانید ۸ مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان کدامند؟

به نقل از توریستگاه:

پیش از این که سازه های دائمی تری ساخته شوند آتش های برافروخته بر روی تپه ها به منظور مسیریابی در دریا مورد استفاده قرار می گرفتند. در نهایت مردم شروع به ساخت سکوهایی کردند تا دید شعله های آتش را افزایش دهند که در نهایت منجر به توسعه و پیشرفت و ساخت فانوس های دریایی شد. برخلاف فانوس های دریایی مدرن که به عنوان هشدار مورد استفاده قرار می گیرند، برج های قدیمی به عنوان نشانه ای برای ورودی به بندرها محسوب می شدند. طبق افسانه هومر اولین فانوس دریایی توسط پالامیدیس نوفلیو اختراع شد. فقط یکی از این فانوس های دریایی قدیمی که مدارکی از آن در دست می باشد در این لیست آورده شده است. به غیر از یکی از این بناها تمام این فانوس های دریایی هنوز هم در حال فعالیت می باشند.

  1. فانوس دریایی بوستون

سال ساخت: اصلی ۱۷۱۶، کنونی در سال ۱۷۸۳

مکان: جزیره لیتِل بروستِر (Little Brewster Island)، بوستون، ماساچوست

ارتفاع: ۲۷ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس دریایی بوستون که در جزیره لیتِل بروستِر واقع شده است اولین فانوس دریایی ساخته شده در ایالات متحده آمریکا بود. اولین سازه ساخته شده در این مکان در چهارم سپتامبر ۱۷۱۶ روشن شد و شروع به کار کرد. به منظور کمک در حفظ و نگهداری این فانوس دریایی تصمیم بر این شد تا به ازای هر تن بار از کشتی هایی که وارد بندر بوستون یا از آن خارج می شوند به جز کشتی های کرانه رو، ۱ پنی مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود. پیش از شروع انقلاب آمریکا و در سال ۱۷۷۴ بریتانیایی ها کنترل این جزیره را در دست گرفتند و سال بعدش به طور کل بندر را مسدود کردند. در طول مدت این انقلاب نیروهای آمریکایی این فانوس دریایی را به طور کامل تخریب کردند و از استفاده بریتانیایی ها از این فانوس دریایی جلوگیری به عمل آورده و کشتی های آنها را از کار انداختند.

در سال ۱۷۸۳ مجلس ماساچوست بودجه ای را برای ساخت یک فانوس دریایی جدید تامین کرد، سازه ای که تا به امروز نیز پابرجاست. این سازه تنها فانوس دریایی در آمریکاست که با این که در سال ۱۹۹۸ به شکل خودکار درآمده هنوز هم به طور فعال توسط گارد ساحلی آمریکا اداره می گردد. این سازه در سال ۱۹۶۴ به عنوان بنای برجسته تاریخی و ملی برگزیده شد.

  1. فانوس دریایی اِدی اِستون، فانوس دریایی وینستانلیز، فانوس دریایی رود یاردز و برج اِسمیتون

سال ساخت: اول در سال ۱۶۹۸، دوم در سال ۱۷۰۹، سوم در سال ۱۷۵۹ و جاری در سال ۱۸۸۲

مکان: رِیم هِد (Rame Head)، دِوون، انگلستان

ارتفاع: کنونی ۴۹ متر، اولی ۱۸ متر، دومی ۲۱ متر و سومی ۲۲ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس دریایی اِدی اِستون به واسطه تاریخچه گسترده اش بسیار شناخته شده می باشد. این سازه چهارمین فانوس دریایی ساخته شده روی صخره های خطرناک اِدی اِستون است. پیش از این که اولین فانوس دریایی ساخته شود و از آنجایی که این مکان یکی از مهم ترین مسیرهای دریایی بود برخوردهای کشتی های بسیاری اتفاق افتاد که باعث شکستن و غرق شدن آنها شده بود. اولین فانوس دریایی این منطقه فانوس دریایی وینستانلیز نام گرفت و در سال ۱۶۹۸ روشن شد. این سازه اولین فانوس دریایی اقیانوس آزاد جهان بود. این برج فقط چندین سال دوام آورد تا این که طوفان بزرگ سال ۱۷۰۳ به کلی آن را تخریب کرد.

جان رودیارد کسی بود که مامور شد تا دومین فانوس دریایی را در این مکان بسازد. این سازه در سال ۱۷۰۹ تکمیل شد اما در سال ۱۷۵۵ یک آتش سوزی باعث تخریب آن شد. برج اِسمیتون با طراحی جان اِسمیتون سومین فانوس دریایی و مهم ترین تکرار برای ساخت این بنا بود که در سال ۱۷۵۹ ساخته شد. این بنا طراحی فانوس های دریایی مدرن و توسعه و پیشرفت بتن در ساخت و ساز را تحت تاثیر خود قرار داد. برج کنونی در سال ۱۸۸۲ روشن گشت و در کنار بقایای برج اِسمیتون قد برافراشته است.

  1. فانوس دریایی کوردوآن

سال ساخت: ۱۶۱۱

مکان: ژیروند، فرانسه

ارتفاع: ۶۸ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس دریایی کوردوآن قدیمی ترین فانوس دریایی در فرانسه و دهمین فانوس دریایی مرتفع سنتی ساخته شده با مهارت سنگ تراشی در جهان است. پیش از این که برج کنونی بین سال های ۱۵۸۴ و ۱۶۱۱ ساخته شود برج های دیده بانی کوچکی از ۸۸۰ سال پیش از میلاد مسیح در این جزایر وجود داشتند.

اولین سازه مناسب و شایسته تقریبا ۱۵ متر ارتفاع داشت و از آنجایی که در آن زمان این منطقه به عنوان یک استان انگلیسی محسوب می شد، شاهزاده ادوارد معروف به شاهزاده سیاه باعث اجرایی شدن ساخت این بنا شد. عبور کشتی ها با پرداخت دو سکه نقره انگلیسی با نام گروت را می توان به عنوان اولین نمونه هزینه دریافتی شناخته شده برای فانوس دریایی در نظر گرفت. در اواسط قرن شانزدهم این اولین فانوس دریایی نیاز شدید به تعمیر پیدا کرد.

لوییز دو فوکس، معمار پیشرو، طراحی برج کنونی را انجام داد. در طراحی این سازه اتاق هایی به عنوان آپارتمان برای نگهبانان و همچنین آپارتمان پادشاه تعبیه شده است. این فانوس دریایی در سال ۱۸۵۵ بازسازی و در سال ۱۸۶۲ به عنوان یک بنای یادبود تاریخی اعلام شد.

  1. فانوس دریایی کوپو

سال ساخت: ۱۵۳۱

مکان: هیوما، استونی

ارتفاع: ۳۶ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس دریایی کوپو از زمانی که برای اولین بار در سال ۱۵۳۱ ساخته شد به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته است. ایده این فانوس دریایی به قبل از سال ۱۴۹۰ باز می گردد زمانی که مهم ترین خط حمل و نقل دریایی شرق به غرب در دریای بالتیک از ساحل شنی هیو، مکانی که این برج قرار دارد می گذشت. بازرگانان پیمان هانزا سال ها بود که خواستار گذاشتن راهنما یا علامت خاصی در این شبه جزیره بودند و در نهایت در سال ۱۴۹۹ از اسقف اعظم ازِل ویک مجوز این کار را گرفتند. سال بعد اسقف اعظم برای ساخت یک ستون سنگی عظیم بدون هیچ دهانه و روزنه ای موافقت خود را اعلام کرد. در هر حال، با شروع جنگ ساخت این بنا به چند سال بعد موکول شد.

اکثر کارهای ساخت این برج بین سال های ۱۵۱۴ تا ۱۵۱۹ انجام گرفت و در پاییز سال ۱۵۳۱ اولین آتش بر فراز این فانوس دریایی روشن شد. از آن زمان تاکنون چند قسمت از این برج بازسازی شده است. امروزه فانوس دریایی کوپو به عنوان نماد هیوما و یک جاذبه گردشگری مهم محسوب می شود.

 با ۱۰ مورد از قدیمی ترین بناهای جهان آشنا شوید 

  1. فانوس دریایی هوک

سال ساخت: ۱۲۰۱ تا ۱۲۴۰

مکان: هوک هِد یا دماغه هوک، شهرستان وِکس فورد، ایرلند

ارتفاع: ۳۵ متر

هنوز پابرجاست: بله

از آنجایی که فانوس دریایی جنوا در سال ۱۵۴۳ بازسازی شد فانوس دریایی هوک دومین فانوس دریایی قدیمی دایر در دنیاست. این برج در قرن دوازدهم ساخته شد اما طبق سنت، ایرلندی ها با دون که مبالغ مذهبی شهرستان وِکس فورد هستند برج های دیدبانی را در اوایل قرن پنجم بنا کردند. ویلیام مارشال، اِرل دوم پَمبروک، خواستار ساخت فانوسی دریایی بود تا کشتی ها بتوانند صحیح و سالم به شهر بندری جدید با نام نیو راس برسند. این برج با سنگ آهک محلی بنا شده و هنوز هم کاملا سالم و پابرجاست.

اولین نگهبانان این فانوس دریایی راهبان بودند و امروزه نیز این مکان از راه دور و از دون لائوگایر و توسط کمیسرهای فانوس های دریایی ایرلند کنترل می شود. در سال ۲۰۰۱ و بعد از این که خانه های نگهبانان قدیمی تبدیل به یک مرکز برای بازدیدکنندگان شد، این برج نیز به عنوان جاذبه گردشگری به روی گردشگران باز شد.

  1. فانوس دریایی جنوا

سال ساخت: اول در سال ۱۱۲۸، بازسازی در سال ۱۵۴۳

مکان: جنوا، لیگوریا، ایتالیا

ارتفاع: ۷۶ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس دریایی جنوا که به آن چراغ قوه هم می گویند قرن هاست که به عنوان نماد جنوا در اسپانیا از آن نام برده می شود. بنای اولیه این برج در سال ۱۱۲۸ ساخته شد که البته در بعضی از منابع این تاریخ به سال ۱۱۶۱ باز می گردد. برج کنونی در سال ۱۵۴۳ ساخته شد. برج قبلی به دلیل جنگ های بسیار و همچنین اصابت صاعقه در موقعیت های فراوان بارها و بارها متحمل صدمات بسیار شد و یکی از مراقبان برج در سال ۱۴۸۱ و طی اصابت یکی از این صاعقه ها جان خود را از دست داد.

این بنا یکی از مرتفع ترین بناهای دنیا به شمار می رود. در کل پنجمین بنای مرتفع و دومین فانوس دریایی سنتی مرتفع ساخته شده از تکه های سنگ تراشی در جهان است. این فانوس دریایی از سال ۱۵۴۳ تا سال ۱۹۰۲ بلندترین فانوس دریایی دنیا بود. در سال ۲۰۰۴ موزه ای با نام موزه فانوس در مجاورت این برج ساخته  و در سال ۲۰۰۶ رسما به روی عموم بازگشایی شد.

  1. برج هرکول

سال ساخت: قرن دوم پس از میلاد مسیح

مکان: لاکرونیا، گالیسیا، اسپانیا

ارتفاع: ۵۷ متر

هنوز پابرجاست: بله

اگرچه فانوس های دریایی قدیمی دیگری نیز وجود داشتند اما برج هرکول قدیمی ترین فانوس دریایی در دنیاست که هنوز هم پابرجاست. تاریخ دقیق ساخت این بنا مشخص نیست اما شواهد و مدارک نشان می دهد که این بنا حداقل از قرن دوم بعد از میلاد مسیح وجود داشته است. حدس هایی وجود دارد که امپراتور روم به نام تراجان این بنا را ساخته یا بازسازی کرده و در طراحی آن از فانوس دریایی اسکندریه الگوبرداری کرده است.

کتیبه ای روی پایه برج قرار دارد که می گوید معمار و طراح آن گایوس سویوس لوپوس از شهر اِمینیوم یا کویمبرای پرتغال می باشد و این بنا را تقدیم به خدای جنگ رومیان باستان به نام مارس کرده است. این برج بین سال های ۱۷۸۸ تا ۱۷۹۱ بازسازی و مرمت شد و امروزه یکی از بناهای یابود ملی اسپانیا به شمار می رود. همچنین از سال ۲۰۰۹ نیز به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  1. فانوس اسکندریه

سال ساخت:۲۸۰ تا ۲۴۷ پیش از میلاد مسیح

مکان: فاروس، اسکندریه، مصر

ارتفاع: ۱۲۰ تا ۱۳۷ متر

هنوز پابرجاست: بله

فانوس اسکندریه یا فانوس دریایی اسکندریه معمولا قدیمی ترین فانوس دریایی دنیا در نظر گرفته می شود. پادشاه بطلمیوس پادشاه یونان باستان کسی بود که بین سال های ۲۸۰ تا ۲۴۷ پیش از میلاد مسیح این برج را بنا کرد و در نوع خود اولین بنای فانوس دریایی در دنیا بود. ساخت برج ابتدا پس از مرگ اسکندر کبیر زمانی که بطلیموس سوتر اول در سال ۳۰۵ پیش از میلاد مسیح خود را شاه نامید آغاز شد. تکمیل این بنا ۱۲ سال به طول انجامید و به عنوان نمونه اولیه برای تمام فانوس های دریایی آینده در نظر گرفته شد.

این بنا یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان و همچنین برای قرن ها سومین عجایب باقی مانده بود. این بنا یکی از مرتفع ترین سازه های ساخته دست بشر در دنیاست. اگر چه این برج قرن های زیادی پابرجا بود اما طی چندین زلزله  در سال های ۹۵۶ پیش از میلاد و مجددا در سال ۱۳۰۳ پیش از میلاد و دوباره در سال ۱۳۲۳ پیش از میلاد مسیح صدمات زیادی را متحمل شد. در سال ۱۴۸۰ زمانی که سلطان وقت مصر، کیتبای، قلعه ای را روی سکوی بزرگ تری از مکان فانوس دریایی و با استفاده از سنگ های فروریخته این بنا ساخت، بقایای این برج کاملا ناپدید شد.

منبع: oldes

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://rahnamanews.com//?p=13859

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

سر تیتر اخبار

تبلیغات

تبلیغات

اخبار ایران و جهان